Ati fost racite cand ati alaptat?

Ati fost racite cand ati alaptat? | Autor: mi_ro

Link direct la acest mesaj

Am o sinuzita mai veche care cred ca s-a reactivat zilele trecute cand au fost -20 grade si batea si vantul. Micutul meu de 5 luni e bine merci dar eu behai de mama mama. Nu am febra ci doar m-a durut capul cand am venit acasa dar mi-a trecut pana a doua zi. Dar tusea ma omoara si de aia am inceput sa port masca chirugicala cand alaptez si cand schimb copilu'. Se uita saracu' la mine cu niste ochisori de nu mai poate adormi la loc. O fi zicand ca e altcineva ca nici vocea mea nu mai e la fel. Am luat Voseptol pentru tuse, Propolis C pe care le am cumparate din Romania , ceai de busuioc cu lamaie si miere, amestec de lamaie si miere un Tylenol zice-se inofensiv pentru sinuzita si descongestionare.
Intrebarea me urmatoarea: iti scade lactatia in zilele de raceala si ce e de facut? Am baut tot timpul sucuri, ceaiuri ma rog tot felul de lichide dar sunt ingrozita sa nu-mi scada laptele
Stiti ceva leacuri (care sa nu includa ceaiul de ceapa ca l-am vomitat)babesti care sa ma ajute sa nu mai tusesc asa sec si pot sa dorm?

mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Leacuri babesti nu stiu ,insa as zice sa nu te mai stresezi ca scade productia de lapte.
Eu am alaptat 3(al treilea inca il alaptez,are tot 5 luni) si crede-ma ca am avut n ocazii sa racesc .De multe ori n-am luat nimic .
Acum am ceva tratament,a trecut tusea si lapticul e bine merci.
Nu te stresa degeaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

leacuri babesti : era cu sarea calda pe piept, incalzesti niste sare, mare, intr-o ceva de panza, si o tii pe piept,
si mai era cu trciul ala din malai, ulei, mama pinea miere sau zahar, il faci moale si il bei cat mai fierbinte
dak acolo se gasseste malai
dar nu mai lua paracetamol daca alaptezi,

piciul meu bea ceai de ceapa ca pe apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Preda spune:

Eu am luat spirulina si ulei de catina si a dat rezultate. Daca te uiti pe prospectul de la spirulina, chiar stimuleza lactatia. Oricum in lapte trec si anticorpii produsi de organismul tau, asa ca bebe primeste si ajutor.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si sa stiti ca aseara mi-a venit asa o idee sa-mi fac gargara cu palinca (mai aveam ceva de prin Romania) si iata ca nu am mai tusit chiar asa. Dupa aia am dat-o pe miere cu lamaie. Numai mie putea sa-mi treaca asa ceva prin cap. Sotu' a zis ca pot sa si beau 50 gr dar am evitat experienta pentru ca alaptez si nu stiu ce efecte are. Ma rog, va multumesc inca o data pentru urarile de sanatate.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

incerca ceaiul din amestec de nalba, podbal, cimbrisor si te vei simti mai bine!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Dc nu te duci la doctor?! Sigur iti poate da un tratament naturist ceva sau chiar direct la farmacie...

Stefan
si mamy

amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Nu scade lactatia, poti sta linistita!
Pt. tuse poti incerca ceai de scai vanat( nu stiu daca e O.K cat alaptezi totusi...) e f. rficient.
Bai calde si poate remedii homeopate.
Si eu am purtat masca.Bietul bebe il inteleg...

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu am purtat masca, am baut sirop de patlagina si de muguri de brad.
sanatate

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyana spune:

Eu am facut o otita combinata in timp ce alaptam si desi m-am chinuit sa ma "dreg" asa, fara antibiotic n-a mers. Ai grija cand iei pastile sa citesti cu atentie prospectul pt ca unele nu sunt compatibile cu alaptatul. Iar antibioticele scad aproape de tot lactatia. Eu dupa antibiotic am ramas efectiv fara lapte si a trebuit sa trecem pe formula. Am luat toate soiurile de ceaiuri si granule pt stimulare secretiei dar nimic.

mami &Andrei



"Esti absolut in sigurantza cand nu te afli nicaieri..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Eu am luat osscilococinum cand am fost racita si alaptam este un medicament homeopat si nu are efacte asupra copilului.

amy

Mergi la inceput