sindactilie-polidactilie ( deget in plus, unit )

sindactilie-polidactilie ( deget in plus, unit ) | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 5 saptamini s-a nascut cu degetelul ultim de la piciorul drept mai lat decit ar trebui-cam cit degetul sau mare, aproape. Dr pediatru il suspecteaza de polidactilie- sindactilie adica ar fi de fapt 2 degetel unite in loc de unul.Avem trimitere la Gr Alexandrescu la spital , unde ar putea face interventie chirurgicala estetica cam la 1 an.
V-ati confruntat cu asa ceva? Nu-mi fac mari probelme, acum am aflat ca si fratele meu vitreg a avut asa ceva si nu a fst operat , eu insa as opta pt chirurg, sa nu-l impiedice cumva la mers. Merci.

SANATATE !
Ruxandra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

eu foarte nu stiu despre aceasta problema dar ani un urma am avut o vecina care baietel care avea la minuta degetul mare dublu,pedegetul mare mai era crescut un alt deget mare ,mai mic.Din cele ce i-mi aduc aminte a fost operat si indepartat al doilea degetel pe la virsta de 4 ani.Multa bafta.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

De dr Enescu Dan, chirurg ( estetica)la GR Alexandrescu a auzit cineva? Vom merge la el pt degetel si vroiam niste pareri.

Multam.
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

baietelul meu are sindactilie (ambele picioare - degetele 2 si 3, nu stiu cum le zice... echivalent aratator + mijlociu!).
tocmai implineste 3 ani si nu a avut nici o problema de mers pe chestia asta.
sotul meu zicea la un moment dat sa-l operam, dar din motive estetice, eu am zis nu si asa a ramas. nu l-am dus la nici un control, a ramas sa hotarasca el cand va creste daca il deranjeaza sau nu.
gandeste-te ce inseamna operatie - anestezie generala, intepaturi, suferinta... pentru o chestie minora. am citit pe undeva (nu mai stiu daca aici pe forum sau nu) de un copil a carui operatie de separare nu a reusit...


Mergi la inceput