bate copiii la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Trebuie si parintii sa sustina educatoarele, ca daca educatoarea trage hais si parintele cea, nici vorba sa vrea sa disciplineze copilul, nu se rezolva.
La fi-miu am observat, e ca un ceas. Daca intr-o zi nu e cuminte la gradinita si nu il pedepsesc, nu e cuminte nici a doua zi, chiar daca la gradinita e pedepsit. Am experimentat de cateva ori si intotdeauna se intampla asa. In schimb daca il pedepsesc constant cand nu e cuminte o data, a doua zi e sigur cuminte si o tine asa multe zile. Pana cand greseste din nou. Si o luam de la inceput. Daca il iert, a doua zi iar face, mie'n suta, daca nu il iert si vine pedeapsa, nu mai face . Sunt foarte smecheri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pedeapsa cu time-out se aplica si aici la gradinita daca un copil loveste. Se sta deoparte cate 1 minut pentru fiecare an - de ex., la 2 ani sta 2 minute.
Ajuns in colectivitate, copilul trebuie sa inteleaga ca are de respectat niste reguli. Educatoarea este cea care ii "modereaza", deci ea ar trebui sa ia masuri.
Cred insa ca la nici 2 ani e prea mica fetita pentru gradinita.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si noi nu trebuie sa facem nimic? Doar educatoarea? Eu nu cred ca e normal asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ba da, sigur ca trebuie sa-i explicam si noi copilului ca nu e bine sa loveasca, dar ma refeream la momentul acela cand, la gradinita, copilul loveste si doar educatoarea e acolo, nu si noi. Se petrece "pe teritoriul ei" si trebuie sa intervina cumva, nu sa lase lucrurile asa si sa reclame parintilor comportamentul copilului. Daca merg in parc cu copilul si devine violent, normal ca intervin eu. Cand e in grija educatoarei, ea trebuie sa-l "educe". Asta am vrut sa spun.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da,va multumesc pentru sfaturi,...
asa am convenit cu educatoarea sa o blocheze in scaun pt 5 min ,daca mai musca,sau imbranceste.'
Dar stiti,e interesant,ca e aici la gardi de la inceputul lui dec,si a fost o-k,pana sapt trecuta...cand a inceput comportamnetul asta.
asa ca ma gandesc ca e ceva care o enerveaza...
acum am aflat ,aa educatoarea are 2 fetite ale ei in grupa ,una e mica 15 luni,cealalta desi nu se incadreaza in varsta grupului,care e pana la 2 ani,are cam 4-5 anisori.
Si m-am dus intr-o dimineata sa o duc,si am urmarit-o pe fii-mea 2 min,luase un carucior de plimbat papusa,si in acelasi timp venise si fata educatoarei,cea mica,la carucior si fii-mea a impins-o asa cu mana.
nu stiu ce sa mai zic,....poate si educatoarei ma gandesc ,nu-i convine ca impinge tocamai fetita ei,si e si ea mai subiectiva la randul ei...
va tin la curent

Mergi la inceput