enteroviroza....help!!!

enteroviroza....help!!! | Autor: @cris@

Link direct la acest mesaj

buna dimineata mamici! va rog, daca v-ati confruntat in ultimul tim cu enterocolita la bebe-ii vostri, spuneti-mi si mie cat ati tinut regimul, cand a inceput sa manance?.....eu nu mai pot...la LUCA au inceput acum exact o saptamana simptomele: cu varsaturi, scaune apoase si febra. am fost imediat la spital si ne-au internat o noapte pt. perfuzii si ampicilina la 8 ore...si de atunci copilul a slabit 1kg pt. ca nu mananca mai nimic: nu vrea nici mucilagiu, nici supa de legume cu carne fiarta separat, numai mar copt, banana, biscuiti si ceai....scaunul s-a normalizat din a 3-a zi,se joaca,.....intrebarea mea este: pot sa-i dau azi supa de pui facuta normal? cartof pot pune in ea? supa ii placea foarte mult inainte si poate asa il mai fac sa manance....

va multumesc! CAMI.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu zic sa mai stai nitelus cu cartoful!
Nu ai primit un regim de la spital la externare?



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @cris@ spune:

ba da, dar nimic de regim nu-l pot face sa manance(are 1 an si 5 luni) si refuza tot....laptele fara lactoza doar de 2 ori a mancat intr-o saptamana
nu stiu ce sa mai fac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ai putea sa citesti aici: enteroviroza, sunt vreo 4 pagini despre meniuri, ce sa ii dai sa manance, cat timp.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca nu e bine sa ii dai nici biscuiti, au zahar si nu sint de regim. Poti incerca sa ii dai supa de pui.

Noua doctorul ne-a dat Viusid dupa enterocolita, pentru refacerea florei intestinale, e si pentru pofta de mincare cred. Poti incerca sa ii dai, sau sa intrebi doctorul si sa ii dai. Si altfel - ar trebui sa manince singur pentru ca trebuie sa recupereze, dar nu il forta sa manince daca nu vrea. Si ai grija sa bea multe lichide, e mai important sa bea lichide decit sa manince. Cred ca poti sa ii dai chestii sarate ca sa bea cit mai mult.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

In conditiile in care scaunul i s-a normalizat dupa 3 zile, copilul a slabit un kilogram din cauza de nemancare? Mie mi se pare enorm 1 kg! Esti sigura ca nu e deshidratat? SI la ora actuala ti se pare ca ii lipseste pofta de mancare sau pur si simplu refuza mancarea de regim pentru ca nu ii place? Intreb astea, fiindca eu am patit-o cu Anuta mea pe la 11 luni, enteroviroza urata, a cedat greu, abia dupa o saptamana i s-a normalizat scaunul. SI ce regim sa tin cu ea, ca nu manca nimic nimic in afara de lapte (ii faceam lapte praf normal cu apa de orez)? Am infometat-o ca sa reusesc sa-i dau lapte fara lactoza, ca nu mai scapam de diaree. Dupa ce a acceptat laptele fara lactoza, s-a reglat si scaunul si imediat cum s-a reglat scaunul am trecut pe mancarea ei normala (ca nu manca mai nimic, asta e deja alta poveste). Si in conditiile astea, nu cred ca a pierdut nici 200 de grame.
Dar, ca idee, de la doctor indicatia de regim a fost pentru o saptamana la alimente si ceva mai mult la laptic. Eu zic ca ai putea sa incepi usor cu un regim normal. Mucilagiul ai incercat sa i-l dai gol sau cu lapte? Incearca sa i-l pui in laptele normal, daca spui ca nu mai are probleme cu scaunul.
Sanatate.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

pana la 1 an jum. fetita mea a avut numai probleme de acest gen.cand nu avea pofta de mancare incercam sa compensez cu lapte (pana la un an -fara lactoza si de la un an lapte DORNA verde 0.1grasime)cu cereale orez,covrigi,banana ,apoi supa cu foarte mult(mult,mult)morcovsau lapte fara lactoza amestecat cu supa de morcov.multe lichide(ceai de menta,tei)


si multa rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

si noi am patit-o exact acum 2 saptamani, dar am fost mai rau, internati la Babes 4 zile cu perfuzii 2 zile, analize bune, copro negativ...
Ca meniu poti incerca:
pilaf cu morcovi si albitura (dar fierbi orezul mai mult si pui sare)
paste cu branza sarata (telemea) sau branza de vaci (noi am folosit stelini de la barilla)
sticksuri la greu
lapte NAN fara lactoza - f. bun la gust
carnita de vita/ pui fiarta f. bine
supa de legume (fara cartof, rosie, dovlecel) cu carne fiarta separat (fara zeama de la carne)
Nu e voie iaurt, dulciuri, ci in general produse sarate care ii fac sete si apoi ii dai ceai de menta neindulcit!
compot de gutui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Eu o trag cu al meu de o saptamina;cel mai important e copilul sa fie hidratat.
I-am dat solutie electrolitica fiindca pierde prin scaun minerale si e mai buna decit apa chioara.Al meu nu a vrut sub nici o forma orez asa ca am fiert orez si i-am dat supa respectiva cu siringa.
Aici se recomanda iaurt Activia pentru ca are bacteriile pe care copilul le pierde din cauza de diaree si care se gasesc normal in intestin.I-am mai dat paste,cartofi si morcovi si multi biscuiti sarati;am gasit unii pe baza de orez.Nu biscuiti cu zahar fiindca zaharul nu e bun in diaree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @cris@ spune:

multumesc mult fetelor! am postat mesajul pe 9 feb. iar pe 10 m-am internat cu el in spital pentru ca a inceput sa tuseasca! diagnostic: pneumonie acuta interstitiala! a fost groaznic pt. ca a trebuit sa continui regim si in spital. am stat 7 zile in niste conditii groaznice la Grig. alex.
am iesit din spital si dupa o sapt. a facut febra si scaune moi urat mirositoare: specifice enterocolite! din nou!
acum sunt in aceeasi situatie!
nu va imaginati ce e in sufletul meu! simt ca nu mai pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

multa sanatate va dorim !!!!!! sa va faceti bine rpd !!!!
te cred ca esti disperata, dar gandeste-te ca o sa treaca cu bine!!!!

Mergi la inceput