Poate fi sigur laptele de la particulari?

Poate fi sigur laptele de la particulari? | Autor: Kime

Link direct la acest mesaj

Salve
Pediatrul meu mi-a recomandat sa-i fac domnisoarei mele(9 luni)iaurtul si branzica din lapte cumparat direct de la particulari. Oare cat ar tb sa-l fierb sa fiu sigura ca totul este ok? Am auzit de copii care s-au imbolnavit din cauza laptelui de la tarani. Care este parerea voastra, foloseste cineva si alt laptic decat cel din magazine, cat il tratati termic ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Laptele de la tarani este foarte gras; branzica este ok sa o faci din lapte din asta... insa lapte direct cred ca e foarte gras!
Oricum trebuie fiert foarte bine si daca il diluezi cu apa plata cred ca nu e nici o problema!
Eu as merge tot pe lapte din comert pasteurizat cu grasime 1,8 la inceput si 3,5 dupa cateva luni!


Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Prin fierebere se sterilizeaza.
Si eu recomand laptele cu 3,5 % grasime pasteurizat. E suficient de grasa branzica (fiul meu branzica din lapte de casa nu o manca, era mai "aspra").

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu lu fi-mea ii fac branza din lapte de vaca de mica(sub un an). prin fierbere (minim 5 minute de clocotire,pui cate putina apa sa nu dea in foc) se distruge orice urma de bacterie si in plus e natural, fara sa fie pasteurizat, omogenizat etc.

dar, daca nu cunosti bine persoana de la care iei eu nu te sfatuiesc(de la tarani din piata).

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

claudia a, cat de gras poate sa fie? Sa aiba mai mult de 3,8% grasime? Oricum, am citit ca in primii ani bb-i chiar au nevoie de aceste "grasimi" si ca nu sunt recomandate lactatele degresate.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu sub un an i-am facut brinza calcica cu lapte praf. Si nu i-a dat pina acuma nimic din lapte sau carne luate de la magazine neautorizate. Dar eu poate exagerez..


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Eu ii dau lui Matei lapte de la un nene care are gospodarie langa Brasov, de la 1 an fara ceva. Perioada de acomodare a fost de 1 luna, la inceput a facut scaunele moi si am intrerupt, apoi am mai incercat. Acuma e OK. Gustul e mai bun decat la laptele praf. Mare parte din grasime se face caimac si eu il strecor. De fiert il fierb pana se umfla si atat.
Teoretic vacile care acercei cu numere in urechi sunt in evidenta veterinarului si tot teoretic ele sunt controlate epidemiologic lunar, inclusiv la tbc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Eu cand am fost prima oara in ro cu al meu bebe, avea pe atunci 9 luni, mi-a zis o prietena a mamei mele ce e docttorita sa nu-i dam copilului lapte de vaca, numai de cumparat, pasteurizat, pentru ca in Germania nu se face vaccin impotriva tuberculozei, si tu nu ai de unde sa stii daca vaca nu e bolnava sau ce mananca. In ro nu stiu cum e acum, daca se face vaccin, pe vremea noastra se facea, dar acum nu mai stiu. Cert e ca eu cumpar lapte intotdeauna din supermarket pe perioada cat stam in ro.
Aici se indica dupa varsta de 1 an sa incepi cu lapte de vaca.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Noi papam lapte pasteurizat pentru ca nu am incredere sa cumpar de la taranii de la coltul pietei.Daca as fi avut pe cineva sa imi de-a in mod constant lapte de la o vacuta i-as fi dat fara sa il diluez.Din cate stiu eu laptele de la vacuta direct se fierbe mult mai mult,in jur de 15-20 de minute.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu una n as risca.mai ales daca nu cunosti persoana de la care o iei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kime spune:

Multumesc pt raspunsuri. Ma tot gandesc cum este mai bine. laptele nu l-as fi luat din piata , soacra mea cumpara laptic de la o persoana in care are incredere si tot la ea vroiam si eu sa cumpar lapte, dar tot nu stiu starea de sanatate a vacilor si daca laptele este bun. Ma gandeam ca poate fi safe daca se fiebe o perioada de timp (ex. 15 min ) si cam care este ac perioada. NU vreau in nici un caz sa-i dau lapte, ne gandeam sa-i dam formula ce-l putin pana la 1 an si jumatate, vreau doar sa-i fac branzica si iaurt (personal astea doua mi-au parut mult mai bune facute din lapte nepasteurizat decat cel cumparat din supermarket).

Mergi la inceput