Voua vi s-a intamplat?

Voua vi s-a intamplat? | Autor: corsge

Link direct la acest mesaj



Fac parte din categoria mamicilor care au avut ffff mult lapte. Imi aduc aminte, cu groaza, de perioada alaptarii, cand aruncam si cate un litru de lapte pe zi sau chiar mai mult.Problema cu care ma cofrunt eu este urmatoarea: desi, de aproape un an, nu mai alaptez, mie tot imi mai curge din sani. Dar la modul ca noaptea trebuie sa ma schimb, ca ma trezesc uda. Cand am intarcat-o pe fetita (avea atunci aproape 4 luni), nu am luat nimic pentru ablactare, fiindca racisem, am luat multe fervexuri, coldrexuri etc si mi-a scazut brusc lactatia. Cand am vrut sa ii dau ( dupa ce mi-a trecut raceala, adica dupa 3-4 zile, timp in care ea papase lapte praf), am constatat ca , odata cu boala a disparut si laptele.Am fost multumita ca...ma saturasem pana in gat de muls. De atunci, am observat ca, ori de cate ori, fetita mea este bolnavioara, mie incepe sa imi curga din sani. Dupa ce ii trece ei, imi trece si mie. Prima data , cand mi-au aparut scurgerile, fetita facuse reactie la vaccinul antirujeolic (la 6 luni de la intarcare), a doua oara cand a racit ea (prin noiembrie), iar a treia oara , acum, cand a avut o reactie urata la aparitia molarilor (febra mare). Nici eu nu mai stiu ce sa fac si ce sa cred?! M-as duce la medic, dar detest medicamentele si nici timp nu prea am. Voi ce credeti? V-ati confruntat cu asemenea problema? E normal? Nu s-a golit inca glandele? Precizez ca fetita mea are un an si trei luni si ca eu am avut scurgeri masive din sani inca din luna a cincea de cand eram gravida. Mai am un pic si fac doi ani de la apritia acestui lapte si eu nu mai scap!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Nu stiu care ar putea fi cauza problemei tale dar imi dau cu presupusul: prolactina marita care in momentele mai tensionate creste si mai mult. Eu am avut acum 2 ani o sarcina pierduta in luna mica si am ramas inca de atunci cu lapte in sani, inclusiv pe perioada dintre sarcini si a sarcinii actuale. Dr mi-a spus ca aceasta prolactina este cauza secretiilor sanului care la mine la un moment dat afecta si fertilitatea. Fa-ti o analiza a prolactinei eventual. este doar o parere neavizata, repet, in urma a ceea ce eu am constatat la mine, situatie totusi diferita.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

si eu am avut lapte mult. cu toate ca alexutza nu a mai supt de la 7 luni, lactatia am avut-o pana la aproape 3 ani!!! nu era cantitate foarte mare, dar era deranjant. dr. meu ginecolog zicea ca se va opri de la sine...si nu s-a oprit.
anul trecut m-am dus la un endocrinolog si mi-a zis ca am probleme cu tiroida (hipotiroidie) si dereglari hormonale. am tinut tratament si nu mai am probleme...prea des :)) adica, am unele momente (in perioada de ovulatie) cand mai apar cateva picaturi de lichid transparent...

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Poti sa faci ce au indicat fetele mai sus : consult endocrinologic, cu analizele indicate de medic (in principal prolactina), plus o radiografie de sa turceasca pt. a se exclude un eventual adenom hipofizar.

Multa sanatate!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Buna.Draga mea, as vrea sa te intreb daca ei regulat vreun fel de pastile...neuroleptice, estrogeni sau chiar banalul metoclopramid...sunt o serie de pastile care ti-ar putea potenta activitatea glandulara.Oricum, e necesara o investigatie de specialitate, asa cum spuneau si fetele

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

mergi la doctor.nu cred ca e normal ce ti se intampla.sa nu ai vreo dereglare hormonala care sa iti faca rau mai tarziu.

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Medicamente nu iau mai deloc decat poate daca sunt bolnava ( de 2-3 ori pe luna Nurofen, adica in perioada musafirilor). Am pierdut o sarcina ( la aproape doua luni), insa inainte de a avea-o pe Patricia. Rezultatul analizelor de atunci: "placentita nespecifica", o infectie a placentei, cum mi-a explicat medicul. Am un ciclu regulat, o ovulatie f buna. Chiar incep sa ma gandesc serios la ce mi se intampla, acum dupa ce imi ziceti si voi.

Mergi la inceput