platitori de CAS......de ce????

platitori de CAS......de ce???? | Autor: gabrielav

Link direct la acest mesaj

Fetelor eu am o mare problema. Nu sunt deloc de acord cu CAS-ul asta. De trebuie sa il platesc??? Ca sa am asistenta medicala gratuita??? Poate in alta tara ca in Romania nu am parte de asa ceva. Daca merg iau o reteta de la farmacie, o platesc pt ca "fondurile pe luna asta s-au terminat". Daca ma internez, cumpar medicamentele pt ca "farmacia spitalului nu le are". Daca e sa chem salvarea, ma lipsesc. Vine atat de greu incat prefer sa merg cu untaxi. Unde m-am dus (ma refer la spitale si farmacii) a trebuit sa scot bani din buzunar. Pai e normal in conditiile in care amandorura (atat mie, cat si sotului meu) ni se opresc bani pt sanatate???? de ce trebuie sa platim de doua ori???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

Daca nu ai CAS-ul platit - cand mergi la doctor platesti cu chitanta la spital consultatia, spitalizarea si plus platesti si ceea ce plateai pana acum - atentii doctor, asistente, medicamente suplimentare si tot asa. Stiu pe cineva fara CAS asta care a stat o zi in spital si a facut niste analize si o mica interventie chirurgicala (cu anestezie, dar a mancat imediat dupa interventie - deci foarte usoara interventia...) si l-a costat asa: 5 mil la doctorul principal
2 mil la anestezist
1 mil la asistenta pp
bani pe la restul asistentelor pe acolo
8,5 mil pentru spital - cu chitanta - si asta a fost la min deoarece ase pare ca fusese doctorul si asitenta pp foarte multumiti...
Deci .. se merita sa il platesti pana la urma.. nu vreau sa ma gandesc cat ar costa pentru o cezariana dupa care stai internata o saptamana !!! sau Doamne fereste altceva mai grav.
In plus am citit ca se vor infiinta asigurari medicale private (cca 100 -150 euro pe luna de persoana) si cu care se pare ca nu mai platesti nimic !!!! dar pe care nu o poti face decat daca o ai deja pe cea de baza (adica CAS-ul asta). Deci... alti bani, alta distractie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

Aveam 3 surse de venit: de la 2 se platea cass-ul, la a 3-a nu plateam (persoana fizica autorizata) ca ma gandeam ca totusi le ajunge din 2 surse. aflu insa cand sa-mi fac si eu niste analize ca figurez ca neasigurata pt ca nu platesc din toate sursele de venit pe care le am. merge sotul la cass, scandal bla bla. adica eu neasigurata ca platesc din 2 locuri, si trantorii de pe marginea drumului stau bine mersi prin spitale. si auzi explicatie: trebuie platit din toate sursele de venit, oricate ar fi ele, se numeste "legea solidaritatii".
adica eu platesc ca prostul si sunt tratata la fel ca orice muritor de foame.
ma rog, ma dau batuta si hai sa platesc. hop nu se poate s aplatesc de azi incolo ca asa vreau eu ci si pe ultimii 3 ani. de ce? acelas raspuns: legea solidaritatii. inca cateva luni de certuri, citit legi etc. pana la urma ma dau batuta: hai ca platesc si pe ultimii 3 ani plus anul in curs, deci pe 4 ani. hop ca pe ultimii 3 ani imi baga penalizari ca nu am platit la timp. si asa ajung sa platesc in total 16 milioane (la inceputul lui 2006 era asta) compus din: 7 milioane pt ultimii 3 ani + 5 milioane (!!!!) penalizari + plus 4 milioane anticipat pe 2006 (fara vreo reducere ca platesc tot o data si nu in semestrial ca majoritatea in situatia mea).
deci oamenii astyia i-ai bani fain dupa mine din 3 surse, dar va dati seama ca tot asa nu gasesc medicamente decat la inceputul lunii, analizele le-am platit, la stomatolog platesc, in spital contribui. traisca legea solidaritatii si sa fim sanatosi sa nu avem nevoie de asigurarea lor de tot kk-tul.

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

si apropo de ce zicea roxi cu cheltuieli de spital. am intrebat eu in 2002 cand am nascut cat ar costa o cezariana si mi s-a raspuns asa: 25 milioane cezariana + 4 milioane pe zi spitalizarea.
si normal ca m-am gandit la cele 3-4 tiganci ce patrulau prin maternitate si am intrebat daca ele sunt asigurate. raspuns prompt: nu, ce asigurare. eu: si cum platesc spitalizarea? raspuns: ce spitalizare sa plateasca, de unde sa le laum 4 milioane pe zi?
deci intr-adevar functioneaza legea solidaritatii. alea stateau pe acolo saptamani intregi inainte sa nasca si nu plateau nimic. dar io sa n-am cass sigur trebuia sa platesc.
pai corecta ii legea asta a solidaritatii? mi s-a imprimat in minte obsesiv acest cuvant, scuze ca tot repet dar ma ENERVEAZA rau de tot legea asta

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

quote:
Originally posted by Missy

si apropo de ce zicea roxi cu cheltuieli de spital. am intrebat eu in 2002 cand am nascut cat ar costa o cezariana si mi s-a raspuns asa: 25 milioane cezariana + 4 milioane pe zi spitalizarea.




La noi, la Tulcea, o cezariana ajunge in jur de 5 milioane (platesti indiferent daca esti asigurat sau nu), iar o zi de spitalizare este 100 de mii. In nici un caz 4 milioane. Ce iti ofera la 4 milioane cazarea pe o zi??????? Personal prefer sa platesc pt asa sunt bagata in seama si nu zac pe la usa cabinetului. Normal n-ar trebui sa se intample asta......dar suntem in Romania si ne comportam ca atare. Noi ne pregatim de operatie. Ni s-a spus de la obraz ca trebuie sa ne pregatim si din punct de vedere financiar. Si suma nu e una mica deloc. Atunci ma intreb din nou..........pt ce mi se opreste din salariu??????? Ca sa platesc unui tigan sau unuia care n-a muncit in viata lui???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:



In plus am citit ca se vor infiinta asigurari medicale private (cca 100 -150 euro pe luna de persoana) si cu care se pare ca nu mai platesti nimic !!!! dar pe care nu o poti face decat daca o ai deja pe cea de baza (adica CAS-ul asta). Deci... alti bani, alta distractie.

Am auzit si eu de asta. Dar nu ar trebui sa ma oblige sa platesc CAS-ul, daca vreau o asigurare privata. E dreptul meu. Aleg ce vreau. Din cate stiu suntem un stat democratic. Ar trebui sa facem ceva legat de cas-ul asta.

Mergi la inceput