Marul constipa??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

Marul nu constipa dar din cate stiu eu para da, asa ca ai grija la para.Mie mi-a spus pediatra ca toate fructele care au firisoare prin ele constipa, para, ananasul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda-maria18 spune:

marul nu constipa,in nici un caz,din contra!insa,din cate stiu eu constipatia la 5 luni este destul de normala...ca si dupa un anisor..putin ceai de musetel neindulcit sau indulcit cu miere(daca sunteti de acord)e ok..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

eu iti dau regimul antidiareic: supa de morcovi - (deci morcovul fiert si supa lui), singurele fructe cand are diaree sunt marul si banana si orezul fiert simplu. Evita deci sa ii dai toate acestea. Iar diversificarea, da, se introduce un aliment nou (fructa, leguma ) la 5-6 zile ca daca iti face vre-o intoleranta la ceva sa stii de unde vine!! Despre rosii si eu stiam ca este bine sa le introduci mai tarziu . Ca punct de reper, uita-te la borcanasele de mancare din comert (nestlé, hipp sau mai stiu eu ce) si vezi din ce sunt facute: adica: primul stadiu - ala la 4 luni ai asa; morcovi, cartofi, dovlecel si nu mai stiu ce. Tine cont de faptul ca tu ai inceput diversifarea la 5 luni deci nu ii da produsele din etapa a 2-a la 6 luni ci la 7 luni. Lui bebe ii ajunge oricum. Aaa, inca ceva - noua pediatra ne-a spus sa introducem in prima luna legumele si luna urmatoare fructele - deci nu toate in aceeasi luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Niko,perele au efect purgativ.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu i am dat crisului meu mar copt pana la 1 an si jumatate,pt ca de la mar crud il durea infiorator burta si se deranja imediat la stomac.deci in niciun caz marul nu constipa.cat despre pere si eu stiam ca sunt purgative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu am avut cu fetita probleme cu constipatia. Din momentul diversificarii marul nu-i lipseste din nici o zi. Pot sa va spun ca nu a mai fost niciodata constipata si ca are scaunele foarte bune si la timp. Cred ca s-a reglat de la sine organismul.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetelor, io am ramas cam interzisa cind,cu 2 sapt in urma,dr copilului meu mi-a zis ca marul crud,ras e indicat la diaree.Mi-am spus ca-i nebuna.Cica doar sucul de mar e indicat in constipatie.Eu de la 5 luni ma chinui cu constipatie care vine si pleaca si iar vine si iar pleaca...

Leea si Tudor (19.12.2005)

POZE
www.dropshots.com/day.php?userid=124308&cdate=20070109&ctime=023421 " target="_blank">Iubire de-un an

Mergi la inceput