BABY DRINK

BABY DRINK | Autor: bubu13

Link direct la acest mesaj

Cum administrati ceiutul la bb-ei? Noi avem 5 saptamani si suntem mari bautori de ceiut pentru calmare. Am luat BABY DRINK dar nu stiu cat sa-i dau, de cate ori pe zi(cate pliculete).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

La vremea cand si eu ii dadeam, dr m-a sfatuit sa nu depasesc 50 ml intr-o zi, ptr ca stomacelu' sa nu se umple de ceai si sa refuze vreo masa. Nu ni s-a intamplat, dar am respectat cei 50 ml, pe care uneori nici nu-i termina.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

tot la fel ca aime faceam si noi pe la varsta spusa de tine...adica 1 pliculetz dizolvat in 50 ml apa, insa m-am cam ferit de el fiindca este cam dulce...fetitzei i-am dat mai mult ceai de la plafar fara nici un indulcitor...la baietel am folosit baby drink aproape tot timpul pana am putut trece pe ceai de la hipp care si el are indulcitordar altfel nu vroia sa bea ceai

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

bubu, baby drink contine menta si constipa, poti da mai putin sau dizolva in mai multa apa;sau cumpara ceai de fenicul si chimion si le poti face singura, cat cuprinzi in 3 degete la 100 ml apa;un pliculet pe zi de baby drink este de ajuns;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Eu nu i-am dat nici ceai si nici apa pana la 5 luni si jumatate. Daca-l alaptezi, n-are nevoie de altceva. Are probleme cu burtica, da-i bonnisan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

atentie insa chimionul creaza insomnii(asa mi-a spus pediatrul meu)
eu am patit-o pe pielea mea fiindca citisem ca daca bei ceai din asta creste lactiatia...si nu stiam de ce nu dorm...deci pentru bb trebuie facut f diluat.

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Bubu...si noi am inceput tot cu baby drink..usor de facut oriunde ne duceam...dar atentie ca e foarte dulce...eu foloseam un plic doua zile....un plic il dizolvam cam la 100-120 ml de apa....si intr-adevar daca alaptezi nu are nevoie de apa/ceai...daca are colici, nu stiu ce sa zic pentru ca mie cam toate mi s-au parut apa de ploaie (e drept ca nici nu prea a avut colici, dar cand avea ne stia juma de cartier)....
Si ca sa fie fara zahar vezi ca exista la plafar un ceai de la Fares, Babycalm care mie mi se pare si mai bun...eu si acum ii dau, desi se apropie de un an...

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

A baut si Alexandra in prima luna Baby Drink, dar tot asa dizolvat in 100 de ml de apa, pentru ca in 50 iesea ingrozitor de dulce. Nu termina, bineinteles, acest biberon si nici nu insistam. Restul aruncam seara si dimineata faceam unul proaspat.

Apoi am descoperit ceaiul de la Hipp, Tummy Tea, e granulat, mai putin dulce si puneam cam un varf de lingurita la 50 de ml de apa si era ok la gust, nu f dulce si nici f concentrat. A baut Tummy Tea pana pe la 5-6 luni, acum nu mai vrea nici asta nici alt fel de ceai. Numai apa chioara si laptele ei.
Pentru colici, noua ne-au trecut cu Sab Simplex si, la nevoie, seara putin Calma Baby, sirop natural cumparat de la farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Buna,


Baby Drink e recomandat si pentru colici. Dar e super dulce, noi am renuntat foarte repde la el, daca l-am folosit max 1 luna, cam cand Ariana avea 1.5 luni. Pediatra mi l-a recomandat mai ales seara, impotriva colicilor, pe langa alte picaturi pentru colici.
Insa gasesti ceai granulat pentru bb care poti sa-l dai de pe la 2 saptamani, daca nu ma insel: MILUPA - MUSETEL, cred ca si de FENICUL. In general, pe cutiile de ceai scrie de la cat timp poti sa-l dai la bb.
A si inca ceva foarte important: dupa ce bb bea BABY DRINK CU GREU VA ACCEPTA ALT CEAI! E fffffffoarte dulce!!!!!

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

si eu le-am dat copiilor pe la aceeasi varsta dizolvat in 50 ml asa cum scrie si pe cutie. initial mi-a zis medicul sa-l folosesc doar cand sunt foarte agitati si intr-adevar se linisteau foarte usor cu el. nu le-am dat o perioada lunga si pt. ca era f.dulce, dar intr-adevar ii linistea pe copii si de multe oi adormeau cu ceiutul in guritza

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

bubu,
eu vreau sa spun ca fetita mea avea cateva luni(acum are 1 an) si m-am dus cu ea la dr de familie- nu mai stiu exact ce avea si i-am zis dr daca pot sa ii dau ceai la care dr a ramas super uimit si speriat si a zis nuuuuuuuuuuuuu (neeeeeeeeeeee) e f periculos pt rinichii bebelusului.

Mergi la inceput