cum salvez relatia?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

quote:
Originally posted by Ele

De ce trebuie sa speriem lumea cu raspunsuri de genul:un om care a inselat odata va face acelasi lucru si a doua oara!
Nu zic ca nu e asa sau ca asa este dar din punctul meu de vedere zic ca-i bagam pe toti cei care inseala in aceeasi oala. Si barbatii (ca la ei facem referire mai mult pe aici) nu sunt tot oameni, nu sunt ca noi?? Daca voi ati gresi odata ar fi obligatoriu sa o si repetati ca asta e regula??
Deci eu nu zic decat sa-ti asculti inima...ca oricum ratiunea nu prea functioneaza in cazuri din astea. Suntem oameni si avem si sentimente.Poate o sa te frigi din nou sau poate nu, dar macar tu esti cu constiinta curata ca ai mai dat o sansa relatiei.
pupici.

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
Deny..si altii





Ce frumos ai spus!




Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Ai recunoscut singura una din marile greseli pe care le facem noi, femeile: dependenta de barbati. Si nu ma refer aici la o dependenta "obisnuita/naturala" daca i-am putea spune asa, ci la una bolnava, obsesiva. Aceasta este explicatia pentru care multe femei nu se pot desprinde de o relatie care le aduce numai rau

Am avut o colega de facultate care a indurat multe din partea prietenului, i-a iertat multe, i-a trecut cu vederea muuulte greseli, si in final s-au casatorit. Explicatia ei la toate incercarile noastre de a o aborda era: nu pot trai fara el. (chiar daca o batea, chiar daca era putin bolnav psihic!!!). Exista o anumita limita a dependentei fata de persoana iubita. Este o vorba in popor: "rau cu rau, dar mai rau e fara rau", pe care, din pacate, multe tinere o cred valabila, si isi nenorocesc viata.
Nu, draga mea, NU e mai rau fara rau, mai ales la varsta ta!!

In majoritatea cazurilor, oamenii care cer un sfat (chiar si de la psiholog) au deja solutia in mintea lor. Ei stiu ce trebuie sa faca, stiu care este alegerea corecta, au acest lucru in mintea lor, dar este adesea inabusit de alte sentimente si emotii. De accea, slutia pe care o vad eu cea mai potrivita pt. acum NU este sa petreci timp cu el, in speranta ca lucrurile o vor lua pe fagasul normal (dorit de tine). NU! Tu trebuie sa petreci timp cu tine insati, sa te analizezi si sa vezi ce vrei de la viata.

Si ca sa nu las povestea colegei mele neterminata....(desi nu iti pot relata un happy end...) S-au casatorit, au facut doi copii, ea isi lua zilnic "portia" de cafteala, de inselat nu mai vorbim....pana intr-o zi cand BRUSC i s-au deschis ei ochii, BRUSC s-a putut rupe de acea dependenta oarba fata de el. Au divortat, dar ea a ramas cu traume psihice, si copiii la fel.

Nu vreau sa te sperii cu povesti de groaza; vreau numai sa iti deschid ochii sa vezi unde poate duce dependenta oarba de un barbat.
Esti tanara, si ai viata inainte. Nu e el ultimul barbat de pe lume!
Gandeste de doua ori ianinte de a face ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet__angel spune:

fata de ultimile 2 zile in care am plans.. azi m-am simtit mult mai bine..:P inca doare dar cred ca incetul cu incetul o sa ma detasez de el... oricum am mult de invatat pt examene si cred k si deasta mai uit

o sa las lucrurile sa vina de la sine... parca dintr-o data am devenit amandoi mai atenti in ce spunem.. e destul de ciudat cum vorbim noi acum... el spune k se simte aiurea fata de mine acum si k are nevoie de timp.. si k mai ales ii e frica k o sa ma racesc eu fata de el..

intre timp o sa merg la sala :P de mult aveam de gand sa fac asta si cred ca acum e un moment bun... si ma gandesc sa-mi aranjez altfel parul... chestii deastea..:) poate imi ziceti voi ce altceva sa mai fac:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sa iesi dupa aia la plimbare, undeva. Poate gasesti un tip care sa te merite. Pe asta lasa-l sa se simta aiurea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Daca te simti bine, mergi si la sala, si la coafor (femeile au nevoie de schimbare cand au ceva greu pe suflet).
Viata ta merge inainte! Si sunt barbati mai buni decat el. Dar daca stai prinsa in trecut nu esti disponibila ptr o noua relatie.
Fata draga, sunt niste ani pe care sa nu-i pierzi plangand ptr ce nu merita.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet__angel spune:

GATA !!! ma minte in continuare( mi-a zis ca s-a despartit de aia si nu s-a despartit) ..... poate asa m-a mintit in tot timpul asta...cred ca abia acum imi dau seama ce fel de om e... si nu cred ca as vrea sa raman nici macar prietena cu el ...

M-a dezamagit rau... data viitoare o sa fiu mult mai atenta ... si poate ca asa e la 19 ani.. inca inveti :(

multumesc pentru sfaturi

Mergi la inceput