se poate intrerupe sarcina la 26 de saptamani???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

DanaD29 inteleg foarte bine prin ce treci.Ieri s-au implinit trei ani decind am trecut printr-o experienta aproape identica.Cu siguranta peste ceva timp te vei linisti,si o sa iti dai seama ca a fost hotarirea cea mai buna pe care o puteai lua.sa iti revi emotional si fizic si sa nu mai treci prin asemenea momente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Imi pare foarte rau pentru prietena ta.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Nu stiu daca e cazul sa amintesc aici de povestea mea... dar totusi indraznesc sa cred ca undeva acolo sus e cineva care ne ajuta sa trecem peste orice, si uneori chiar mai mult

Asdar ... la 13 sapt. de sarcina,. la eco a reiesit ca BEBE are HIDROCFEALIE... ma rog doctorita mi-a zis ca acea inegalitate de ventriculi laterali poate disparea peste 2 sapt. si ca e posibil sa tina de evolutia intrauterina fetala... si deci sa nu fie musai HIDROCEFALIE... Asa ca am asteptat 2 saptamani si am fost la CMU la eco 3D... ca sa "se vada mai bine" (ma gandeam eu). Ei bine aici, NU numai ca a confirmat HIDROCEFALIA, dar mi-a spus ca ar suspecat si un CLEFT PARTIAL DE BUZA SI PALAT (despicatura de buza si de ceru' gurii)... Va dati seama cat de bine mi-a picat vestea... In fine, asta se intampla pe 29 nov. 2006 cand eram in 15 sapt. Doctorita mi-a recomandat sa fac si TRIPLU test pt. "A sti exact despre ce malformatie congenitala este vorba... ca sa stim cum actionam". M-am programat pt. triplu test (abia peste alte 2 sapt. urma sa imi ia analizele), dar i-am zis doctoritei ca NU renunt la PUIUL meu, orice-ar fi... Raspunsul ei m-a speriat si mai tare: "E bine sa nu luati decizii pripite si sa va sfatuiti si cu medicul dvs. ginecolog"

Au trecut zilele... si pe 13 dec. am fost la analize (TRIPLU TEST)... Mi s-a recoltat sangele... Si mi s-a spus ca abia dupa sarbatori voi putea afla rezultatele (asta din cazua sarbatorilor am presupus).

In fine... pe 29 DEC. 2006 am fost la Dr. Pop Adrian (la recomandarile mai multor medici)... DUMNEZEU sa-i DEA SANATATE... Ne-a dat cea mai frumoasa VESTE: COPILUL era PERFECT SANATOS!!! Doar ca "putin agitat ca si mamik lui" (exact asa s-a exprimat dr-ul ). Oricum... dupa atata chin si stres... era si cazul sa fiu "AGITATA".

Pe 5 IANUARIE (parca) am fost sa iau rezultatul de la TRIPLU TEST, care a CONFIRMAT spusele Domnului Dr. POP!!!

De-atunci... adik din sapt. 21 de sarcina... avem o viata linistita... mai putin agitata, desi mai experimentam din cand in cand cate-o contractie usoara!!!

Intotdeauna de cand mi s-au dat acele vesti proaste mi s-a parut aiurea ca tocmai o sarcina in care nu am avut nici greturi, am si cazut cu rolele pe un plan inclinat (cand inca nu stiam ca sunt insarcinata) si nu am pierdut-o... TOCMAI acest copil sa aibe ceva in neregula??? NU Nu am vrut sa cred si am sperat pana in ultima clipa desi MARTOR mi-e D-ZEU ca am avut multe momente cand plangeam si ma RUGAM pt. sanatatea copilului meu... Speram INTR-O mINUNE!!!

PS: Daca mai e de actualitate... cu draga inima te sfatuiesc sa mearga la DR. POP... Poate ii va da si ei o veste mai buna!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printzesa_26 spune:

Fetelor...Ma refer in primul rand la cele care au fost nevoite sa renute la bebe din cauza acelor anomalii grave. Va rog tare mult sa imi spuneti daca in timpul sarcinii, poate la inceput...ati luat vreun medicament de risc pentru fat.;pentru ca eu asa am facut si din acest motiv am fost nevoita sa renunt la sarcina .Am luat in primele 2 saptamani un tratament pentru chist cu niste antibiotice foarte puternice Zanocin si Flucovin, chist pe care de fapt nu il aveam; medicul gresind diagnosticul care era de fapt o sarcina.Si asa am fost nevoita sa renunt la ea deoarece era cu risc de malformatii. Vreau sa ma conving daca medicamentele duc la malformatii sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Depinde si de numarul pastilutelor luate, pana cand si-a dat medicul seama ca esti gravida...

Oricum... sfatul meu este sa astepti si te lamuresti la ECO MORFO... daca atunci descoperi ceva malformatii, te poti gandi la o eventuala intrerupere de sarcina, dar pana atunci te poti ruga si spera la o minune!!! Te pup si ma rog sa fie totul BINE!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput