masaj thailandez

masaj thailandez | Autor: greierash78

Link direct la acest mesaj

Am auzit intamplator, de acest fel de masaj!E diferit de cel obishnuit? Cum se face?


ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se face de niste domnisoare bronzate cu piele fina si cupa D la sutien Este un masaj senzual si se face cu ajutorul sanilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

XIO, ..dar numai pentru domni??!!

Tipuri de masaj:

Masajul tailandez - este numit si "Yoga persoanelor lenese" se bazeaza pe miscari profunde de presiune a grupelor musculare cu ajutorul degetelor, bratelor, coatelor, genunchilor pentru a elibera "chi" si energia. Sedinta de masaj tailandez presupune si miscari de intindere si stretching usor.

Masaj suedez - cel mai popular si cunoscut mod de a face masaj corporal, consta in miscari fluente, blinde, alternate cu ciupituri, framintari, presiune localizata si intinderi.

Beneficiul lui este in principal cresterea circulatiei sangvine si limfatice la nivelul zonelor masate si eliberarea tensiunii.

Masaj Shiatsu - acesta tehnica japoneza de masaj, mai profunda decit masajul suedez, se concentreaza pe miscari si presiuni stimulatoare pe traiectul nervilor pentru elibera energii blocate. Duap un asfel de masaj va simtiti relaxat dar plin de energie.

Masaj muscular profund - miscarile sint similare masajului suedez, dar mai profunde si intense. Presiunea mai ampla asupra muschilor va elibera astfel in profunzime muschii de tensiune, contracturi si disconfort. Fiind mai dur devcit masajul traditional s-ar putea sa nu fie ceea ce doriti in cazul doriti si relaxare.

Masaj terapeutic - acest tip de masaj este destinat special reducerii durerilor, tensiunilor si contracturilor unor grupe musculare folosite mai intens. In timp ce la alte tipuri de masaj este masat tot corpul in cazul acestui masaj se lucreaza specific numai anumite grupe de muschi ce au fost solicitate.

Masajul cu pietre calde - numit si "La Stone Therapy" este o metoda nou introdusa ce foloseste roci vulcanice din bazalt incalzite si uleiuri de masaj, integrind astfel incalzirea zonelor masate cu masajul traditional.

Masaj cu uleiuri aromate - tehnica numita si "Phytotherapy" in unele centre de infrumusetare si relaxare presupune folosirea uleiurilor naturale aromatice in masaj, care au diferite efecte benefice. Uleiul de Ylang-ylang, levantica si portocala pentru relaxare; uleiul de menta, eucalipt si rozmarin pentru energizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Al meu sot care-mi sufla in ceafa intreaba daca sunt cu "final fericit"?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Teoretic nu , practic da .

Ma uit in ziarul local cu anunturi de tot felul si la rurica sanatate 1/2 sunt domnisoare "maseuze", evident cu sani rotuni , fund bombat , frumoase , care fac masaj "de relaxare" si thailandez domnilor GENEROSI .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

din pacate in Ro notiunea e echivalenta cu masajul erotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu doar in Romania , Porumbito , in multe tari cand spui thai te gandesti la mancare sau la fetele cu sanii goi ;)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Eu nu stiu cum e masajul obisnuit dar pot spune ca am fost aici de citeva ori la masaj si mi-a placut. Intr-o sedinta de 2 ore te framinta si te innoada ca pe covrig, dar la final ai o stare de bine, de relaxare...
Intr-adevar, mai este numit si "Yoga persoanelor lenese" si se maseaza aproape toate zonele, inclusiv fundul.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog * www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput