Bebelusi care beau si mananca singurei?

Bebelusi care beau si mananca singurei? | Autor: salma2005

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica unei fetite de un anisor si dr. a ramas foarte surprinsa ca mai bea laptele din biberon, si mi-a sugerat sa o determin sa bea din ceasca. Eu i-am cumparat canuta cu cioc, chiar 2 modele diferite, de cand avea vreo 9 luni, insa nici atunci si nici acum nu a aratat interes pentru ele, cel mult le roade ciocul, dar nici vorba sa bea ceva; cat despre mancare, o hranesc eu cu mana mea, si ii dau totul pasat la mixer, pentru ca abia i-a mijit primul dintisor, si nu vad de ce trebuie sa manance mai solid mai ales ca sunt bine cunoscute problemele cu stomacul pe care le dezvolta batranii edentati. Ce ma sfatuiti sa fac, sa continui asa, sau sa incerc unele schimbari, si care ar fi avantajele si dezavantajele? Bebelusii vostri la varsta asta mananca si beau singuri? Multumiri pentru raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

La un an un copil are mare nevoie de lapte, deci trebuie lasat copilul sa bea din biberon DACA ASA II FACE LUI PLACERE, fara sa ne mai minunam atata.Daca vrei sa faci incercari , sa il obisnuiesti sa bea din altceva, incerci mai intai cu alte lichide : suc de fructe, ceai, etc, care sunt necesare dar nu vitale.
Chiar daca nu are dintisori inca, in curand sigur va avea, asa ca poti sa incepi sa-i dai mancarica pasata, dar nu chiar ca o pasta, ci o idee mai mare.Poti sa-i dai sa roada diverse chestii: coaja de paine, felie de mar, etc.Oricum totul se face treptat si in timp, si in cea mai mare parte depinde de copil, daca este pregatit sau nu sa treaca la faza asta.
Voi sa fiti sanatosi, si important e sa manance, oricare ar fi modul de a manca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Al meu are 2 ani si inca bea laptele din biberon, desi orice alt lichid il bea din cana, sticla, cu pai, etc de vreo 9 luni.
Il las deoarece pe mine ma intereseaza sa isi bea laptele. Va renunta la biberon cand va vrea.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Chiar trebuie sa-i spui doctorului cum bea el laptele ... lasa-l sa bea din biberon ca daca ar aparea vreo schimbare s-ar putea sa ti-l refuze din alt recipient , sunt altii mai maricei care inca nu au renuntat le biberon . Dar incearca incetul cu incetul sa renunti la mixat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Si eu il las pe al meu piticot, care are deja 2 ani, sa bea laptele din biberon pentru ca asa sunt sigura ca bea toata cantitatea necesara de lapte.
De papat nu papa inca singur, il mai ajut si eu....
Si care ar fi porblema????

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Al meu are doi ani si bea laptele tot din biberon. Suc, apa, ceai bea din pahar, direct din sticla sau din biberon-cum se nimereste, dar cu laptele are tabieturile lui si nu mi se pare nimic iesit din comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Pai dc abia i-au dat dintii nu prea ai ce mancare solida sa-i dai. Cu ce sa o roada? LA BB MEU CAND IAU DAT PRIMII 2 DINTI DE JOS I-AM DAT BISCUITELE IN MANA SI S-A DESCURCAT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

pai si al meu are un anisor si tot din biberon bea si........care este problema. Nu este capat de tara ca bea copilul lapte cu biberonul. despre mancarea pasata......incearca sa o obisnuiesti si cu ceva mai maricel adica......ceva care sa il invete sa mestece. Cunosc copii care la o varsta destul de maricica nu stiu sa mestece sau refuza sa mestece.......

Liliana mama lui Calinut
http://dropshots.com/liliana_28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Al meu are 2 ani si 9 luni si inca bea laptele din sticla. Am avut o tentativa de a-i da laptele din canitza si l-a refuzat, asa ca am renuntat. EU vreau sa bea laptele si daca-l bea din sticla, nu ma intereseaza.
Mama zice ca mie la 2 ani si ceva mi-a pus laptele in cana si de atunci n-am mai baut. Nici in ziua de azi nu prea beau...asa ca lasa copilul sa bea laptele din sticla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Eu nu am putut sa il dezobisnuiesc pe Praslea de bibedar daca asa ii face placere sa fie sanatos...i-am luat tot felul de canite dar se pare ca nu ii place niciun fel...eu zic sa nu te nelinistesti, nu e nimic anormal si decat sa nu bea din cauza recipientului, mai bine lasa-l asa...incearca sa il obsinuiesti incetul cu incetul si cu canita...poate daca ii dai sucuri de portocale sau alte chestii frumos colorate.

De mancat al meu mananca singur dar nu cu lingurita...cu lingurita redezoreaza bucataria

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 4 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fata mea are aproape 3 ani jumate si tot iubeste biberonul! Asa ca seara, la nani, ii servesc o portie de laptic in bibe care o face cu adevarat fericita si doarme grozav!
E drept insa, am fost la un moment dat la un pediatru care s-a crizat teribil ca la 2 ani mai avea pampers (pampers pe care il mai puneam, la acea vreme, numai la drumuri mai lungi, sau drumuri cu masina, ma rog, in general in cazurile in care nu aveam unde sa o pun sa faca pisu, si mai era si iarna!); s-a mai crizat ca bea din biberon - dar abia m-am abtinut sa nu o intreb - cam cum mi-ar fi recomandat sa ii dau copilului ceva de baut, in timp ce eu eram la volan si copilul in spate dsingur??? Si s-a mai crizat ca mi-a cerut guma de mestecat - sigur, o 'chestie' de-a maica-mii, care a fost curioasa sa vada daca ii place ocpilului, si bineinteles ca i-a placut - dar altfel, copilul meu nu mananca dulciuri, si nici guma nu mesteca decat foarte ra, si pentru foarte scurta durata....
O mult mai buna abordare am avut la gradinita - unde nu se folosea bibe, mai ales pentru a uniformiza preferintele copiilor - sa nu amestece biberoanele intre ei, sa nu planga unul care a renuntat la bibe, dupa biberonul altuia mai mic... in fine, motive obiective. Drept urmare, la gradinita. fata mea nu mai folosea bibe la nani la pranz. Si a fost ok. Si de la 1 an si 2 luni a mancat singura - tot la buna initiativa a gradinitei - eu, acasa, probabil ca n-as fi procedat asa, ca sa nu se murdareasca, sa nu faca mizerie in casa si pe pereti, etc.....
Asa ca, Salma, lasa copilul in pace, iar medicului spune-i mai degraba ce vrea sa auda. Daca medicul vostru are o parere, nu inseamna ca altii ar avea aceeasi parere; ceea ce nu face din el un medic mai putin valoros.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput