cum sa o fac sa ia medicamentele??????

cum sa o fac sa ia medicamentele?????? | Autor: adriana15

Link direct la acest mesaj

fetita mea are 1 an si 2 luni.acum o sapt am facut vaccinul de 1 an.a facut febra mai mult ca niciodata.antitermice la greu.a trecut deja o sapt si febra nu cedeaza.reapare si este destul de mare.(38,8).a vazut-o dr. si a zis ca are si rosu in gat.drept urmare ,pana la urma am trecut-o pe antibiotic.Klacid.dar.............e super speriata.nu mai vrea sa ia absolut niciun sirop,nimic-nimic.nici in lapte,suc sau apa.nici fortat pe gurita pt ca le scuipa.sunt disperata.azi de frica nu a mancat aproape nmk,doar vreo suta ml lapte dimineata.cum i le dau,ca nu mai stiu??????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

In seringa de la Nurofen ai incercat? Sau aici se gasesc suzete in care poti sa bagi pina la 5 ml de sirop.



"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia2904 spune:

De ce nu incerci tratament homeopat?Nici fetita mea nu accepta nici un fel de siropuri ,nu deschidea gurita iar daca i le dadeam fortat isi facea greata si le varsa,asa am ajuns la homeopat .Am tratat-o si de rosu in gat ,i-am scazut febra tot cu med.homeopate.Sunt niste med.sub forma unor granule,dulci la gust,fetita mea le ia cu placere.
Multa sanatate fetitei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Imi pare rau de puiuta ta bolnava. Daca nu reusesti nici cu siringa de nurofen si trebuie neaparat sa-i dai antibioticul, lasa fata sa zbiere de zor cand te va vedea cu lingurita, pune-o pe spate si da-i asa, in timp ce urla (casca gura nu?). Mai bine asa, decat in combinatie cu lapte/ceai/suc. Nu are sens sa asocieze toate astea cu ceva ce nu-i place. Imi pare rau, daca ce ti-am spus pare o metoda barbara. Este, dar daca te-ai decis pentru antibiotic, nu prea ai de ales, i-l dai cum necum. CAnd fetita mea avea 11 luni, numai asa am reusit sa-i dau nurofenul (avea rosu in gat si febra mare), dar nici n-am incercat sa i-l bag in ceva, ca stiam ca nu are sens. Acum, la un an si o luna, a luat nurofenul frumos, cu lingurita numai fiindca-i spuneam "bombo" (asa-i spune tatal ei seara cand ii da picaturile de vigantol si fier, care-i plac).
Pe viitor, cred ca ar trebui sa asociezi datul cu lingurita de siropele gretoase, cu ceva care ei ii place mult.


Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Si eu sunt disperata din cauza asta. Fetita mea are 1 an si 4 luni si acum urmeaza un tratament cu Nurofen, Paxeladine si Ketof pentru o viroza respiratorie. E un adevarat chin sa ii dau medicamentele, nu vrea cu lingurita si nici cu seringa de la Nurofen.
Pana la urma i le var pe gat, destul de barbar, ii strecor cate putin, apoi bag repede suzeta in gura pe care o ia si se linisteste cat de cat, apoi scot suzeta si ii mai dau in pic de sirop si tot asa pana terminam medicamentele. Si le ia de 3 ori pe zi, mai are 2 zile si am scapat, parca din ce trece timpul e si mai rau la fazele astea, acum 3 luni cand a mai luat medicamente nu a facut asa de urat. Offf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mai e o solutie pe care eu personal o urasc din toata fiinta: injectabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Pt febra poti incerca supozitoarele ,eu asa am facut.Nici baietelul meu nu ia absolut nici o pastila cu lingurita sau siringile speciale de la nurofen.
Parerea mea este sa mergi dinou la medic si sa ii spui ca,copilul nu ia nimic pe gurita si trebuie sa iti dea supozitoare sau sa iti schimbe medicatia.
Insanatosire grabnica si pupici multi

Amy si bebe Stefan

amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Initial creeata de adriana15

fetita mea are 1 an si 2 luni.acum o sapt am facut vaccinul de 1 an.a facut febra mai mult ca niciodata.antitermice la greu.a trecut deja o sapt si febra nu cedeaza.reapare si este destul de mare.(38,8).a vazut-o dr. si a zis ca are si rosu in gat.drept urmare ,pana la urma am trecut-o pe antibiotic.Klacid.dar.............e super speriata.nu mai vrea sa ia absolut niciun sirop,nimic-nimic.nici in lapte,suc sau apa.nici fortat pe gurita pt ca le scuipa.sunt disperata.azi de frica nu a mancat aproape nmk,doar vreo suta ml lapte dimineata.cum i le dau,ca nu mai stiu??????

Totul se intampla din cauza Klacid-ului.Si noi am patit la fel.Fetita mea l-a si vomitat.Am gustat sa vad de ce : ESTE GROAZNIC!(si gustul si mirosul).Am incercat sa i-l dam si cu forta:sotul o tinea si eu ii dadeam.Pe urma m-a bufnit plansul si mi-am dat seama ca nenorocesc copilul.Am sunat doctorul si i-am povestit ca nu pot sa-i administrez Klacid-ul si a zis ca n-are ce sa ne faca, ca nu poate sa i-l schimbe.
Imi venea sa mor.Nu-ti recomand, dar iti zic ce-am facut eu: m-am dus la farmacie si am povestit ce se intampla si am cerut un antibiotic CU GUST BUN si cu spectru larg.Ne-a dat altceva, si am putut sa trecem peste asta cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduta spune:

Buna.Da ,asa e, Klacid-ul are gust groaznic, si noi am luat, la fel il dadeam si il voma, si oricum il luat cu tipete; dar dupa cateva zile de chin, cand boala a mai trecut, il mai accepta;schimbal, eu am sunat dr. si a zis sa-il dau in continuare, ca e bun, dar ele nu stiu cat de chinui tu cu copilul.E tare greu sa gasesti un pediatru bun.Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

uff, cand vad ce scrieti, ma apuca rasu/plansu..rasul ca va si vad cum va luptati cu copil ...si palnsul, ca tb sa ia medicamente..eu n-am aceatsa problema la nici una din fete, amandoua sunt mari amatoare de doctorii, cu lkingurita, siringa, cum-necum numai sa le dau..nu stiu Klacidul ce gust are..dar..la fetele mele, cand un medicament nu avea gust bun, il mascam cu alt sirop(gen calpol, nurofen, etc) care are gust bun, sau cu un alt sirop(cand au viroze, le dau si sirop de afine presat la rece si la fel de pin)..si asa trecem..va uram succese multe si insanatosire grabnica

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

imi vine sa mor.am scris un mesaj f lung pe care l-am sters din greseala.reiau pe scurt.azi am schimbat pediatrul,am cerut o a doua parere.concluzia:reactie postvaccinala prelungita.se pare ca am gresit ca nu i-am pus comprese reci ci doar i-am dat cu tonifor.
STOP antibioticul,era fara rost caci rosu in gat are ffff putin tot ca reactie secundara posibila,nimic pe gurita si doar supozitoare cu paracetamol la 8 ore plus comprese reci cu rivanol la locul intepaturii.
a papat azi si a baut si lichide fara nimic adaugat in ele.aveti dreptate,riscam sa nu mai bea nici sucul de portocale care ii place atat de mult.
daca nu trece asa pana vineri dim., mergem la analize sa cautam alta cauza(infectie urinara) ceea ce sper sa nu se intample.
eu va multumesc din suflet pt raspunsuri si va urez sanatate infinita atat voua cat si puilor vostri.

Mergi la inceput