Cand se considera o pb de vorbire?

Cand se considera o pb de vorbire? | Autor: Anuska

Link direct la acest mesaj

Adica daca un copil la varsta de 2 ani si 4 luni spune diverse cuvinte, mai mult sau mai putin corecte, dar nu face propozitii simple e bine?
Fetita cea mare vorbea mult mai mult la aceeasi varsta... Stiu, copiii nu seamana intre ei in dezvoltare, insa....
Cat sau cand sa ma ingrijorez?



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme deocamdata.si fetita mea a inceput sa vorbeasca relativ tirziu dar apoi si-a dat drumul.din ceea ce ai scris tu am inteles ca mai ai o fetita,mai mare.am auzit de la alte mamici ca de multe ori copilul mai mic incepe sa vorbeasca mai tirziu fiindca cel mare vorbeste si pentru el...nu stiu daca am explicat bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui. Se spune ca un copil atunci cand capata o noua deprindere se concentreaza asupra ei lasand altele pe mai tarziu. De ex. daca invata sa mearga foarte repede va vorbi mai tarziu si viceversa.

Stai linistita fetita mea a vorbit mult dupa 2,4 ani. Spunea cuvinte dar refuza sa spuna propozitii. De atunci nu se mai opreste nici macar in somn.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Si fetita mea are aproape 2,4 ani si vorbeste cam ca si a ta si mi-e o ciuda de morPlus de asta mi-am dat seama ca e si puturoasa, de ex., ii spun: zi "catelul" ea spune "ham"sau daca ii spun pe silabe "ca-te-lul" spune corect, imediat ii spun sa zica "catelul"(legat), nu vrea, sau spune in "limba ei" ...oricum deocamdata nu imi fac probleme pentru ca tat-su a inceput sa vb dupa 3 ani, asa ca...



www.tickercentral.com/view/4ufc/3.png" target="_blank"> Mihaela si www.tickercentral.com/view/4ufc/4.png" target="_blank"> Amalia

"Respecta-te pe tine insuti, caci, daca nu, respectul pe care-l dai altcuiva nu are nici o valoare..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Buna fetelor. La mine al 2 -lea baiat are problema asta. Sau o am eu... Are 2 ani jumate si repeta silabele, asta cand e in toane bune, dar cuvantul intreb, nu. Daca era sa invete japoneza cred ca era maestru acum. La catel tot asa: ham.
Cel mare dupa 2 ani jumate si-a dat drumul si a recuperat rapid. La 3 ani era expert. Din comparatiile facute de mine, cel mic al meu e cu juma de an in urma celui mare la tot felul de abilitati. Deci ilk mai astept pana face 3 ani. Dupa aia imi fac griji.
Si al meu e cam puturos...

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Fetelor, o mareeeeeeee veste! A inceput sa vb mai bine! Leaga cuvintele, raspunde la ce o intrebi, oricum o schimbare ffffffffff mare avand in vedere ca au trecut doar cateva zile! Sunt fenomenali copiii astia!
Am auzit diverse pareri inclusiv aceea ca fiind al doilea copil, vb cea mare pt ea si at ea e multumita!
Dar oricum eu cred ca e un salt enorm! Asa ca mai incep sa ma linistesc un pic sa nu mai fiu aceeasi mama innebunita! Dar sigur n-o sa pot! Asa cum inainte de a o avea pe a doua fetita ziceam ca n-o sa ma mai agit ca la cea mare si iata ca tot o fac! Deh, numa' mama sa nu fi!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosudaria spune:

vezi ,nu a trebuit sa astepti prea mult.cunosc caz de copil care a inceput sa vb pe la 4 ani si acum nu are nici o problema,sau poate doar una cand incepe uita sa se mai opreasca

Mergi la inceput