bate copiii la gradinita

bate copiii la gradinita | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

am postat separat acest subiect,citind inainte ca unele fete "se vaita"de copii prea cuminti.
Fetita mea are un an si 11 luni,si ...bate copiii la gradinita.Imi e si teama cand ma duc sa o iau ,ca cine stie ce mai imi spune educatoarea.
Ea inca nu vorbeste,insa intelege bine,si ma gandesc,ca deocamdata ,asa reactioneaza ea,...din frustrare ca nu poate sa se exprime.
Are o personalitatae f puternica,iar eu cu sotul,i-am dat pana,acum,apropae tot ce si-a dorit,numai sa nu o aud tipind,..poate am gresit.Acum incerc sa-i explic frumos,si observ ca intelege,ma asculta.
La gradinita ,se bate pentru jucarii,cand mai pune vreun copil mana pe aceeasi jucarie care o vrea si ea,da in el,ilimbranceste.
Am obesrvat,daca vine vreun copil la noi acasa,nu il lasa sa puna mana pe jucariile ei,este fposesiva,..insa incet ,incet,au inceput sa se tolereze,celalat copil stiindu-i de frica.Am zis ca e pe" teritoriul" ei,si e normal,insa ne-am dus noi la baietel acasa,si culmea,tot ea era stapana si pe jucariile lui.

Eu ma gandesc ,ca paote e specific varstei,poate pt ca e singurul copil,...nu stiu ,..astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Sigur nu este din cauza ca este singurul copil... eu spun ca este specific varstei...
La gradinita, eu cred ca educatoarea este cea care nu stie sa gestioneze momentul...
Si fii sigura ca va invata sa dea si la altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Laura, nu e din cauza ca e singurul copil. Si ai mei au mers la un an si cateva luni la cresa si am observat un lucru. La copiii de cresa exista o hierarhie ca la maimute. (scuze pt comparatie dar mai buna n-am gasit) Deci ai mei faceau in felul urmator: in primele zile s-au batut cu toti copiii. Unii s-au lasat batuti, altii au dat inapoi. Peste cateva zile copiii mei i-au batut doar pe acei copii care s-au lasat batuti. Insa incasau de la copiii mai curajosi. Ciudat, e 5 ani intre copiii mei si am observat chestia asta la amandoi! Pana ajungeau la varsta de 3 ani si au mers la gradi, le-a trecut. In gradinita (3-7 ani) Robert nu s-a batut deloc, iar Lili s-a batut o singura data cu o fetita, dar probabil fetita a provocat-o.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da ,Gabi,ai dreptate,cred ca asa e:-)
asa imi zicea si mie un vecin.
dupa ce se cunosc copiii,se creaza o ierarhie pt ca am observat ca beietelul cu care se joaca ea acasa,cedeaza imediat acum,cand ea ii ia jucaria.
La gradinita,nu am urmarit comportamentul,pt ca plec imediat,dar educatoarea tb sa stie chestiile astea.
Eu chiar ma speriasem,imi faceam griji..oricum,eu incerc sa-i explic,sa trebuie sa invete sa imparta jucariile cu alti copii,sa aiba grija de copiii mai mici etc.
multumesc ca m-ati linistit:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

In general copii repeta gesturile parintilor sau ale modelelor din jurul lor (vorbesc urat pt ca aud afara cuvinte urate, rag cate o palma pt ca si ei au patit-o). Incearca sa vezi daca este cazul cine face un astfel de gest fatza de fetitza ta (cineva care sta cu ea in lipsa voastra, cineva de la gradinitza etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

da, laura - eu m-am plans ca bebe al meu este prea cuminte, dar am contribuit si eu la asta: in sensul ca toate jucariile lui erau ale tuturor - asa este aici iei toate jucariile care le gasesti la locul de joaca - nimeni nu se supara si iti inveti copilul la fel. Cand au venit prietenii lui la noi - la fel - oricat ar fi plans el ca este jucaria lui - l-am obligat sa le imparta cu ceilalti. Pentru ca la vartsa asta - este de datoria noastra sa ii invatam cum sa se poarte - ei fiind prea mici. Eu am exagerat (nu stiu de ce) cu impartitul jucariilor - si de aceea acum el saracul nu mai riposteaza cand i se ia jucaria si vine la mine plangand. Adevarul este undeva la mijloc. Nici ca el nici ca fetita voastra nu este bine. Cand vor mai creste.. va fi mai bine.
In schimb voua va va fi greu daca vreti sa aveti al doilea copil - pt ca fetita va suferi teribil (cat si bebe mai tarziu - cred) - ma refer la celebra gelozie a fratelui mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da oana,asa este repeta gesturi care le-au mai vazut...m-ai pus pe ganduri,dar nu cred,ca numai eu stau cu ea acasa,....si la gradi se duce cate 4 ore ,2 /sapt.Astia aici in Sua,nu se ating de copii,la propriu,asa ca,exclus de la gradi,insa poate mai e vreun copil mai violent pe care il copiaza,ia sa intreb data viitoare.
azi ,iar mi-a spus ca a muscat de data asta un copil,...aici s-ar putea sa fie dintii de vina.
mi-au zis ca daca mai musca,s-ar putea sa nu o mai primeasca la gradi o perioada,si mie mi s-a parut aiurea solutia gasita de educatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

Nu are voie sa excluda copilul din colectivitate. poti sa-i sugerezi educatoarei cu tact acest lucru.in primul rand tu , ca parinte trebuie sa-i repeti acasa ca nu are voie sa loveasca alti copii.la gradinita trebuie sa colaborezi cu educatoarea si sa-i explici clar de fata cu educatoarea ca toti copiii sunt la fel si daca mai loveste sau musca va fi pedepsita. e bine sa gasiti o pedeapsa impreuna cu educatoare.
este foarte important sa nu va manifestati violent nici verbal si nici fizic in prezenta fetitei. nu numai eduacatoarea trebuie sa lupte ci trebuie sa luptati impreuna. succes! sunt sigura ca veti reusi!vorbiti cu educatoarea sa o supravegheze in permanenta.
sub nici o forma nu o excludeti din colectivitate.iesiti cu ea la locurile de joaca si in parc si invatati-o sa socializeze.

Viorica
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

E clar ca fetitza are nevoie de limite si ca tie iti vine un pic mai greu sa i le impui, dupa cum spui.
Toate gradinitele in SUA au regula excluderii copiilor care nu pot fi controlati. Iar schimbarea gradinitei ar adauga si mai mult stress situatiei.
La aproape 2 ani cred ca poti gasi niste pedepse usoare prin care sa inteleaga limitele, dar eu am observat ca cel mai bine merge apreciindu-i purtarea buna (mici jucarele pentru ziua in care se poarte bine). Din pedepse poti sa tai accesul la TV intr-o seara, la o jucarie favorita...etc
Iar cind in sfirsit se poarta bine laud-o f bine si bucurati-va impreuna,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sa fii foarte atenta cu muscatul pentru ca intr-adevar in USA din toate gradinitele il da afara pe copil daca musca de trei ori. E in puterea ta sa iei masuri in legatura cu asta, ca altfel tot tu ai probleme si degeaba te certi cu ei, ei stiu de regulile lor. Si daca o muti la alta gradinita una ca o stresezi, si doua ca daca iar musca iar o da afara. Incearca niste pedepse adecvate varstei. Si copilul nostru cand a mers la gradinita am avut mari probleme cu el, nu asculta deloc, chiar daca nu lovea si nu musca si e drept ca era ceva mai mare. Al nostru nu asculta de educatoare deloc, alerga prin clasa si facea galagie la ora de somn, trezea toata gradinita, si asta zi de zi. De cate ori primeam o reclamatie, de atatea ori il certam si il pedepseam (il puneam sa stea 3 minute in camera lui). In cele din urma s-a rezolvat foarte bine intr-o luna, dar numai cu fermitatea noastra. Nu stiu cum sa te sfatuiesc sa procedezi la varsta de doi ani, dar sunt sigura ca poate fi convinsa macar sa nu mai muste, desi ar trebui convisa si sa nu mai bata copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:


Solutia este in tine si cat de bine poti sa cooperezi cu educatoarele...
Eu as alege ca pedeapsa la varsta asta time-out...Imediat cum a gresit, pusa deoparte (pe un scaunel) pentru 2 minute (chiar daca la inceput nu va vrea sa stea, poti sa o tii tu in brate) si explicat de ce nu trebuie sa loveasca/muste...Explicatia trebuie sa fie foarte calma, si sa ii spui din cand in cand ca desi este iubita, pedeapsa este doar pentru a o ajuta sa scape de lovit/muscat...mereu acelasi text
Daca tzipa si loveste cand sta in time-out, amani explicatia pt cand se linisteste...
Ideea este ca trebuie sa fie pedepsita in acelasi fel de fiecare data cand loveste/musca...de parinti sau educatoare...




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput