Stele verzi...

Stele verzi... | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Am trecut printr-o noua experienta a nasterii care s-a finalizat cu aducerea pe lume a unui baietel tare dragalas si cuminte. Desi nu imi era frica de nastere in sine, ca doar mai trecusem prin asa ceva, ma asteptam sa fie mult mai usoara decat prima. Spre dezamagirea mea(
si nu vreau sa ingrozesc pe nimeni,pentru ca fiecare organism reactioneaza in mod diferit )a fost mult mai greu decat la prima nastere. Travaliul a durat 8 ore, la dilatatie de 8 deja incepusem sa vad stele verzi ( la propriu ), eram alba ca varul si mai aveam putin si lesinam. Moasa ma tot imbarbata " Haideti dna, nu va lasati pe ultima suta de metri, capul sus si privirea inainte". Ma luasera toate transpiratiile, efectiv curgea apa pe mine. Si o aud pe infirmiera spunandu-i moasei pe un ton asa sugubat "Fii atenta, Mariana, ca dna transpira ca-n filme !" No, auzi, mai ! Eu ma dadeam de ceasul mortii si ei ii ardea de glume...Nu mai zic de faptul ca nu am fost anesteziata cand mi s-a facut epiziotomia si am simtit toate cele, a fost groaznic. Dar toate mi-au trecut cand mi-am vazut puiutul, manca-l-ar mami de ursulet !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.