simptomele virozei care bantuie

simptomele virozei care bantuie | Autor: caramel

Link direct la acest mesaj

Am tot auzit mamici vaitandu-se ca bantuie o viroza urata de tot.
As vrea sa stiu exact care sunt simptomele acestei viroze,deoarece fetita mea s-a trezit azi cu durere in gat si febra.
Deja sunt foarte speriata si sper ca nu a contactat-o.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amik spune:

eu as spune sa o duci imediat la medic.
nu stiu care sunt simptomele, adica daca sunt diferite in vreun fel de cele ale unei gripe "normale", dar asa au sfatuit si in presa: mers imediat la medic!


Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003) si margica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Din cate au spus la stiri, viroza debuteaza ca o raceala normala si banala.
Asa ca fugi la dr.

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Repede la doctor, nu vedeti ce se intampla?


Mirona si Andrada (20.03.2003)





ANDRADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Fi-mea (aproape 3 ani) cred ca a prins aceasta viroza (din fericire pare sa fie pe drumul cel bun). A debutat cu un usor curs de nas, apoi febra brusca, in jur de 38.5. A continuat cu 4 zile de febra (peste 38) care ceda greu la antitermice si pentru foarte scurt timp (dupa 2-3 ore maximum de la administrare avea iar peste 38). I-a curs nasul foarte tare, a avut si dureri de gat, dupa vreo 2 zile a aparut si tusea. 4 nopti a dormit extrem de prost (si noi pe langa ea), era agitata, tipa in somn, se trezea si ne chema sa-i suflam nasul, voia sa stea cineva langa patul ei in permanenta. Cand avea febra era tare maraita, nimic nu-i convenea. In rest era vioaie ca de obicei.

Am tratat-o cu antitermice, mai multe feluri alternate, date chiar si la 2-3 ore daca era necesar, lichide multe, picaturi de nas, karvol, sirop de tuse.
De ieri i-a scazut febra, a mai facut max. 37.8 (aseara) la 5 ore de la ultimul antitermic, iar azi de dimineata am vazut un prea-frumos 36.3; continua problemele cu nasul si tusea.

Deci la noi cam astea au fost/sunt simptomele si abordarea. Nu pot decat sa sper ca nu m-am bucurat prea devreme.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

fugi imediat la doctor.cica poate sa se manifeste brusc si rapid si sa se ajunga la pneumonie.mai bine sa previi si sa mergi degeaba decat sa stragi pe urma.

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Simptomele pot fi: febra, tuse, rinoree (curge nasul), stranut, durere in gat, dureri musculare, stare proasta, sensibilitate oculara la lumina.

Pot fi toate sau numai cateva.

La primele semne dati un telefon medicului, iar daca starea se agraveaza in urmatoarele 24 de ore (apar simptome in plus sau se agraveaza cele existente deja), fuga la spital!

Feriti copiii de locuri aglomerate si nu acceptati in preajma lor nicio persoana ce pare racita!



Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Aurelia, are dreptate Nusica. fugi c fata la medic daca mai tuseste. Citeste ce am patit eu cu fata mea si ai sa intelegi! Nu vreau sa te sperii dar mai bine te duci si te linistesti ca nu e nimic decat sa mai stai!!!!
Din tot sufletul te sfatuiesc!
Sper sa ne spui ca am exagerat!
Mii de pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

pe 24 decembrie Stefan(1.11 luni) a inceput sa faca febra ,nu foarte mare.Am fost la dr...rosu in gat antibiotic,cefaclor pe care am inceput sa il dau din seara respectiva.toata saptamana s-a comportat normal vesel se juca manaca dormea,dar dupaamiaza facea usor febra care trecea f repede cu nurofen.Dupa 5 zile situatia aceeasi,mergem la alt dr. care la fel spune ca are ff putin rosu in gat sa-i mai dam pana la 7 zile acelasi antibitic .Pe 31 dec ii e rau e hipotermic si transpira rece ,e moale...medicii din oras nu stiu ce e.
Plecam la bucuresti la budimex...pneumonie gasita doar cu radiografie(nu se auzea la stetoscop)....si deaici.....a doua zi baietelul meu a murit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Chiar daca e epidemie de gripa sau mai stiu eu de ce altceva,un copil mic cu febra trebuie sa fie vazut de un medic.Febra poate fi debutul la orice boala asa ca nu se sta si se asteapta sa se vada ce se intampla.Nu e bine sa ne dam cu presupusul cam ce ar fi.
Asa ca e mai bine sa duci fetita la medic.Sanatate multa si sa fie de bine!

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by ja
pe 24 decembrie Stefan(1.11 luni) a inceput sa faca febra ,nu foarte mare.Am fost la dr...rosu in gat antibiotic,cefaclor pe care am inceput sa il dau din seara respectiva.toata saptamana s-a comportat normal vesel se juca manaca dormea,dar dupaamiaza facea usor febra care trecea f repede cu nurofen.Dupa 5 zile situatia aceeasi,mergem la alt dr. care la fel spune ca are ff putin rosu in gat sa-i mai dam pana la 7 zile acelasi antibitic .Pe 31 dec ii e rau e hipotermic si transpira rece ,e moale...medicii din oras nu stiu ce e.Plecam la bucuresti la budimex...pneumonie gasita doar cu radiografie(nu se auzea la stetoscop)....si deaici.....a doua zi baietelul meu a murit.
Oooo Doamne! Sincere condoleante!

Mergi la inceput