Ptr cei care papati cereale Humana...

Ptr cei care papati cereale Humana... | Autor: Monica-Elena

Link direct la acest mesaj

Mamici care dati la copilasi cereale humana am o intrebare ptr voi. Ii constipa aceste cereale? Mihnea are 1 an si 7 luni si bea lapte humana si mananca cereale humana de preferinta cele cu mar fara lapte sau grisul si am observat ca il constipa. De fapt cam indifernet ce cereale am incercat(nestle, milupa) cam toate il constipa. De obicei nu ii i le dau pe cele care contin orez si totusi suntem constipati desi mananca fructe zilnic para, mar, portocala, ananas si toate fructele posibile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

La 1 an si 7 luni ai putea sa-i dai lapte de vacuta:) Si s-ar putea sa-l ajute. Si Sofie e cam constipacioasa ca atare zilnic mananca piure de fructe care am grija sa aibe para in el si sa nu aibe banana. Efect garantat



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Papadie draga para nu ne lipseste din piureul d efructe zilnic. Pe langa alte fructe para e nelipsita, iar banane din cand in cand. Am incercat si cu prune si tot degeaba. Cat despre laptele de vaca ni s-a recomandat de catre pediatru ca pana la 3 ani sa mergem pe formula. Din lapte de vaca(improriu spus de vaca ca e de alimentara) ii fac branzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sofia s-a reglat cu perele. Daca nu ar fi fost OK pediatra a zis ca i-ar fi prescris ceva. Am s-o intreb ce anume si iti spun.
Banana constipa incearca sa o inlocuiesti.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

"Banana constipa..."

Nu pe toti , pe ai mei chiar ii regleaza bine la burtica, dar eu am strumfi atipici

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumesc papa . Am incercat si naturiste si medicamente si homeopate...de toate. Astept un semn de la tine sa imi spui ce iti zice pediatra ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andatudor spune:

Monica-nu cred ca cerealele Humana au vreo legatura cu aceasta constipatie.Si Andrei a mancat de la 4 luni pana la 1 an tot cereale Humana + lapte praf tot Humana si nu s-a constipat niciodata,ba chiar pana de curand avea 4 scaune pe zi.
Dar ciorba Mihnea mananca?Eu cred ca e sfanta impotriva constipatiei!La noi asta merge!Oricum Andrei tot timpul mananca ciorba la masa de pranz!-ici nazdravanului mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Zeama de supa sau ciorba nu a mancat niciodata. Ii fac piure d elegume pe care il subtiez sa il poata inghiti cu zeama de ciorba normal, dar zeama chioara cu paine niciodata. Mi-am pus si eu intrebarea asta Anda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nici eu nu cred ca cerealele Humana constipa, mai ales daca nu sint de orez.

Vladut al meu a fost pina la 1 an constipat dar dupa asta si-a mai revenit.

Sfatul meu e sa ii dai suc de morcov crud, eventual amestecat cu portocale. Si multe lichide.




Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Uite ca asta cu suc d emorcov nu am incercat. Mersi de pont o sa incerc. Acum incercam gelul de aloe de la forever living sa vedem daca da rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si noi avem aceeasi problema, doar ca suntem mai mici, 8 luni jumate. Constipatie la greu, si nu-i lipseste piureul de fructe in nici o zi, cu para sau cu caisa; iaurt la greu in fiecare zi, ca ii place. Si totusi nu da rezultate.

De baut nu vrea nimic, nici ceai, nici suc, si nu stiu ce sa ma fac cu ea !!!

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput