Casatorie mixta

Casatorie mixta | Autor: simo_al_jaafari

Link direct la acest mesaj

vreau sa va propun un subiect, celor casatorite cu cetateni straini.
ce piedici ati intampinat?...culturale, religioase,idei preconcepute, soacre, rude....

PRIVILEGE 12+
http://new.photos.yahoo.com/simo_al_jaafari/album/576460762356781540

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Simo, cunosc un caz, o romanca de-a noastra a fost casatorita cu un sarb. Acum sunt divortati, nu a durat mariajul mai mult de 3 ani. Au ramas 2 copii - o fetita si un baietel. Iti pot povesti ce i s-a intamplat ei. A locuit in casa soacrei ( o incuiata de femeie- n-o lasa sa-i faca copilului baie decat dimineata, cand a fost gravida i-a interzis sa-si taie din par ca "cica-i scurteaza viata copilului", fiindca la sarbi Craciunul si Anul Nou sunt pe rit vechi nu o lasa sa faca pom de Craciun decat cand era sarbatoarea la ei + multe, multe altele.Nu mai spun ca sotul ei era foarte legat de mama lui, tot ce zicea ea era sfant ( nu mai zic ca si acum la varsta pe care o are, peste 30, cica doarme cu mama lui in pat ! ). Cand e sfarsit de saptamana il ia numai pe baiat cu el, dupa fetita nu prea se omoara, parca nu ar fi tot copilul lui ( cica asa-s ei, la sarbi femeile sunt un fel de sclave, treb. sa-si asculte orbeshte barbatii, + ca le si caftesc ). Cumnatele ei, ambele casatorite cu sarbi, luau in mod curent bataie de la sotii lor, lucru considerat de ele absolut normal ). La una dintre cumnate ( chiar ma socase chestia ) dupa ce s-a maritat i-a interzis sotul ei sa-si mai viziteze mama - asta a durat 3 ani de zile, iti dai seama ! 3 ani de zile n-a vazut-o pe mama ei fiindca asa avea chef barbatul ei!!! Eu una nu m-as casatorit cu cineva de alta natie. ( ma rog, exceptie ar face vreun ungurash de pe la noi, ca astia-mi plac, ca sunt barbati stilati

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Eu m-am casatorit cu unul din alta "natie" !
Inainte sa-l cunosc, nu-mi propusesem sa ma casatoresc musai cu cineva din afara Romaniei. Este adevarat, nu ma gandeam nici ca nu o voi face niciodata!E cam greu de stiut si prevazut de cine o sa se indragosteasca inima....
Piedici la incheierea casatoriei nu am intampinat. Poate si din cauza faptului ca am facut-o abia dupa 9 ani de prietenie Timp suficient sa ne cunoastem si sa ne apreciem. Si, multumesc lui Dumnezeu !!, am niste socrii minunati !!!!
Diferente culturale exista.Le simt deseori.
Nu exista religioase pentru ca sotul este grec, adica ortodox ca mine.
Mai ma mir unoeri de glumele care pe mine nu ma fac nici sa zambesc....
Si el se mai supara de stilul nostru de a glumi pe care nu-l gusta uneori.
Exemplu: am avut show mare la botezul copilului. Protagoniste: nasa copilului - o prietena romanca de a mea - si cumnata mea - grecoaica, dupa care am devenit protagonisti cu totii ...
Botezul l-am facut in Romania. La un moment dat cumnata-mea dansa cu preotul care-l botezase pe copil cu care suntem prieteni de familie si pe care nasa il stia bine.
Si se duce draga de nasa la cumnata-mea si ii spune in engleza- oarecum serios, dar cu o seriozitate d'aia mimata ! - "ai grija draga cu cine dansezi ca este preot si nvasta-sa este la masa".
Vrau sa va spun ca a luat foc cmnata-mea. Apoi soacra-mea, barbata-meu... toata familia si prietenii lor care venisera din grecia. Nu au inteles in ruptul capului ca a fost o gluma.... Si asa a ramas pana in ziua de astazi !!! Poate ca a fost si greseala mea ca nu i-am spus nasei ca ei s-au suparat.. Ea saraca nu a stiut care au fost consecintele glumei ei si nici astazi nu stie...
Cam asta este cu glumele noastre...
A,practic, singurul meu incovenient in casatoria mea este birocratia.... De atatia ani merg de o data la cateva luni pe la diverse autoritati: Politie, Autoritate pentru Straini, Notariate, Consulate, Ministerul Justitiei, Ministerul Afacerilor Externe....
Le cer scuze autoritatilor pe care le-am uitat
!!!!
Dosare intregi pentru incheierea casatoriei, inregistrarea ei in ambele tari, inregistrarea nasterii copilului in ambele tari, pasapoarte, vize etc...
In rest, soacre rele, barbati betivi si violenti, etc exista la toate natile ! Depinde de norocul pe care-l ai in gasirea celuilat....
Depinde, cred eu, si de compatibilitatea fiecaruia, de capacitatea de a se adapta.

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

sa va spun si eu povestea mea...
sunt casatorita cu un arab, musulman. e painea lui Dumnezeu! cununia religioasa am facut-o la ei, pt ca biserica ortodoxa nu accepta decat ca el sa treaca la ortodocsi. ca orice casatorie mixta, mi s-a cerut certificat de botez de la biserica, sa dovedesc ca sunt crestina (se pot casatori numai cu musulmani, crestini sau evrei).
am avut o nunta minunata, umbrita doar de faptul ca parintii lui nu au putut veni (stau in emirate si drumul ar fi fost lung, costisitor si obositor pt doar trei zile cat si-ar fi putut lua liber).
eu m-am lovit de prejudecati, dar el este un om minunat si dupa ce l-au cunoscut, barfele s-au stins.
am avut si prieteni romani si va rog sa ma credeti, numeni nu s-a purtat atat de frumos si grijuliu cu mine.
discutii pe teme religioase in contradictoriu nu exista, fiecare ne respectam reciproc, doar cand il mai intreb eu din curioazitate cate ceva legat de asta si imi explica frumos.
parintii lui sunt deosebiti, ma iubesc ca pe fiica lor, iar cand am fost la ei ar fi stat cred si in nas daca asta m-ar fi facut sa ma simt bine.
eu una ma bucur ca a aparut in viata mea. stiu ca exista povesti ingrozitoare in legatura cu astfel de casnicii, dar pana la urma totul e legat de cum e crescut omul si nu de natia lui. uscaturi exista in orice padure. sunt mii de romani care isi bat nevestele si le trateaza ca pe niste carpe!
sper sa ajungem sa ne cunostem mai bine si sa ne sfatuim cum sa aplanam conflictele care apar din cauza diferentelor altele decat cele de opinie.

PRIVILEGE 12+
http://new.photos.yahoo.com/simo_al_jaafari/album/576460762356781540

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

simona, felicitari pt bb si mult succes in casnicie
sotul meu e libanez, musulman si traim in emirate....si ce sa ma mai lungesc, e super... ma simt norocoasa ca am asa sot si el la fel, ca ma are pe mine...
suntem impreuna de 9 ani, si casatoriti de 3
si n-am intampinat nimik, religios fiecare are religia lui si ne-o respectam,fara idei preconcepute, rude super, ne sustin si nu se amesteca in "oala" noastra....nu ne batem, scoatem ochii, ne vizitam parintii fara restrictii...


anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

ache, poate ne intalnim cand venim in emirate .
noi ne-am propus o vizita de paste daca ma simt eu ok, de craciun a picat excursia pt ca mi-a fost ffff rau

PRIVILEGE 12+
http://new.photos.yahoo.com/simo_al_jaafari/album/576460762356781540

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

te astept cu placere!
da-mi mesaj pe pm sa ma anunti!

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

pisimuky si ma-sa sarbului tot sclava pe plantatzie este , sau a profitat de faptul ca e straina sa-si bata joc de ea. Pai puteau sa aiba ei ritul lui peshte...!!! ce tre sa ma lase soacra-mea sa-mi fac brad, ii dadeam cu bradul in cap si pe el il cafteam si eu la randul meu si-l param la politzie sau il amenintzam eu cumva (ca si romanul meu la fel a crezut ca poate sa ma loveasca cand are chef si ca trebuie sa fiu supusa), ii faceam zilele amare cum neam de neamul ei de sarboaica nu a vazut, sa vada ce inseamna romanca.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

pisimuky si ma-sa sarbului tot sclava pe plantatzie este , sau a profitat de faptul ca e straina sa-si bata joc de ea. Pai puteau sa aiba ei ritul lui peshte...!!! ce tre sa ma lase soacra-mea sa-mi fac brad, ii dadeam cu bradul in cap si pe el il cafteam si eu la randul meu si-l param la politzie sau il amenintzam eu cumva (ca si romanul meu la fel a crezut ca poate sa ma loveasca cand are chef si ca trebuie sa fiu supusa), ii faceam zilele amare cum neam de neamul ei de sarboaica nu a vazut, sa vada ce inseamna romanca.

diana







oficial mi -e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_al_jaafari spune:

eu am fost anul trecut de Paste la socri. s-au purata exemplar. mi-a facut prajituri, am fost la restaurant la cina, mi-a cumparat oua colorate de ciocolata (nu puteam sa ii cer sa imi faca oua rosii, nu?), iar a doua zi am fost in vizita la niste prieteni de familie crestini.
si sunt sigura ca daca am fi putut merge de craciun, sunt sigura ca mi-ar fi facut ditamai bradul.

PRIVILEGE 12+
http://new.photos.yahoo.com/simo_al_jaafari/album/576460762356781540

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

sa-ti dea Dumnezeu fericire si sanatate, sa fie mereu cel putzin asha si super pentru familia sotzului, felicitari voua simo_al_jaafari

diana

Mergi la inceput