Barbatii nu gandesc in nuante?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moko spune:

daca vrea cineva sa-mi enerveze sotul, ii poate vorbi despre orice in nuante "somon", "bordo" si "fistic"! isi schimba fizionomia intr-o secunda de la bonomie la nervi intinsi la maxim..."cum, chiar exista astfel de nuante?...cine-s nebunii care le-au inventat?"

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
cu pui drag..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Cred ca atunci cand m-am intrebat daca barbatii pot gandi in nuante sau nu, m-am referit mai degraba la felul in care ei vad situatiile problematice de viata mai mult in alb/negru, pe cand femeile intotdeauna le vad intr-o gama variata de tonalitati pe toate culorile, nu numai alb/negru. La ei intotdeauna este DA sau NU. La femei exista si POATE. Cat despre faptul ca multora li se intampla sa confunde nuantele sau chiar culorile, cred ca tine pur si simplu de atentia acordata. Simtul estetic la barbati capata de cele mai multe ori caracter practic. Si atunci nu conteaza decat culoarea masinii pe care o conduc. In rest, culorile nu le trezesc interesul!


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bfly, nu cred ca este regula generala cu da/nu, alb/negru. Iar ca barbatii pot gindi in "nuante" si inca f fine o dovedeste literatura si filozofia (si barbatul meu ). Eu am cunoscut unii barbatii care erau in stare sa despice un fir in patru si apoi inca in patru si inca in patru si asa mai departe.

Ceea ce unii nu prea fac, e tendinta aratata mai mult de femei de a "rotunji" exprimarile, de a nu se exprima ascutit si clar. Femeile au mai mare atentie in a nu "rani" simtamintele celui cu care vorbeste si atunci incearca sa nu spuna fraze radicale si sa atenueze cele spuse. Sa-i spunem "diplomatie". Barbatii isi fac mai putine griji in directia asta si probabil nu pricep ce tot atitea "plimbare pe dupa deget", cind femeile incearca sa spuna ceva.

Chiar cind barbatii nu spun acel "poate" nu inseamna ca nu il gindesc. sunt sigura ca iau in calcul foarte multe, la fel ca si femeile, cind gindesc despre probleme de viatza, despre familie, etc. Dar nu spun, nu arata atita din grijile si framintarile lor. Incearca sa "forteze" parca destinul aratind numai o parte...Hmmmm, nu stiu sa explic mai bine, e prea tirziu, dar eu nu am simtit la sotul meu ca ar gindi numai in alb/negru. Chiar cind nu spune, stiu ca gindeste la mai multe dar nu ii place sa discute atita....

-------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Daca vreti sa va innebuniti partenerul faceti asa: duceti-va si uitati-va tandru un minut in ochii lui. Inchideti-va ochii si intrebati: ce culoare au ochii mei? Daca raspunde corect, insistati: inchis sau deschis? Cu de care irizatii? Efect garantat. Al meu nu deosebeste nici nuantele de par mai mult decat blonde si brunete. Tot ce nu e blond la el e brunet.

La diferenta dintre bej si gri eu am renuntat de mult. Faza tare a fost cand mi-a cerut haina alba. Care alba ca nu ai nici una?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai, mai, Marius, si tu????
Fetelor, m-ati pus pe ganduri si m-am verificat...pe bune, deosebesc orice fel de culoare, ce naiba...si mai stiu si cum le cheama pe majoritatea. Si de grej am auzit de mult, de tot. Si stiu si care-i ala. Cred ca ar putea fi de vina neatentia la detaliu proverbiala a barbatilor, dar altceva nu cred.
Da' ceva adevar tot exista, de pilda masina mea este o combinatie de bleu cu gri si am auzit mai multe persoane de ambele sexe spunand ca-i gri. Culmea e ca un prieten are aceeasi combinatie de culoare la masina, numai ca mai inchisa.
In rest, Bfly are dreptate, ma gandeam eu ca altceva intreaba. Gandesc si eu in alb si negru, dar credeam ca asa sunt eu. Femeile isi mai lasa o portita de scapare. Adica este ceea ce am mai spus: sunt mai diplomate.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Ce inseamna sa gandesti in alb si negru ? Adica ori DA ori NU ?

Trebuie sa recunosc ca , desi sunt femeie , si eu gandesc "ori DA ori NU " , dar am constatat cu nu intodeauna este bine sa gandesti asa , ci ar trebui sa mai vezi , uneori , si nuantele . Au fost situatii in viata mea cand ar fi trebuit sa vad tonurile culorilor , dar eu am vazut doar alb si negru , si parca nu mi-a fost bine . Ar fi trebuit sa existe si o portita de iertare ( oare iertarea are culoarea gri ?) . Depinde de la situatie la situatie ? Acum , chiar nu stiu cum este mai bine ! Sau femeile ar trebui sa gandeasca in nuante , iar barbatii nu ? Nu stiu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Pentru mine , iertarea are culoarea gris-perle , adica mai aproape de alb , decat de negru!Daca v-am bagat in ceata , sa argumentez: faptul ca poti ierta este , in primul rand pt. propria persoana , o victorie , iar cei care gandesc doar in " non-culorile" alb si negru sunt , dupa parerea mea , mai nefericiti decat cei ce gandesc " in nuante" . Asta-i parerea mea , nu un adevar general-valabil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Hai, mai, Marius, si tu????
Fetelor, m-ati pus pe ganduri si m-am verificat...pe bune, deosebesc orice fel de culoare, ce naiba...si mai stiu si cum le cheama pe majoritatea. Si de grej am auzit de mult, de tot. Si stiu si care-i ala. Cred ca ar putea fi de vina neatentia la detaliu proverbiala a barbatilor, dar altceva nu cred.
Da' ceva adevar tot exista, de pilda masina mea este o combinatie de bleu cu gri si am auzit mai multe persoane de ambele sexe spunand ca-i gri. Culmea e ca un prieten are aceeasi combinatie de culoare la masina, numai ca mai inchisa.
In rest, Bfly are dreptate, ma gandeam eu ca altceva intreaba. Gandesc si eu in alb si negru, dar credeam ca asa sunt eu. Femeile isi mai lasa o portita de scapare. Adica este ceea ce am mai spus: sunt mai diplomate.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Phewwww! In sfarsit un barbat care imi da dreptate!
Mersi Rufus pentru sinceritate si impartialitate! Meriti o floare virtuala chiar daca femeile nu dau flori barbatilor de obicei!
Cu toate astea n-am prea inteles ce demonstreaza exemplul tau cu masina! Este adevarat ca....ce?


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

lapsusul meu se referea la crem si am aflat si ce e sienna (intre maro si roshu deshis, foarte faina culoare)

Ma duc iesri la sotz si-l intreb daca face diferentza dintre bej si gri.

. Nu vretzi sa stitzi raspunsul (a stiut care e gri sobolan ca in rest... "bej, crem care or fi?" Tot de la mashina lui tata-sau mi-a dat exemplu, dupa ce i-am explicat eu cum sta treaba).

Radeam amndoi si ma intreaba ce-mi veni. Si-i zic ca am discutat cu nishte fete despre cum gandesc barbatzii in culori si mi-am dat seama ca vorbeam de fapt de cum percep ei culorile si nu de cum gandesc si el zice ca el gandeshte mai nuantzat cu "poate" si "sa vedem", ca io sunt aia la care lucrurile sunt ori albe ori negre, niciodata gri, ceea ce pe el il enerveaza ca nu sunt maleabila, n-am finetze...ca sunt prea categorica si nu am timp de meditatzie asupra unui subiect, ca-l reped in cateva cuvinte cu solutzia cea mai ushoara.

Ai tu!!!!!!



diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Acum fara gluma, sa nu le cerem ce nu pot da.
Barbatii nu vad un spectru coloristic la fel de larg ca si femeile, dupa cum unghiul in care vad lateral este mult mai ingust decat la noi.Daca vreti sa va distrati, cereti-le sa va dea ceva aflat lateral de ei. Pana nu focalizeaza temeinic, n-o sa stie la ce va referiti.

Apropo de diferente, barbata-meu era siderat de cum vedeam ce flori sunt prinse pe stalpii de telegraf si nu vedeam indicatorul de benzina de la masina, care-mi clampanea in fata. Cred ca de-astea s-au inventat semnalele acustice: pentru soferite!

Mergi la inceput