EURESPAL pt viroza care bantuie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by elyanne


L-am dat Eurespal, Erdomed, Stodal, celei mair sirop de patlagina cu propolis... nimic...


Poate nu merge ptr ca ai combinat expectorante cu supresante de tuse. Cele doua au mecanisme total opuse. Unul provoaca tusea ca sa elibereze caile respiratorii si ultimul opreste tusea...
Intreba un medic daca combinatia medicamentelor e ok,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Cautand informatii despre tuse am dat peste acest topic, o sa scriu aici ca sa nu mai deschid subiect nou.
Biuta mea de vreo trei saptamani tuseste, tuseste rar, si doar de cateva ori odata, e o tuse productiva, atunci am fost cu ea la dr. Dar nu m-a multumit, ea era bine vioaie fara febra sau ceva la plamani, numai pacatoasa de tuse. Dr mi-a dat antibiotic ca sa nu coboare la plamani, pe care dupa asemenea diagnostic nu i l-am dat. Apoi tusea a persistat si i-am administrat doar stodal, dupa o saptamana am fost la dr care o are in evidenta a consultat-o, masurat-o, cantarit-o si mi-a zis ca antibioticul nu e necesar, atata timp cat nu evolueaza raceala.
Acum au trecut deja trei saptamani si nu s-a agravat dar ea tuseste doar dimineata, cam intre 4 si 5 se trezeste si tuseste vreo 5 minute productiv, cu pauze, apoi e istorie pana dimineata urmatoare cand povestea se repeta.

S-a confruntat cineva cu asa ceva? Aveti idee ce ar putea fi de ce e asa, doar dimineata...? la inceput am zis ca e o simpla raceala dar ma nelinisteste ca persista si atat de ciudat...





anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ank, posibil sa aiba secretii din nas care se scurg. La fie-mea asa este, tuseste de regula dimineata la trezire si cand alearga sau sare mai tare. Nasul e infundat si mucii se scurg, secretiile curg in gat si irita. Eu axplicatia asta am primit-o de la pediatra. Primeste si Sinupret si Eurespal dar nu mi se pare prea eficient. O tine asa cam de 2 saptamani.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Roxana merci de raspuns, mi se pare realista explicatia pediatrei, dar totusi, as vrea sa-i treaca sa nu devina 'guturaiul cronic' pe care l-am avut eu toata copilaria. Voua v-a zis ceva de antibiotic?



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nuuu, nici gand de antibiotic. Nu se justifica. Alex a primit antibiotic cand a facut bronsite si de multe ori sa fiu sincera din guturaiul asta cum ii zici a mai dat in bronsita. Insa parerea pediatrei este ca acest tip de secretii au cauza virala, si cat timp nu apare o suprainfectare nu se justifica antibiotic. Adica nu sunt muci verzi, nu face febra, nu se aude nimic la plamani si nu are rosu in gat. La noi nu e cazul de niciuna din acestea...de dara asta. Ca in general...

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si noi, de o luna suntem cu nasul infundat, noaptea. Cand credem ca trece incepe iar, azi noapte a dormit f prost. Ziua nu sunt probleme dar nu cred ca mergem la gradi. Nu stiu cat chef are daca nu s-a odihnit. Noua ne-a zis mediculsa nu ii dau nimic. cat va merge la gradi asa va fi. Dar .....vreau sa o aud respirand bine, nu sa o vad cum se chinuie, sforaie si alte alea.Nasul nu ii curge....


si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

La Alex s=a agravat, imi spune mereu ca nu poate respira pe o nara. Nici cu Vibrocil nu o mai desfund. Mucii sunt deja verzui, probabil vom ajunge la antibiotic.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80_ spune:

cand avea fetita mea cam 1.6 ani am fost cu ea la pediatru si mi-an recomandat eurespal cu ospamox .(i-am dat 10 zile si nu am mai avut probleme ).daca nu mai tuseste,nu vad rostul.dar daca asa ti-a recomandat medicul.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LILIMAR spune:

Cam ciudat medic homeopat sa prescrie tratament alopat. Noi mergem de vreo 3 ani daca nu si mai demult la homeopat si nici nu vrea sa auda de tratament alopat. Pentru tusea care nu se mai termina incercati si cu BARACA de la firma Pharco. Sunt capsule pe baza de ulei de chimen negru. Eu i-am dat baiatului meu si sunt f.bune pt.tusea alergica, iritativa, pt.astm. Asigura si cresterea imunitatii si nu in ultimul rind nu sunt scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aveti idee daca merge Eurespal cu Sinupret in acelasi timp?

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput