Intrebare pt mamicile din Statele Unite

Intrebare pt mamicile din Statele Unite | Autor: cornelia_laura

Link direct la acest mesaj

In Statele Unite se da bebelusilor vitamina D3?? Adica aici in Romania se da Vigantol pana la 2 ani, acolo exista ceva similar? Dar calciu???
Cumnata mea, stabilita acolo, are o fetita de 9 luni careia pana acum nu i-a dat nimic pentru profilaxia rahitismului asa ca soacra mea m-a rugat sa va intreb pe voi.
Multumesc anticipat.

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Din cate stiu eu nu se da.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Nu se da nimic. Se merge pe ideea ca bebelusul isi ia toate cele necesare din laptele de mama sau formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noua medicii nu ne-au recomandat nici un fel de vitamine sau minerale. O data le-am aratat eu ce-i dadeam copilului si a zis ok, daca vreau eu...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Nu, nu se da. Laptele e cu vitamina D si il scoatem afara la soare ca sa produca el bebe vitamina D. Noi n-am avut probleme cu rahitismul, n-am luat vitamina D deloc si acum avem 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

da. laptele are D3 incorporat, deci nu se da separat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

eu stiu ca se da Tri-Vi-Sol bebelusilor mai mari de 6 luni, un produs care contine vitaminele A, C si D.

pentru calciu, daca mama nu alapteaza (si atunci bebelusul isi ia din laptele mamei), se alege lapte praf imbunatatit cu calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

De dat se dau, dar noua medicul nu ne-a recomandat suplimente.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

O clarificare: laptele matern contine cantitati foarte mici de vitamina D si daca bebelusul nu ia suplimente de vitamina D sau daca nu este expus suficient la soare apare riscul rahitismului. Iar expunerea la soare e descurajata datorita riscului de cancer de piele, in plus se folosesc creme cu SPF mare, deci sursa asta de vitamina D cam pica.
O sursa:
http://www.cdc.gov/breastfeeding/recommendations/vitamin_D.htm

Cornelia, poate ii trimiti sorei tale link-ul.

Din articolul de pe link:
In aprilie 2003 Asociatia Americana de Pediatrie a recomandat ca toti sugarii sa primeasca minim de 200 UI de vitamina D zilnic, incepand din primele 2 luni de viata.
Human milk typically contains a vitamin D concentration of 25 IU per liter or less. Therefore, a supplement of 200 IU per day of vitamin D is recommended for all breastfed infants. Adequate amounts of vitamin D can be achieved by currently available multivitamin products containing 400 IU of vitamin D per mL. These products are available over the counter. Currently there are no over the counter preparations containing vitamin D alone without other vitamins. Prescription preparations of vitamin D have very high vitamin D concentration and are not for routine home use.

Scuze pentru limba engleza, dar nu mai am timp sa traduc, ma cheama bebe.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre. I-am transmis soacrei mele. Cumnata mea a alaptat doar 2 luni si de atunci fata papa lapte praf care inteleg ca are vitamina D adaugata.


Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Mergi la inceput