galbenus cu zahar la ce e bun?

galbenus cu zahar la ce e bun? | Autor: Gabbriela

Link direct la acest mesaj

imi aduc aminte cand erwm copil pana pe la 7 ani bunicul imi dadea de 2 ori pe saptamana galbenus crud de la un ou, frecat cu o lingura de zahar - frecat asa de mult ca devenea o spuma.

La ce e bun acel galbenus cu zahar?
Era doar o modalitate sa imi treaca pofta de dulce sau foloseste la ceva?

Nu mai am pe cine sa intreb - si astazi mi-a venit pofta de galbenus cu zahar.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

Mmm, chiar ca mi-a venit si mie pofta de asa ceva!...
Din pacate,ouale de pe vremea bunicilor nu se pot compara nicidecum cu ouale din SUA (vad ca asta este locatia ta).
Nici eu nu stiu exact la ce este bun(poate ne spune cine stie), dar imi amintesc ca ori de cite ori aveam acasa oua de casa proaspete (adica nu din acelea de la magazin cumparate, despre care nu puteam sti exact cit de proaspete sint), imi frecam si eu cite unul...pina se facea albicios, si cristalele de zahar nu se mai simteau intre dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

oua organice folosesc eu sunt la galbenus aproape de portocaliu ca la tara arata - super bune la gust.
oare erau bune la ceva acuma tot gandu asta ma macina.

Stiu ca galbenus frecat su zahar dupaia cu lapte cald e bun pt gat cand te doare ... dar galbenus frecat cu zahar pana devine albicios si nu se mai simntea zaharu in el oare la ce foloseste?


quote:
Originally posted by piticutz

Mmm, chiar ca mi-a venit si mie pofta de asa ceva!...
Din pacate,ouale de pe vremea bunicilor nu se pot compara nicidecum cu ouale din SUA (vad ca asta este locatia ta).
Nici eu nu stiu exact la ce este bun(poate ne spune cine stie), dar imi amintesc ca ori de cite ori aveam acasa oua de casa proaspete (adica nu din acelea de la magazin cumparate, despre care nu puteam sti exact cit de proaspete sint), imi frecam si eu cite unul...pina se facea albicios, si cristalele de zahar nu se mai simteau intre dinti.



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sa nu dati galbenus sau ou crud copiilor, poate contine virusi.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Stiu ca galbenus frecat su zahar dupaia cu lapte cald e bun pt gat cand te doare ...
[


Asta se cheama sodou.
Mie-mi dadeau in copilarie, dar nu mai tin minte de la ce varsta. Eram la scoala... sau nu eram? Dar, cand ma doare in gat, si acum beau.

Gabb, tu i-ai dat lui Julian? Eu inca ma tem sa-i dau ou crud lui Robert. Am auzit ca poate avea salmonela.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Eu recunosc ca mare amatoare de dulciuri cum sunt mai mananc si acum :Dsi ii mai pun si niste cacao sau nesquick...ii dau si fetei mai mari careia ii place mult mai mult decat un dulce cumparat, ceea ce nu poate decat sa ma bucure

Totusi astora mici eu nu le-as da, chiar daca sunt din surse sigure...evident, toate mamicile stiu de ce

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

http://www.evenimentul.ro/articol/ouale-de-gaina-de.html

am editat ca pusesem articolul dar apareau niste ciudatenii in el si am pus linkul direct
Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Eu i-am dat baiatului meu asa ceva,la recomandarea unui medic homeopat,pentru rosu in gat.Nu stiu cat i-a ajutat pentru gat,dar a facut o reactie alergica pe piele,si mi-a trecut sa mai aplic astfel de ''tratament''!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu ii dau piticului asa ceva - cel putin nu inca.
Dar mie imi face o placere nebuna sa mananc asa ceva si eram curioasa daca foloseste la ceva sau nu

multumesc fetelor de raspuns.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

dupa parerea mea,creste glicemia (zaharul), si colesterolul (galbenusul de ou)


"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu stiu la ce e bun, dar si mie imi placea cand eram mica. La copii nu m-am gandit sa le dau. Acum, de cand cu aviara... nici macar oua fierte moi nu prea le-am mai dat. (Al meu sot e taca rau de tot cu aviara asta.)

Mergi la inceput