Ce parinte vorbeste asa ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Felul in care ai inceput postarea spune mult. Tu zici 'De ceva timp incoace nu il mai suport pe sotul meu.'Sunt frustrari si la tine si la el insa este un copil de 2 ani la mijloc...Gasiti o alta modalitate de a comunica, voi doi cand cel mic nu este de fatza, descarcati-va,lamuriti-va problemele intre voi, tu cu el si el cu tine pt ca baietelul vostru nu are nici o vine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu cred ca, la 2 ani, copilul realizeaza ca aia e injuratura si e ranit.
cred ca mai curind o sa ia toate cuvintele astea de-a gata, o sa considere ca asa se vorbeste, si o sa reactioneze si el ca tati, cind se enerveaza.

Si sa se duca tat-su la gradi peste citiva ani sa justifice de ce fiu-sau injura educatoarea sau are vocabularul pe care i l-a format.

E inconstient....


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Reactioneaza la tonul vocii, la felul in care ii sunt adresate cuvintele, la mimica, la gestica si peste ceva vreme va face si el ceea ce a fost invatzat sa faca pt ca,vorba aia, 'fac ce face si tata'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Monalac, sotul meu e cam paralel cu viata de familie, nu se implica mai deloc, eu ma ocup de copii si de casa iar el are o firma care ii umple tot timpul pt. ca asa vrea el ( firma e de fapt o buna scuza ca sa poata lipsi de acasa cat mai mult )nu pt. ca ar fi nu stiu ce de lucru acolo, e o firma care are doar 5 angajati.Oanademunck, am incercat sa dicut cu el dar una discutam si alta face, si fara sa vreau se intampla astfel de chestii in fata copilului pt. ca Rares e tot timpul cu mine jos in living cand binevoieste domnul sa-si faca aparitia acasa.Daca exista frustrari de o parte si de alta, in ceea ce ma priveste poti sa vezi de unde pleaca ale mele daca citesti postarea de la In unul sau in doi mergem mai departe, iar pt. el e frustrant ca nu mai poate avea viata de Don Juan de pana acum.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise

nu cred ca, la 2 ani, copilul realizeaza ca aia e injuratura si e ranit.

Te contrazic. Stie si intelege ca nu e de amor un cuvat urat si il afecteaza. Poate nu intelege exact intelesul, dar stie ca e jignit. Mai ales ca atunci cand cineva injura nu o face ca si cum ar face o declaratie de dragoste ci cu "ura" in glas.
Cand eram suparat pe sotia mea incercam sa o atac prin vorbe (nu injur) si odata mi-a spus ceva de genul: cand sunt suparata pe tine si vorbesc nu tocmai frumos, simt ura in suflet; acum stiu ce simti ptr mine cand ne certam.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Si al meu din pacate e aproape la fel, numai ca nu injura dat tipa foarte tare si asta ma scoate din sarite!
Stiu ca isi iubeste copilul foarte foarte mult, dar nu are rabdare cu el!
Am abordat de n ori discutia pe tema asta si in final a recunoscut ca nu stie cum sa se poarte cu copilul, desi ,repet il iubeste foarte mult!
Poate primim niste sfaturi specializate ca sa facem cu tatii astia nerosi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu nu cred ca daca injura are ceva cu cineva anume, ci ca nu-si poate stapani vorbele rele si asa are impresia ca se descarca.
CA zice de sotia sa in injuraturi... asa sunt injuraturile uzuale, ca sa zic asa...
Este foarte urat ca face asta, numai ca daca asa ii sta in fire mai greu sa il dezveti! Trebuie discutat cu el cand este calm, trebuie sa isi imagineze diverse situatii (spre exemplu ca baiatul ar putea intelege ca are ceva cu mama lui... sau cum ar fi sa injure si sotia copilul de tata... sau sa inceapa copilul sa injure in public...).
Nicoleta
Sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani si nu l-am auzit injurand pe nimeni niciodata, daramite pe copil sau pe sotie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Te contrazic. Stie si intelege ca nu e de amor un cuvat urat si il afecteaza. Poate nu intelege exact intelesul, dar stie ca e jignit. Mai ales ca atunci cand cineva injura nu o face ca si cum ar face o declaratie de dragoste ci cu "ura" in glas.




ai dreptate: chiar daca nu stie cuvintele, percepe tonul vocii si expresia ostile.
La asta nu m-am gindit.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Bine zice Alex ca fiul meu percepe tonul vocii - chiar facuse sotul meu o remarca de genul ca "se uita asta mic la mine ca la urs". Prietenii stiu de ce...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Originally posted by Alex2
Te contrazic. Stie si intelege ca nu e de amor un cuvat urat si il afecteaza. Poate nu intelege exact intelesul, dar stie ca e jignit. Mai ales ca atunci cand cineva injura nu o face ca si cum ar face o declaratie de dragoste ci cu "ura" in glas.



ai dreptate: chiar daca nu stie cuvintele, percepe tonul vocii si expresia ostile.
La asta nu m-am gindit.
Elise & BBLisa



Elise, , esti o fata minunata!! Tocmai citisem prima ta postare si voiam sa-ti raspund exact ce ai zis tu mai sus. Intr-adevar copilul nu va intelege cuvintele urate, dar va simti ca tonul vocii este dur si ca tatal este furios sau rautacios si asta va face ravagii in sufletelul lui, caci el nu are conceptele noastre rationale, care ne spunem "ei, e stresat", sau "ei, e frustrat".

pisimuky, fa tot posibilul ca sa-l aperi pe cel mic, ramai tu calma, linistita, macar tu sa-i transmiti ceva mai multa pace interioara. Stiu ca e greu, ai si tu frustrarile si durerile tale, dar incearca totusi, pentru copilas!


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt
_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput