canal lacrimogen infundat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana.c. spune:

buna monica
am citit despre experienta bebeului tau, ref la canul lacrimal infundat. piticul meu are aceeasi problema, am incercat cu masaj, kanamicina si tobrex.in timpul tratamentului cu canamicina s-a ameliorat, insa am luat-o de la capat imediat dupa intrerupere. cu tobrex...nu s-a intamplat nimic. 2 medici din bistrita ne-au spus ca solutia e desfundarea canalului. as vrea sa ajungem si la cj sa mai vedem inca o parere. mi-ar fi de folos daca mi-ai spune numele medicului oftalmogol care v- ajutat pe voi, unde poate fi gasit si eventual un nr de tel. mi-e tare groaza de o posibila interventie si vreau sa stiu ca am facut totul posibil pt a o evita. daca nu se va putea...o sa facem si interventia in cele din urma.
merci mult, sper sa primesc cat mai repede un raspuns pt ca as vrea sa rezolvam cat mai repede problema!
adresa mea de mail e sorana_catescu@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Canalul lacrimal obstruat poate aparea la orice varsta pt. ca are mai multe cauze.
Trebuie sa mergi la doctor la consult care iti va spune despre ce este vorba, asa pe forum , fara sa stim decat ca ii curge un ochi vorbim discutii.
Iar pt. tratament cel mai bine este sa-l luati de la doctor i nu de altii , chiar daca la ei a avut rezultate bune se poate la altii sa nu aiba.
De exemplu singurele picaturi pt. ureche cu care mi-a trecut durerea in otite au fost Garasone. Garasone sunt picaturi cu uz dublu , otic si oftalmic pe baza de Gentamicina.
Gentamicina este raspunzatoare de mai mult din jumatate dintre copiii cu hipoacuzie sau surzi de la noi din tara pt. ca este toxica pt. ureche in anumite doze.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Eu am avut canalul lacrimal infundat la varsta de 4-5 ani deci nu este doar ceva ce se face la nastere.
Se desfunda de catre un dr cu un ac f subtire ca un fir de panza de paianjen cu f mare grija dar vorba lui Xio vezi ce zic medicii nu noi .

Sanatate si nu te speria ca se rezolva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana.c. spune:

nu asteptam un diagnostic sau vreun tratament de pe forum!
am fost deja la 2 medici, doar ca aici la b-ta...medicii nu-mi inspira prea multa incredere, asa ca am hotarat sa mai vedem o parere, la cluj.si as fi vrut sa-mi spuna arghirmonica (daca a mai intra pe subiectul asta...)la ce oftalmolog a fost, pt ca la o prima vedere se pare ca a avut o experienta asemanatoare.

Mergi la inceput