Un barbat de care-ti place mult iti face avansuri.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Paraluta nu mai e demult in casnicia asta. Nu demult il iubea din tot sufletul pe fostul ei. Subiectul e pe aceeasi pagina. Acum tremura cind il vede pe nenea asta insurat si cu copil.
Ce sa zic, e iubareata...
Pot sa inteleg ca se intimpla sa-ti pice cu tronc cineva, chiar si cind esti casatorit. Dar chiar asa, pe unde te intorci gasesti cite unul?
The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

.... si noi care incercam sa-i dam sfaturi.... Paraluta spune ca este medic (?!?!?) , dar , sincer cred ca are nevoie de pentru a-i asculta "inima " .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Elise

Au tot fost subiecte pe linga ideea de "aventura" - da' nu si-au atins scopul nobil de a aduce ceva lumina. Acum, eu sincer chiar nu intzeleg, daca nu-ti mai ajunge ce ai acasa, la ce sa te complici si sa mimezi o viatza frumoasa si linistita - si sa nu te duci Dumnezeului DE TOT cu ala, aia, sau ACEIA care chiar iti plac?
Avem o singura viatza...nu?!
Nu ne poate tine nimeni legatzi in lantzuri.
Inclusiv mesajul paralutei e ceva de genul "mmmmmm...ce m-as mai duce...dar (ce pacat!) sint maritata!"

"Pacatul" asta ti l-ai facut cu mina ta - si de ce sa nu renuntzi la el daca nu-ti mai convine?!

Eu chiar nu ma refer la partea "morala" a problemei - ci pur si simplu asa mi se pare logic. Nu sint fericita cu el, de ce sa ma straduiesc sa ma ascund si sa-mi traiesc viata pe furish?!
Ca "asa face toata lumea", asta nu-i o explicatzie.

Elise & BBLisa



Nu, Elise, nu pentru ca asa face toata lumea. Ci pentru ca te retin alte motive. Pentru ca, pana la urma, uneori asa este mei bine pentru toti cei implicati.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Rufus, si majoritatea care au la activ asemenea experiente vor prefera sa taca. Din multe motive.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

acum nu stiu cat de relevant e in aceasta conjunctura faptul ca paraluta e medic

poti sa fii foarte dotat intelectual si sa ai restante la scoala vietii si o mie de sfaturi sa iti fie de ajutor ca nici unul pentru ca atunci cand altii se chinuie sa iti arate cerul, tu le vezi doar degetul si datul in carti cantareste mai mult decat simplu amuzament

in fata dragostei (sau ma rog..a problemelor afective) cam toti suntem la fel...ba chiar tind sa cred ca cei fara prea multa scoala au cateodata valori morale mult mai ridicate si gandesc mult mai aproape de pamant

ma gandesc si la altceva...ciudat cum aproape toti barbatii astia casatoriti care sunt in modus pentru aventura sunt mai toti ataaaat de nefericiti si neconsolati in casatorie







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Paraluta,eu inteleg din postarile tale ca esti tare nefericita,ca incepi sa vezi cai verzi pe pereti si sa-ti sfiriie calciiele dupa something romance.Cred ca incepi sa o iei razna!Cum adica vrajitoarea ti-a spus ca el e nefericit? Bine, el sigur e nefericit,nu incape discutie....
Eu zic sa initiezi si o conversatie,inafara de priviri , poate constati ca numai e atit de romantic.
N-am mai citit demult pe la subiectul celalalt,dar daca e tot asa situatia in casnicia ta ,eu cred ca daca merita deranjul cu dl priviri languroase, asta-i treaba ,macar scapi de obsesie.
Eu te inteleg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by meg67

acum nu stiu cat de relevant e in aceasta conjunctura faptul ca paraluta e medic

poti sa fii foarte dotat intelectual si sa ai restante la scoala vietii si o mie de sfaturi sa iti fie de ajutor ca nici unul pentru ca atunci cand altii se chinuie sa iti arate cerul, tu le vezi doar degetul si datul in carti cantareste mai mult decat simplu amuzament

in fata dragostei (sau ma rog..a problemelor afective) cam toti suntem la fel...ba chiar tind sa cred ca cei fara prea multa scoala au cateodata valori morale mult mai ridicate si gandesc mult mai aproape de pamant

ma gandesc si la altceva...ciudat cum aproape toti barbatii astia casatoriti care sunt in modus pentru aventura sunt mai toti ataaaat de nefericiti si neconsolati in casatorie







meg
_
just a drop of water in an endless sea



In fata problemelor afective te legi de toti barbatii care-ti ies in cale?
Uite ca iau apararea barbatilor: Paraluta e femeie casatorita si ii sfiriie calciiele dupa fiece barbat. Si noi criticam barbatii? E el mai aprins, sau cum gindesti ca tipul e mai vinovat?
Deci pe 29.10 il iubea fara masura pe fostul ei si azi declara ca tremura cind il vede pe colegul asta. Concluzia ar fi ca barbatii sint porci?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpdee spune:

Daca toate si toti sunteti fericiti in casnicie si nu va mai trebuie nimeni altcineva, niciodata pana acum si de acum incolo, va invidiez din tot sufletul. V-as si felicita, daca as putea crede ca e adevarat.

Eu nu as judeca pe nimeni "daca simte fluturi in stomac". Starea asta nu tine cont de starea civila, si daca o simti e deja prea tarziu sa i te mai impotrivesti. Poti sa comiti sau nu un act fizic, depinde de stapanirea de sine, de educatie, de pararerile personale. Relatiile se erodeaza si cel de langa tine nu te mai poate face sa te simti 100% din timp persoana ideala, perfecta, minunata, langa care orice zi este o minune. Uneori nu-ti mai poate ridica moralul, asa cum o poate face de exemplu admiratia neobosita si discreta a unui coleg/amic/cunostinta.

In cazul casniciilor reusite, nu iubirea sau "indragosteala" ne imping catre altul/alta, ci cautarea emotiilor, a unor noi inceputuri imposibil de trait. Caci numai o data e primul sarut...
Si recunoastem sau nu, eu cred ca toti cautam "fiorul dintai", disperati ca viata trece si nu intinerim...

Celor care au dileme, le urez mult noroc, pentru ca nimeni nu stie raspunsul. Uneori merita, alteori nu. Important este sa nu regreti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by Ramona J
Uite ca iau apararea barbatilor: Paraluta e femeie casatorita si ii sfiriie calciiele dupa fiece barbat. Si noi criticam barbatii? E el mai aprins, sau cum gindesti ca tipul e mai vinovat?
Deci pe 29.10 il iubea fara masura pe fostul ei si azi declara ca tremura cind il vede pe colegul asta. Concluzia ar fi ca barbatii sint porci?



Bineinteles...toti barbatii e porci...femeile cauta fericirea iar barbatii e porci. Si insensibili la nevoile spirituale ale unei femei. Unde mai pui ca acele nevoi trebuie simtite de barbati. Asa...telepatic...altfel e niste porci.

NB: Voi chiar nu realizati ca sintem in plina epoca de apogeu a unei societati matriarhale? Serios...uite chiar am sa deschid un topic nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by ymcar
Nu, Elise, nu pentru ca asa face toata lumea. Ci pentru ca te retin alte motive. Pentru ca, pana la urma, uneori asa este mei bine pentru toti cei implicati.



m-ai lamurit... "alte motive".
"si e mia bine pt. toti"

a, da, stiu, parca s-a mai discutat: motivele alea obscure , in genere copiii, saracii.
Cum justifica ei tot.
De parca i-ar intreba cineva daca vor sau nu sa traiasca in mijlocul unui conflict.

Sau poate e mai fericita nevasta?
Pe premisa "ce nu stii nu-ti face rau"?
Sau cei doi amorezi - unul, ca trebe sa-si noteze ce inventeaza, poate ii place omului sa traiasca periculos, si al doilea, ca nu beneficiaza de primul integral - de el, de banii lui... depinde.



Elise & BBLisa

Mergi la inceput