Un barbat de care-ti place mult iti face avansuri.

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by Miramar

Mi-ar placea sa nu mai aruncati cu pietre asa usor!

Si eu sunt complet impotriva adulterului si totusi acum ceva vreme am fost la un pas sa cad in ispita. N-am facut-o si am avut motivele mele sa nu o fac si am avut si taria sa ma controlez, dar si conjunctura m-a ajutat. Daca n-ar fi fost un complex de imprejurari cine stie ce s-ar fi intamplat. Si eu imi iubesc si imi iubeam si atunci sotul si totusi - apropos de cine il mentiona mai devreme pe Murphy uite ca mi s-a intamplat si mie. Paralutza in schimb mai mult decat mine are probleme in relatia ei cu sotul deci e supusa tentatiei si mai abitir.

Eu doar atat va spun - nu trebuie sa fiti neaparat de acord cu ea sau sa-i aprobati comportamentul, dar nici nu o judecati fratilor - pana una alta se face vinovata doar de faptul ca a avut curajul sa-si expuna gandurile - cati/cate dintre voi pot spune cu mana pe inima ca nu au fost si nu vor fi niciodata atrase de altcineva decat de propriul partener!?



Nu arunca nimeni cu nimic. Ne-a ceruta parerea ce sa faca, nu?

Ce trebuie facut,mai ales ca exista o simpatie reciproca si o dorinta la fel de reciproca? Ne mancam unul pe altul din priviri!
Si el e casatorit si are un copil, dar nu e fericit, daca e sa cred pe persoana care mi-a ghicit in carti.


Majoritatea i-au spus sa fie corecta si sa-si anunte sotul (cu care are sau nu probleme, asta nu e atat de important) sau sa reziste. Cine judeca pe cine aici?
Ar trebui toti sa spunem "inseala-l pe sot, nu tine cont de familia aluilat ca asta-i viata, sunt chestii mai importante decat corectitudinea ?" De ce? Daca unii au anumite principii morale sunt neaparat puritani si incuiati doar pentru altii nu le au ? Subiectul e postat doar pentru incurajari si pareri favorabile?



Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citind mai multe postari pe DC ( imi pare rau ca nu am timp mai mult pentru asa ceva ! ) am constatat ca sunt barbati casatoriti , au copii ,dar sunt foarte nefericiti in viata de cuplu , uneori din cauza indiferentei sotiei. Nu pot renunta la casatorie din motive ca isi iubesc inca sotia , isi iubesc copiii si nu pot trai departe de ei , au realizat bunuri comune de valoare , au o viata cat de cat decenta ( excluzand viata sentimentala ) s.a.m.d. Dar omul are nevoie si de dragoste , asa este el conceput , dar sotia nu o poate oferi si atunci.... cauta o portita de iesire , isi doreste o amanta , dar nu orice amanta , care sa-i satisfaca nevoia de afectiune , deoarce el se va implica si emotional , dar nu se va gandi nicio clipa se renunte la sotie si copii. O vrea pe cealalta femeie , undeva ,acolo , numai pentru el ,pentru ca are nevoie de ea ca de aer , este nefericit fara ea..... GREU DE GASIT ASTFEL DE FEMEI ! Im primul rand , daca o femeie este si frumoasa si desteapta , nu isi doreste sa fie doar amanta , vrea sa devina sotie , mama ,sa aiba o cariera , nu sa isi iroseasca viata pentru o himera . Este obositor si pentru barbat sa se imparta intre cele doua ...M-am cam lungit cu vorba si m-am abatut de la subiect ... Deci , sa revin la subiect.
In cazul Paralutei , eu cred ca barbatul care ii da fiori este tipul de barbat descris mai sus de mine ,insa, ea decide ce isi doreste cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Pentru ca, pe langa corectitudine, mai sunt si alte lucruri importante in viata. Uneori mai importante decat corectitudinea ad literam.

My life stinks



Cum ar corectitudinea "ne-ad litteram"

Paraluta, mancati-va din priviri, dar ramaneti constienti ca peste catva timp va va trece apetitul.

Si eu am trait aproape 10 ani cu un barbat depresiv, e cumplit, a fost si internat, si diagnosticat ca "in pericol de sinucidere", dar in final i-a trecut, si-a terminat cu sprijinul meu specializarea de asistent medical, m-a inselat de doua ori (prima oara i-am mai dat o sansa, a doua oara ne-am despartit), acum a intrerupt terapia dupa 6 ani si i-a povestit maica-sii ca "a absolvit" terapia, e gata . Mi-e si mila de maica-sa... In fine... deci stiu cum e asa ceva.

La sotul tau parca era diagnostic de schizofrenie paranoida. Pe asta o are matusa mea, care saraca pe la vreo 50 si ceva de ani a fost internata la psihiatrie si (dupa sedinte de hipnoterapie) a iesit la iveala ca fusese violata de propriul ei frate la varsta de 4 ani, reprimase si refulase totul, iar la maturitate incepusera sa se manifeste consecintele. Stiti vorba aia "we may be through with the past, but the past isn't through with us" ("poate ca noi am terminat cu trecutul, dar trecutul n-a terminat cu noi"). Ei bine, si matusa mea vedea oameni care se strecurau prin priza si veneau s-o ucida, astea nu sunt glume sau inventii scriitoricesti, ci simptome cat se poate de reale si grave.

Ceea ce vreau eu sa-ti transmit este ca bolile astea nu apar niciodata fara un motiv. Se presupune ca ar fi genetice fiindca nu au fost inca in stare sa descopere ce si cum si e mai usor sa dam vina pe gene decat pe trecutul refulat. Sunt insa convinsa ca si in trecutul sotului tau a existat o mare cumpana, o mare tragedie, iar in perioada de stres maxim pe care a avut-o el cu studiul, la presiune maxima s-a declansat boala.

Iti recomand biografia lui John Nash, cel dupa viata caruia a fost facut filmul "A beautiful mind", este revelatoare.

Mult succes, indiferent ce faci!

_
Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Citind mai multe postari pe DC ( imi pare rau ca nu am timp mai mult pentru asa ceva ! ) am constatat ca sunt barbati casatoriti , au copii ,dar sunt foarte nefericiti in viata de cuplu , uneori din cauza indiferentei sotiei. Nu pot renunta la casatorie din motive ca isi iubesc inca sotia , isi iubesc copiii si nu pot trai departe de ei , au realizat bunuri comune de valoare , au o viata cat de cat decenta ( excluzand viata sentimentala ) s.a.m.d. Dar omul are nevoie si de dragoste , asa este el conceput , dar sotia nu o poate oferi si atunci.... cauta o portita de iesire , isi doreste o amanta , dar nu orice amanta , care sa-i satisfaca nevoia de afectiune , deoarce el se va implica si emotional , dar nu se va gandi nicio clipa se renunte la sotie si copii. O vrea pe cealalta femeie , undeva ,acolo , numai pentru el ,pentru ca are nevoie de ea ca de aer , este nefericit fara ea..... GREU DE GASIT ASTFEL DE FEMEI ! Im primul rand , daca o femeie este si frumoasa si desteapta , nu isi doreste sa fie doar amanta , vrea sa devina sotie , mama ,sa aiba o cariera , nu sa isi iroseasca viata pentru o himera . Este obositor si pentru barbat sa se imparta intre cele doua ...M-am cam lungit cu vorba si m-am abatut de la subiect ... Deci , sa revin la subiect.
In cazul Paralutei , eu cred ca barbatul care ii da fiori este tipul de barbat descris mai sus de mine ,insa, ea decide ce isi doreste cu adevarat.




Hmmmmm... esti cumva barbat deghizat?! Ca prea bine descrii...

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:



Orice ti-am spune noi aici si oricate pareri pro sau contra ai primii ,tu probabil vei face asa cum vei simtii.Putine sunt cazurile cand ,atunci cand suntem tentati sa facem o prostie ne ghidam dupa ratiune,din pacate.
Am citit undeva o fraza care mi-a ramas in memorie:"amorul si gripa se trateaza cu patul". Trateaza-te ,daca nu poti altfel si pe urma incearca sa uiti subiectul si gata.Daca metabolismul ti-o cere oricum o vei face ,sau nu, depinde de multe coordonate pe care noi nu le stim .Numai tu stii exact ce traiesti si care sunt unitatile tale de masura.
Dar nu-ti risca casnicia,daca e una buna.

PS:
si nu te mai lua dupa ghicitoare
mihaela

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

cpdee, eu sunt de acord cu tine. Exact asa se intampla.

Dar astea sunt himere: un el care cu o privire iti reda toata energia si stima de sine. La fel de bine poti sa iei un extasy. Vei avea valuri poate mai fenomenale.

Daca nu esti fericit, implinit si impacat cu tine, nimeni altceva sau altcineva din exterior nu-ti poate asigura starea asta decat pt o perioada scurta. Poti sa treci din barbat in barbat si vei fi in al 9-lea cer la fiecare din ei si la fiecare 3 luni.

Fericirea, linistea sufleteasca si stima fata de noi insine vin numai si numai din noi. Daca vrem sa fie stabile si sa dureze. Restul sunt surogate.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine spus ileanna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Paralutza, inainte de a lua orice fel de decizie gandeste-te bine cu ce anume te atrage acel barbat, cu alte cuvinte ce anume lipseste din casnicia ta si ti-ai dori. Dupa ce afli, daca relatia cu sotul tau este una de comunicare deschisa si incredere reciproca, e mai bine sa discuti cu el despre aspectul asta. Spune-i de ce esti nefericita, frustrata, nemultumita si roaga-l sa se implice. Cere-i ceea ce nu-ti da si crezi ca poti gasi in alta parte. Daca aceasta relatie de comunicare nu exista, ar fi bine s-o construiesti. Pe de alta parte, daca la tine nu e vorba decat de dorinta carnala, atunci mai bine ignora ispita. Nu se merita!
In ambele cazuri persoana pe care acum "o mananci din priviri" isi va pierde repede farmecul, plus ca nici un barbat nu ascunde mistere cand ajungi sa-l cunosti.

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Ymcar ,

Nu imi place sa ma laud, dar..... sunt FEMEIE !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Ymcar ,

Nu imi place sa ma laud, dar..... sunt FEMEIE !!!!






Well, atunci esti al naibii de desteapta!

My life stinks

Mergi la inceput