Retete internationale

Retete internationale | Autor: Guguluff

Link direct la acest mesaj

Sigur mai exista vreun subiect de genul acesta dar eu nu l-am gasit. Hai sa postam retete internationale. Cred ca este mai usor pt fetele din afara romaniei sa posteze retetele din tarile in care stau pt ca sunt in tema. Eu incep prin a posta o reteta japoneza bine cunoscuta dar care la fast food este foarte scumpa. Deci merita facuta acasa.
Maki Sushi
Ingrediente:
Pt orez: 600g orez de sushi, 30ml otet de orez, 4 foi de alge uscate(sushi nori), 200ml soia, 50g pasta wasabi
In plus: 200g somon, 50g zahar, 5g sare, 1 castravete, 1 avocado

Orezul se spala foarte bine in apa rece si apoi se pune la fiert(1 parte orez cu 2 parti apa) si se raceste. Separat se dizolva zaharul cu otetul de orez si sarea si se toarna peste orez. Se amesteca usor, se scurge bine si apoi se da la rece.
Pe un covoras de bambus sau pe un servet curat se pune o foaie din alge. Se intinde un strat de orez de 0.5cm pe foaie, lasand libere marginile. In mijloc, pe latimea algei, se face un sant in orez unde se pun felii taiate pe lung de castraveti, avocado si somon. Se taie dupa striatiile de pe foia de alge si se serveste cu f.f.f. putin wasabi pt ca este exagerat de iute si cu sos de soia.

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cauta la retete chinezesti si vei gasi mai multe!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Pai,ea tocmai spunea ca asteapta retete din toata lumea...
Ce,chinezii au bucatarie internationala?
Sincer ,si eu as dori sa scrie toata lumea ,de pretutindeni cite o reteta mai gustoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Fetelor, eu am o carte in format pdf, retete internationale - de la cineva tot de pe forum, imi pare rau, nu mai stiu de la cine. o pot trimite doritoarelor.

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Super. Strumfi2004 daca poti sa-mi trimiti si mie la guguluff@yahoo.com. Merci anticipat.
Noi suntem vreo 10-12 prieteni, ei si ele, si am plecat sa facem ocolul gastronomic al lumii. Am inceput saptamana trecuta cu un restaurant nemtesc si m-am indragostit de o supa de branza. Daca ii stie cineva reteta va raman datoare vanduta. Este delicioasa si pt toti amatorii de branzeturi e .
Exact Picasso, m-ai nimerit. Exact asta ziceam si eu. Am postat sushi pt ca am incercat reteta si este deosebita.
http://www.victorstoica.ro/eliza.html

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

guguluff, uite ce am gasit eu, desi stiam ca reteta e austriaca si nici salam nu are,dar pt inceput, buna si asta.Eu prefer sa ma duc sa o iau gata preparata
Supa de branza cu paine si salam
(Reteta elvetiana)

Ingrediente (pentru 4 portii): 2 catei de usturoi, 3 linguri de unt, o lingura cu varf de faina, 1 litru de apa fiarta cu Vegeta, 150 g cascaval, 200 g smantana groasa, sare, piper macinat, nucsoara rasa, 2 cepe, 1/2 legatura de ceapa verde, 4 felii de paine intermediara (sau neagra), putin unt pentru uns, 18 feliute subtiri (taiate cu masina, la magazin) de salam de vara (ingust).

Mod de preparare: ¥ Se curata usturoiul si se toaca marunt. Se caleste in 2 linguri de unt fierbinte si se presara deasupra faina. Se amesteca incontinuu, adaugandu-se putin cate putin apa fiarta cu Vegeta. Se lasa 10 minute sa fiarba pe foc mic, amestecand din cand in cand. ¥ Se da cascavalul pe razatoare, se amesteca cu smantana si se baga in supa. Se amesteca pana ce cascavalul se topeste complet. Se sareaza supa, se adauga piperul macinat si nucsoara. ¥ Se curata ceapa si se taie in ineluse subtiri. Se caleste in lingura de unt ramasa si se pune deasupra supei, inainte de-a o servi. La sfarsit se adauga si ceapa verde, taiata fin. ¥ Se ung feliile de paine cu unt si se astern cu felii de salam. Se mananca alaturi de supa.

strunfi vreau si eu carticica, iti trimit adresa mea pe PM.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Strumfi vreau si eu cartea de bucate daca nu te superi. Multumesc!


Cami & Sofia
poze Sofia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Merci pt carte Strumfi.
Tumpi, cam asa era supa de branza. Am gasit o groaza de retete dar care aveau si carne tocat si ciuperci. Asta pe care am mancat-o era simpla, alba si cu ceapa verde. Sigur o fac in curand.

http://www.victorstoica.ro/eliza.html

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

STRUMFI asi vrea si eu cartea pe biroadina@yahoo.com


RETETA MEXICANA

CHILI CU CARNE

3ardei chili rosii
2 cepe
4 catei usturoi
2 linguri ulei
800 g carne tocata mixta
sare , piper
1 lingurita oregano
2 lingurite chimen
250 ml supa de carne
1 conserva mare rosii curatate
1-2 lingurite sos rosii
500 g fasole rosie din conserva

La ardeii chili se indeparteaza semintele si se taie in rondele.Ceapa se taie marunt ,iar usturoiul se zdrobeste.
Uleiul se pune intr-o oala mai mare la incins si se prajeste ceapa.Se adauga usturoiul si carnea tocata si se prajesc aprox. 15 minute amestecand continuu.Se condimenteaza cu sare si piper, se adauga oregano si chimenul.Se amesteca bine si se toarna supa.
Rosiile se zdrobesc si impreuna cu sosul de rosii si cu fasolea se adauga la carnea tocata.Totul se amesteca bine si se lasa sa fiarba 20 minute la foc mic, fara capac.(trebuie sa iasa o pasta mai groasa).




http://s145.photobucket.com/albums/r237/VL-AD/?sc=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Fetelor, CAmi, sa-mi trimiteti adresa de mail pe PM.

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Strumfi poti sa imi trimiti si mie reteta la danuta3105@yahoo.com

Merci mult.


BINE AM VENIT IN EUROPA



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput