este febra?

este febra? | Autor: nusicasiely

Link direct la acest mesaj

fetita mea de 12 saptamani a avut toata ziua 37,6 in fundulet.de obicei are maxim 37,5 inainte sa faca kk,in rest cam 37,3.i-am luat temperatura si dupa ec a facut kk si tot atata e.este cazul sa iau masuri?

nusica,mama lui ely

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

febra la bebei in fundultez - se iau masuri cand este mai mare de 38 de grade!

temperatura nu se ia zilnic! mai ales daca zici ca ii masori temperatura in funduletz...

ar trebui verificata temp doar daca exista suspiciuni - agitatie, transpira, se inroseste, vomita, are diaree, etc...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

E absolut normala la 3 luni. Febra e peste 39 de grade.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Depinde si cand ii ies temperatura.Daca este dupa ce s-a trezit din somn,sau dupa ce a supt,sau dupa baie,sau dupa ce s-a agitata putin.E normal sa oscileze.Febra eu stiu ca se considera de la 38 in sus.Si nu ii mai lua temperatura in fiecare zici invata sa iti dai seama dupa alte semne:palme fierbinti,frunte fierbinte atunci cand o saruti,ceafa fierbinte,daca e rosie ,agitata,etc

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Este stare de subfebrilitate, nu este vb. de febra. Nu e necesar sa-i administrezi antitermice, ci trebuie sa o urmaresti ca nu cumva sa creasca temperatura mai mult de atata. Nu e cazul sa te impacientezi, daca starea generala e buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

E normal, masurata rectal temperatura e oricum mai mare. De pe la 38 cu 5 se poate vorbi de febra.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

bolgiumiki,fetita mea e tot timpul agitata si mainile reci sau calde daca i le bag sub paturica.de transpirate nu imi dau seama ca acum le tine tot timpul in gura.temperatura i-am luat-o de mai multe ori si dupa ce s-a trezit si dupa ce a mancat.azi are 37,5.

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

quote:
Originally posted by nusicasiely

bolgiumiki,fetita mea e tot timpul agitata si mainile reci sau calde daca i le bag sub paturica.de transpirate nu imi dau seama ca acum le tine tot timpul in gura.temperatura i-am luat-o de mai multe ori si dupa ce s-a trezit si dupa ce a mancat.azi are 37,5.

nusica,mama lui ely




Nu are nimic fetita ta. Probabil ii dau dintisorii....de aia si sta cu manutele in gurita si face si nitica febra. Nu e cazul sa te impacientezi. Nu-i mai lua febra zilnic. Scapi si tu de un stres si lasi si fetita in pace. Ai grija sa nu dai in altceva.....risti ca bebe sa devina dependent de termometru, in sensul ca la un moment dat, nu va mai face caca decat daca este stimulata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut al meu a avut 37.5 pina la 1 an tot timpul. Nu ii luam temperatura prea des.

Daca e transpirata atunci imbrac-o mai lejer si nu o imfofoli, altfel se poate imbolnavi. Imbolnaveste trecerea brusca de la cald la frig si invers.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput