Marul constipa??

Marul constipa?? | Autor: mihaelagrosan

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Am o fetita de 5 luni si o saptamana si de 2 saptamani am inceput diversificarea. Am inceput cu supa de zarzavat, in special morcovi si dupa o saptamana a inceput sa faca kk mai tare asa ca m-am gandit sa-i introduc si fructe. I-am dat mar, dar nu si-a revenit ci dimpotriva. Nu i-am mai dat morcov, am incercat morcov cu cartof insa nu l-a acceptat asa ca dupa 2 zile in care nu a papat supa(i-am dat lapte ) am incercat cu dovlecel.Nici pe asta nu-l prea vrea asa ca pot sa zic ca in ultimele zile a papat doar mar si azi mar cu putina para. Din pacate este constipata rau si plange cand vrea sa faca kk si apoi renunta.
Oare e de la mar? Ca parca de atunci a fost mai rau. Eu am suspectat morcovul si nu i-am mai dat, dar e tot mai rau. Cred ca nu am sa-i mai dau nimic sau ce spuneti voi sa fac? Nu as vrea sa-i pricinuiesc mai mult rau.

Stiu ca s-a tot discutat despre constipatie, dar nu am retinut daca marul constipa ca eu stiam ca din contra.

Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Morcovul fiert constipa. Marul copt constipa. Cred ca vinovatul e supa/piureul de morcovi de care aminteai. Despre piureul de mar crud sau sucul de mar nu am auzit niciodata sa constipe, dimpotriva.


Uite un subiect despre constipatie: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65983
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Nu cred ca marul constipa.
Totusi, parca marul copt, da, pentru ca imi aduc aminte ca l-am folosit cand a avut scaune moi.
Dar, de ce nu o ajuti, acum, imediat, cu un supozitor si pe urma sa mergi la medic sa ii spui problema?
Stiu doar ca medicul mi-a spus ca daca se repeta facem investigatii sa nu existe probleme la colon.


mama lu' Claudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Marul e neutru.
Ca sa scapi de constipatie da-i ceai de musetel, si suc de morcov crud, la 5 luni.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Mihaela diversificarea nu se incepe oricum.Si nu introduci mai mult de un preparat pe saptamana.Eu iti spun cum ne-a recomandat noua pediatrul si nu ne-am constipat absolut deloc.Prima oara incepi cu supa de zarzavat astfel:
-prima zi fierbi radacina patrunjel,de pastarnac,ceapa ardei,morcov si ii dai doar zeama+o cupa de cereale
-a doua zi aceleasi legume +dovlecel si dai zeama+o lingurita morcov pasat+cereale
-a treia ziaceleasi legume de la ziua 2+rosie si ii dai zeama+o lingta morcov+o lingta dovlecel+cereale
-a 4 zi toate leg de la ziua 3+conopida si ii dai zeama+cate o lingurita din morcov,dovlecel si rosie+cereale
-a 5 zi toate leg de la ziua4+cartof si ii dai zeama +cate o lingurita din morcov,dovlecel,rosie si conopida+cereale
-a sasea zi nu se mai introduce nimic dar se da zeama+cate o lingurita pasata din morcov,dovlecel,rosie,conopida si cartof+cereale.

Tine minte radacinoasele,ceappa si ardeiul nu se paseaza deocamdata pt ca nu dau un gust prea placut.

Dupa o saptamana poti sa mai introduci si altceva.Noi am introdus pe rand branza de vaci facuta in casa,apoi mar copt sau fiert(in nici un caz crud).
Daca te intereseaza ce am scris mai sus si nu intelegi ceva intreaba-ma.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu i-am dat conopida si rosie mult mai tirziu de 5 luni.

Si in schema de mai sus eu am o observatie, nu introduci nici un aliment nou pentru 4-5 zile.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Pai si atunci faci numai supa de dovlecel (de ex) timp de patru zile?Nu se introduc si fructe si supe de zarzavat in aceeasi saptamana,iar legumele se baga treptat in alimentatie.La inceput o zeama lunga ,iar pe parcurs cat mai multe legume treptat pana ajunge un piure.
E adevarat parerile sunt impartite in privinta conopidei si a rosiei.Si eu am fost putin surprinsa cand medicul ne-a dat reteta,dar am respectat-o si slava domnului totul a fost ok

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

miki sa stii ca nici eu nu am inceput diversificarea oricum, ci dupa ce am studiat putin si am vorbit si cu medicul de familie. Greseala mea a fost ca i-am dat cam mult dintr-o data (asta cred eu). Ea e mancacioasa si tare i-a placut mancarica, asa ca din a doua zi daca era dupa ea si-ar fi inlocuit toata masa de lapte cu supa crema. Imi facea scandal daca ii luam papica din fata si eu in prostia mea m-am gandit ca nu are ce sa i se intample si poate nu i s-ar fi intamplat nimic daca i-ar placea si apa, dar ea nu bea apa sau ceai decat cate o gura.De maine am sa-i scot masa de amiaz si o sa-i dau doar dimineata putin fruct si dupa ce isi revine o sa o luam mai treptat. Sa nu mai fim asa lacome. Mersi de sfaturi!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

mersi fetelor de raspunsuri. Ma gandeam eu ca nu constipa marul, dar eram cam panicata si ma gandeam sa va intreb sa fiu sigura. I-am dat acuma putin suc de morcov cu mar. Sper sa isi revina.

Mihaela si Elena Maria( 9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Dupa cum ti-am zis Nu morcov fiert.Mar ras de exemplu poti sa ii dai ca nu constipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mofturici spune:

de ce nu mar crud? ce are ? eu zic ca prin coacere isi pierde vitaminele ...asa ca eu crud ii dau in special pt aportul pt vitamine.....

Mergi la inceput