Ne intoarcem in Romania (3)

Ne intoarcem in Romania (3) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

quote:
Originally posted by anca74

Tu poti sa-i spui ca asta-i bine si ailalta nu, dar pana nu-l lasi sa experimenteze singur, pe pielea lui, ce inseamna banul, responsabilitatea organizarii timpului si importanta alocata studiului, iti dau scris ca nu se va prinde mare lucru de el.




Tu n-ai de unde sa stii ce se va alege de fiul meu si pentru ca iar incepi sa ataci la persoana imi aloc dreptul de a te ignora pina cind vei reveni la termenii discutiei de fata,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Pe masura ce citesc ma crucesc. Nu-mi vine sa cred si am fost avertizata ca se lasa cu scandal mare. Dar zau daca pot sa inteleg cum dreaq, noi astia maturi care am emigrat, ba ne-am mai si descurcat sa ne gsim un job, sa demonstram ca putem, mai mergem si la scoli si ne mai luam si case, ce mai am reusit sa intelegem si sa ne aliniem sistemului, cum dreaq am reusit noi asta cand noi am coborat din stalpii aia de telegraf din Ro, cand ne-am nascut, am invatat sa citim si sa socotim in nenorocita aia de tara pe care o renegam acum din tot sufletul, vedem numai lucrurile rele si tot asa. Si unde mai pui la socoteala ca noi suntem destepti ca doar na, am reusit ce am reusit aici. Oare cum naiba, ca zau daca pot sa inteleg? Si se sustine sus si tare ca nu se vorbeste asa de Ro decat aici pe forum, altfel vai ce ne laudam. Ce e asta, un fel de om cu personalitati multiple? Pai unde e integritatea umana pe care o tot laudati?! Cand mintiti si cand spuneti adevarul?!
Si eu am emigrat, nici eu nu m-as mai intoarce decat silita, dar sa ma bati si n-as putea sa vorbesc asa de Ro si de cei de acolo. Ma gandesc mereu cu groaza ca acolo m-am nascut si format ca om, ca nu avea cum sa dea desteptaciunea peste mine cand am debarcat aici in State si ca daca nu as fi avut aceasta ocazie sa vin aici si acum tot acolo as fii si sigur as fii fericita. N-as fi stiut niciodata cum e sa traiesti in State, dar as fi facut tot posibilul sa-mi fie bine acolo. Cand mai vad ca sunt fete care spun ca ele traiesc frumos si bine si in Ro si ii sar in cap o groaza, ca mai au putin si le fac mincinoase, oare cum de au ele tupeul sa spuna ca totusi ele sunt multumite de viata lor!

Stiti vorba aia, “sa te fereasca Dumnezeu de prieteni, ca de dusmani te feresti singuri”. Cam asa si eu cu genul asta de oameni.



Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by papadie

Mei eu nu inteleg lait motivul cu "emigram pt. copii" .
Ruxij iti amintesti ce suparata erai ca profesorul la care lucrai nu te-a lasat sa mergi acasa ca aveai copilul bolnav? Pana la urma ai trimis copilul in RO cu soacra daca-mio amintesc corect. Pt. mine, de exp, nu e o solutie sa trimit copilul in RO.
--------------------------------------------------------------------------------



Draga Papadie, ai dreptate ca eram suparata ca nu m-a lasat profesorul sa ma duc acasa, ba nu numai atat, chiar m-a dat afara in timp ce aveam aplicatia la green card pe rol!!! Motiv pentru care am fost nevoita sa duc copilul acasa si sa ma mut la 2000 mile de barbat. Dar am cateva observatii:

1. Parca nu imi place sa folosesti drept argument evenimente din viata mea, mai ales putin nepotrivte pe post de argument.

2. Evenimentul cu proful nu ma face sa am parere proasta despre America pentru ca:
a. Eu aveam un job pur si simplu (nu eram studenta) si un sef neintelegator. La fel e oriunde chiar si in Ro la firme, nu poti sa pleci tu de cate ori e copilul bolnav.

b. Copilul avea peste 2 ani, deci in nici o tara din lume nu as mai fi putut fi PLATITA ca sa stau cu el acasa. A fost la cresa si era in perioada de imbolnaviri. Ghinion de nesansa sefului nu i-a convenit.
c. Sefu' era neamtz si abia venise in America de cateva luni!!! (nu ca are vreo legatura, da' nu pot sa il acuz ca m-a dat afara pentru ca era american si prin urmare bou indoctrinat de Bush).
d. Eu nu am spus NICAIERI ca am emigrat pentru copil, ba chiar am spus ca cc copiii cresc oriunde. Am emigrat pentru mine si barbat si raman aici tot pentru mine si desigur si pentru familia mea in general pt. ca consider eu ca e mai bine PENTRU NOI (NU PENTRU VOI) aici.

e. Cand vedeti ce scriu eu si nu sunteti de acord, e OK, you shouldn't be, suntem f. diferiti. Eu sunt carierista, nu sunt pentru ajutoare sociale sau alocatii pentru copii si nici pentru alaptatul in public sau pana la 5 ani. Am si critici la adresa Americii, dar diferite de ale voastre. Pe unele le-am spus aici. Pe altele la alt subiect (de exemplu cred ca ar fi bine sa dea si ei trei luni concediu de maternitate, platit). Criticile pe care le am insa nu inclina nicidecum balanta in favoarea plecarii in Romania si asta e optiunea mea. Cu toata sinceritatea ma bucur ca romania merge bine si cred ca e o oportunitate pentru cei nefericiti in tarile de adoptie, sau fericiti dar carora le e dor de casa si vor sa se intoarca, sa o faca ACUM!!

f. Nu am parere proasta nici despre Romania si nici despre Romani. Sunt recunoascatoare ca m-am nascut acolo si am fost educata acolo sa devin om. Si nici despre America si nici despre Americani sub nici o forma nu am parere proasta. Mi s-a acordat o sansa si sunt recunoscatoare pe veci!


Sa fiti cu totii sanatosi si fericiti oriunde v-ati afla. Eu sunt.


Remember, when someone annoys you,
it takes 42 muscles in your face to frown,
BUT it only takes 4 muscles to extend your arm
and smack that jerk upside the head.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ramona, nu homeschool desi era tentant de ce sa mint. Am citeva prietene (sint sotii de militari) pe care conditiile ii tot muta dintr-o parte in alta si sint obligati la homeschooling si trebuie sa recunosc ca e o treaba fascinanta, iar discutiile cu ele pline de invataminte.

Dar hai sa-ti spun si o alta experienta a unor prieteni. Citeva familii prietene au copiii acum mari in college, e adevarat ca parintii sint medici si deci nu au nevoie de venituri suplimentare, copiii au terminat mereu primii toate scolile, rezultate fantastice toti 4, au ajuns toti in Ivy League colleges si invata sa devina avocat, international affairs (numai 15 locuri in toata america), medic si cercetator in nanotehnologie. Niste tineri superbi, niste parinti care au refuzat scurt cererile lor sa munceasca si care isi respecta cu atit mai multi parintii si banii pe care ii primesc zilnic (unii sint la Paris) ca sa se tina in scoala. Pur si simplu sint recunoscatori din inima cind vad alti colegi cum se descurca cu slujbe de chelneri si altele ca sa cumpere o carte in plus, iar ei isi pot vedea de scoala, de suflet si de ce le mai trebuie lor. E adevarat ca a trebuit multa munca dar relatia dintre copii si parinti e minunata, copiii sint absolut exceptionali si eu am toata admiratia pentru ei,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Andrada sunt convinsa ca ai face la fel ptr fiecare copil si daca ai avea 2 3 sau mai multi.

Era doar un exemplu de unu sau doi sau .. copii pe care cand ii aduci pe lume iti faci si niste calcule financiare.Ii aduci ii aduci dar sa ai o baza sa le poti oferi o viata decenta. Cel putin asa sunt eu.

Si: apropo' de ce zicea Ramona am vazut aici un interviu cu un multimilionar care si poveste inceputurile. Primii banuti i a bagat in actiuni la varsta de 11 ani. Acum se intreba: de ce a pierdut atattia ani pana a face acele investitii?

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Initial creeata de Andrada
Tu n-ai de unde sa stii ce se va alege de fiul meu si pentru ca iar incepi sa ataci la persoana imi aloc dreptul de a te ignora pina cind vei reveni la termenii discutiei de fata,
A






Andrada, ma refeream la parintii pe care-i cunosc eu si care au facut asta cu odraslele lor. In nici un caz la copilul tau sau la tine.

Stau si ma intreb de cate ori trebuie sa subliniez si sa scot in ochii unora ca nu-i cunosc personal si nici nu-i judec in vreun fel?! Habar nu am cum iti cresti tu copilul sau ce aspiratii ai. Ti-am raspuns la o ipoteza, draga mea. Nimic mai mult.

Esti draguta sa-mi spui si mie de ce sari ca arsa la orice remarca pe care o fac? Pana acum am trait cu impresia ca discutam chestii de principiu, nicidecum chestii personale. Eu, cel putin, pe principiul asta functionez. What about you? (Now that's a personal question!)

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Mai fetelor mai respirati si voi .Nu sunteti obosite?
Gata ,hai sa aratam oamenilor ca suntem o comunitate .
Ce atatea certuri.
Hai pupici la toate fetele si sa stiti ca mie imi sunteti dragi toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Andrada sunt convinsa ca ai face la fel ptr fiecare copil si daca ai avea 2 3 sau mai multi.

Era doar un exemplu de unu sau doi sau .. copii pe care cand ii aduci pe lume iti faci si niste calcule financiare.Ii aduci ii aduci dar sa ai o baza sa le poti oferi o viata decenta. Cel putin asa sunt eu.

Si: apropo' de ce zicea Ramona am vazut aici un interviu cu un multimilionar care si poveste inceputurile. Primii banuti i a bagat in actiuni la varsta de 11 ani. Acum se intreba: de ce a pierdut atattia ani pana a face acele investitii?

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca




Am vazut si eu interviurile cu milionarii aia din adolescenta, extraordinari copiii aia, ma rog acum erau marisori.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Andrada, nu trebuie sa munceasca toti copiii - desigur. Eu cred ca nu e nimic rau in asta. Sint chiar foarte de acord cu munca. Nu ca o pedeapsa, nu e un chin. Eu o vad ca pe o metoda de a educa. As spune chiar ca e tot un gen de activitate extrascolara.

Legat de ce a spus Corinadana, mi se pare ca si Bill Gates a inceput cam devreme.

Astea sint discutii fara rost. Subscriu la ceea ce a scris ruxij. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de viata - indiferent unde va calauzesc pasii in lumea asta.
Nu regret anii din Romania, dar ma bucur ca am sansa sa traiesc aici.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Angela pot sa-ti dau un premiu pentru insistenta cu care promovezi intelegerea?
Uite eu o sa incerc sa indrept discutia mai mult pe observatii decit pe personal, ca e lesne de observat ca doare...
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:


Andrada, ce inseamna "international affairs (numai 15 locuri in toata america)"? (intreb din curiozitate, nu cu subinteles, n-am nici o indoiala ca respectivii copii sunt f. buni).

Lai

Mergi la inceput