ce dati pentru dureri in gat ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rika spune:

quote:
Originally posted by martinica

Pentru Caramel

Ma bucur ca e bine copilul. Dar trebuie sa ai grija si de acest rosu in gat. de multe ori poate sa apara infectia la vreo 2-3 zile de la durerea din gat. E bine sa ai un antibiotic in casa si sa i-l dai in caz ca apare si febra. Eu am avut anul trecut probleme cu fetita mea care tot facea rosu in gat si apoi aparea infectia si trebuia sa-i dau antibiotic. Ma saturasem de atata antibiotic!!!!! Pana cand noua doctorita de familie (pana atunci fusesem inscrisi la altcineva care stia numai si numai antibiotic)ne-a zis ca se poate dezvolta rezistenta la antibiotice si de aceea nu isi mai faceau efectul.
Dansa ne-a recomandat Broncho-vaxom si ne-a sfatuit sa i-l dam chiar odata cu antibioticul, din prima zi. Asa ca am luat Broncho cate 10 zile pe luna, timp de 3 luni. In toamna am repetat iar schema iar acum stau linistita. In iarna asta nu s-a imbolnavit deloc si am tot iesit cu ea la plimbare chiar si acum cand bantuie gripa.Sper sa o tinem tot asa!
Va urez multa sanatate!







Caramel, eu nu ti-as recomanda Broncho-vaxom. Eu am incercat sa-i dau copilului meu si am avut o experienta neplacuta cu el. De unde copilul era perfect sanatos cand a inceput tratamentu (altfel nici nu m-ar fi lasat doctorita de familie sa il dau), dupa cele 10 zile a inceput distractia. La inceput i-a curs nasucul, apoi a inceput durerea de gat si in final a facut pneumonie nasoala de tot. Am ajuns cu el in spital. De atunci nici nu mai vreau sa aud de Broncho-vaxom. Asta a fost inainte sa-l scoata francezii de pe piata. Pacat ca n-au facut-o mai repede, ca poate aflam si nu mai suferea copilul atata. De atunci am inceput sa-i maresc imunitatea natural, si a dat roade, nu a mai fost bolnav deloc.
Sper sa nu faci si tu aceeasi greseala pe care am facut-o eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

nu toti copii reactioneaza la fel eu i-am dat copilului meu broncho-vaxom 3 ani la rand primavara si toamna si pot sa spun ca sant multumita inainte eram la medic din doua in doua saptamini cu copilul si prin spitale acum au trecut doi ani de cand nu am mai avut probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

quote:
Originally posted by 26-kara


daca are rosu in gat =infectie la amigdale, deci antibiotic





..cum pot unele sa scrie asta...asa ca un adevar absolut!
Pentru durerile de git foarte bun este banalul albastru de metil (badijonari sau la copil mai mic pus pe o bucatica de zahar cubic)...
Nu se administreaza antibiotic fara exudat faringian in prealabil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

eu il dau pe mate in gat cu spray hexoral

http://tt.lilypie.com/CMv-p2.png
oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Originally posted by kim222

quote:
Originally posted by 26-kara


daca are rosu in gat =infectie la amigdale, deci antibiotic





..cum pot unele sa scrie asta...asa ca un adevar absolut!
Pentru durerile de git foarte bun este banalul albastru de metil (badijonari sau la copil mai mic pus pe o bucatica de zahar cubic)...
Nu se administreaza antibiotic fara exudat faringian in prealabil....

Cand eram eu mica si nu erau atatea medicamente pe piata ca acum, mama mea stia una si buna : te doare in gat? Albastru de metil!Si cand o vedeam cu creionul badijonat catre mine, innebuneam de spaima.Dupa ce-mi dadea cu ala, icneam o jumatate de ora.
So, nu i-as da fiicei mele cu albastru de metil in gat nici daca ar fi ultima solutie din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

broncho-vaxomul nu l-am recomandat pentru dureri de gat ci pentru intarirea imunitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

quote:
Originally posted by caramel

quote:
Originally posted by kim222

quote:
Originally posted by 26-kara


daca are rosu in gat =infectie la amigdale, deci antibiotic





..cum pot unele sa scrie asta...asa ca un adevar absolut!
Pentru durerile de git foarte bun este banalul albastru de metil (badijonari sau la copil mai mic pus pe o bucatica de zahar cubic)...
Nu se administreaza antibiotic fara exudat faringian in prealabil....

Cand eram eu mica si nu erau atatea medicamente pe piata ca acum, mama mea stia una si buna : te doare in gat? Albastru de metil!Si cand o vedeam cu creionul badijonat catre mine, innebuneam de spaima.Dupa ce-mi dadea cu ala, icneam o jumatate de ora.
So, nu i-as da fiicei mele cu albastru de metil in gat nici daca ar fi ultima solutie din lume!



cat a fost matei mai mic il dadeam numai cu albastru de metil si-i trecea , nu a trebuit sa ia antibiotic.este mai bine sa-l dai cu albastru de metil decat antibiotic sa injectii.

http://tt.lilypie.com/CMv-p2.png
oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Noi folosim proposept, sau voseptolv... produse cu propolis in ele, care se sug si care ii plac tare mult lui Adi. La noi au fost eficiente.
Si noi am incercat mai multe imunostimulatoare, dar nu au mers, asa ca am renuntat la toate si pot spune ca i-a fost mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rika spune:

quote:
Originally posted by leokris

broncho-vaxomul nu l-am recomandat pentru dureri de gat ci pentru intarirea imunitati



Esti cumva medic? De il "recomanzi"? Toti recomanda medicamente pe aici, dar nu sunt nici 10% medici si daca sunt e foarte grav ca recomanda medicamente asa pe nevazute (fara a face un consult pacientului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

nu vreau sa jignesc pe nimeni daca am recomandat broncho-vaxomul,eu mi-am dat cu parerea la medicamentul respectiv la copilul meu a fost bun am fost multumita de rezultat si am zis ca nu toti copii reactioneaza in acelasi fel.Scuze

Mergi la inceput