probleme cu burtica

probleme cu burtica | Autor: tanaramamica

Link direct la acest mesaj

Puiul meu me dispera. De 2 luni imi face cate 3 scaune pe zi. mi-am spus ca nu-i o problema dar nu a mai luat in greutate. Initial i-am facut un tratament cu Sumetrolim si, cum nu s-a rezolvat problema, i-am facut o coprocultura si i-a iesit E. coli. I-am facut tratament cu Zinnat (conf. antibiogramei), i-am dat si Hidrasec, si calciu carbonic si ceai de menta. Am ajuns la 2 scaune pe zi (pana ieri cand iar a facut 3). Disperarea mea e ca nu se ingrasa, desi manance destul de bine. De 2 luni el este la aceeasi greutate. Am fost la 3 medici si mi-au spus sa-l las in pace (???). Ma rog, poate sunt eu dusa rau. Oricum, vreau sa-i fac si un coproparazitologic... Aveti vreun sfat pt. mine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

si parerea mea e sa-l lasati in pace daca e sanatos greutatea nu conteaza sant copii care stagneaza la o greutate baietelul meu de 5 ani are 16 kg de um an nu a mai pus nimic pe el e foarte activ si mananca foarte bine am fost si eu disperata i-am facut analize peste analize e sanatos si asta conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca e nevoie sa faci si examen coproparazitologic, si poate si examen de singe, e foarte posibil sa fie bune si atunci poti fi linistita. Si daca nu sint bune atunci sa faceti tratamentul adecvat. Ce virsta are copilul tau?

Dupa parerea mea doctorii care iti spun sa lasi copilul in pace sint doctori slabi, care se ghideeaza dupa ideea ca un copil creste oricum. Creste oricum dar e important sa fie si sanatos, nu?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Ar trebui sa-i faci un examen coproparazitologic, poate ca are paraziti. Trebuie repetat de 3 ori, la intervale de cateva zile. Preventiv poti sa-i dai Helmiflores de la Plafar, din plante, care este foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

E o vorba veche in folclorul autohton: " cand doi oameni iti spun ca esti beat du-te sa te culci"! Cand trei medici iti spun acelasi lucru, mai mult ca sigur ca au dreptate!
2 - 3 scaune pe zi sunt absolut normale pentru copii, mai ales cei sub 1 an! Cresterea in greutate are si ea regulile ei!
Starea de sanatate a unui om (indiferent de varsta) nu se apreciaza dupa rezultatul unor analize!
Sfatul meu de mamica si medic este sa te relaxezi si sa te bucuri de copilul tau sanatos! Sunt alte lucruri mai importante de facut in perioada aceasta si nu sa il taresti prin diverse spitale si sa il chinui cu tot felul de analize!
Sanatate!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanaramamica spune:

Multumesc pt. raspunsuri. Incerc sa stau linistita dar mi se pare aiurea ca la 9 luni sa nu mai iei deloc in greutate. Stiu ca 2 copii nu sunt la fel, dar cand ma gandesc ca baietelul cel mare lunar imi lua in greutate cand era micut (apoi a stat cu 15 kg mult timp dar avea deja 3 ani)si asta micut de 2 luni nu a pus nimic pe el... Din pacate, eu am avut si mari surprize neplacute cu medicii din Cta asa ca si increderea mea in ei este aproapre nula.
Va doresc o zi buna tuturor!

Mergi la inceput