Credeti in prietenia dintre un barbat si o femeie?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Exact la genul asta de prietenie ma refeream si eu (vezi mesaje de la Ciuffy si Elise).
Ce descrie restul lumii nu e prietenie, sint incercari (timide?) de relatii de alta natura.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Eu am un amic foarte foarte bun si ne-am ajutat reciproc de foarte multe ori, nu e nici o incercare de altfeva eshuiata sau mai stiu eu ce, cu toate ca amicitzia a inceput cu un flirt din partea lui, respins vehement de mine. Eram colegi de facultate is baiatul a priceput foarte repede ca nu e loc dar a preferat sa ramanem amici, si am ramas amici foarte foarte buni si deshi acum ne despart foarte multzi kilometri cand are o problema la mine apeleaza si viceversa. De mii de ori l-am impacat cu prietena lui si l-am scos din situatzii asemanatoare cu cele descrise de Elise si stiu si de cate ori si-a inshelat prietenele si cu cine.

Acum s-a insurat si nevasta lui, una dintre acele multe iubite... face pe geloasa ca nu pricepe tipul asta de relatzie. Asha ca am hotarat, cel putzin eu sa nu-l mai sun ca nu vreau sa-i bag mortul in casa.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

Eu am un amic foarte foarte bun si ne-am ajutat reciproc de foarte multe ori, nu e nici o incercare de altfeva eshuiata sau mai stiu eu ce, cu toate ca amicitzia a inceput cu un flirt din partea lui, respins vehement de mine. Eram colegi de facultate is baiatul a priceput foarte repede ca nu e loc dar a preferat sa ramanem amici, si am ramas amici foarte foarte buni si deshi acum ne despart foarte multzi kilometri cand are o problema la mine apeleaza si viceversa. De mii de ori l-am impacat cu prietena lui si l-am scos din situatzii asemanatoare cu cele descrise de Elise si stiu si de cate ori si-a inshelat prietenele si cu cine.

Acum s-a insurat si nevasta lui, una dintre acele multe iubite... face pe geloasa ca nu pricepe tipul asta de relatzie. Asha ca am hotarat, cel putzin eu sa nu-l mai sun ca nu vreau sa-i bag mortul in casa.

diana



Mda. E o situatie nefericita! Se pare ca de cele mai multe ori se ajunge la asa ceva si in felul asta se strica o relatie frumoasa de prietenie din care ambele parti aveau de castigat. Si eu am avut un prieten drag foarte apropiat, ne intelegeam de minune, aveam in comun foarte multe chestii, interese, preocupari, mod de a gandi si a simti.
Nu stiu daca ma iubea, nu mi-a zis niciodata, dar nici nu m-a interesat, pentru ca sigur ar fi stricat prietenia noastra. De o relatie de iubire nici nu putea fi vorba de altfel avand in vedere ca suntem la mii si mii de kilometri distanta. In fine, la un moment dat a intervenit sotia geloasa care ne-a determinat sa nu mai comunicam asa de des. In cele din urma relatia s-a racit foarte mult, desi mai vorbim din cand in cand suntem straini unul de altul. Pacat! Asta e situatia!


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurici_27 spune:

quote:
Originally posted by Annie80

Da sepoate, am avut si eu prieteni de gen masculin, cu care m-am inteles de milioane si sexul NU A fost implicat, este chiar si folositor, ai putea invata mai multe despre caracterul "incurcat" al barbatului

Acum ca ei isi doream mai mult de la mine aste e treaba lor, am fost fair, si mereu iam considerat prieteni si nu iubiti

totul sa rupt cand m-am casatorit


Ba eu te cred, pentru ca si eu am avut prieteni cu care am si dormit in acelasi pat, dar niciodata nu s-a intamplat nimic. Si chiar cred ca pot exista asemenea relatii....ba unul dintre ei mi-a spus la un moment dat ca nu se poate uita la mine ca la orice femeie eu fiind confidenta lui de cativa ani.....ca ma vede pur si simplu ca o sora.....
Si la mine totusi s-au schimbat relatiile dupa ce m-am casatorit, dar sunt sigura ca oricand voi avea nevoie voi putea conta pe ajutorul lui.

bine stiu ca 99% din lume nu m-ar crede ...treaba lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex777 spune:

Sincer nu stiu raspunsul.Eu tocmai ma-m despartit de persoana cu care credeam ca o sa ma casatoresc.Ideea e simpla nu stiu daca voi putea sa mai fiu cu ea .nu stiu daca o mai iubesc dar stiu ca in sinea mea tin mult la ea si nas vrea sa o vad suferind. nu a fost o despartire chiar rea pentru ca are multe necunoscute ideea e ca amandoi am plans .Si am plans sincer asta o stiu.Tot ce am rugat-o e Ca dupa tot ce a fost "sa lase un loc de buna ziua" intradevar daca intelege lucrul asta atunci da poti sa ai o prietenie cu o femeie.Mereu va exista dorinta sa te impaci cu ea dar mereu vei sti ca Niciodata nu va mai fi ca inainte Daca esti un om logic preferi sa mergi pe drumul tau. si sa o lasi pe ea pe al ei. Fiind doar prieteni. Intradevar logic cele mai bune prietenii sunt intre un barbat si o femeie care au trecut printr-o relatie impreuna pentru ca se cunosc cei mai bine.Cu accea persoana nu ai o anumita jena pentru ca tu ii sti partiele intime iar ea pe ale tale.Deci E foarte posibil ca o astfel de prietenie sa existe.Conteaza foarte mult Oamenii care o pot face posibila daca esti adeptul ..SEX SEX SEX atunci nu o sa o vezi niciodata ca pe o prietena..dar cand sti cum e sa ti-o tragi cu ea. nu mai e accelasi interes asa ca preferi partea cu Just Friends.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Eu cred in astfel de prietenie!Viata mi-a demonstrat mie ca se poate sa ai o prietenie adevarata cu un barbat fara nici un gand ascuns...si am mai multi prieteni de acest gen, care sunt prieteni si cu sotul meu, sunt casatoriti si la nevoie ne ajutam cu un sfat sau cu ce putem.Daca ne intalnim in oras, vorbim, bem si o cafea un suc, fara ca sa fie nici o problema!Nu mi s-a intamplat sa intampin nici un fel de problema!Cred ca depinde de femeie, depinde de barbat, de gandirea fiecaruia.Deci eu cred!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Amicitie, da.Prietenie, ba.Cunosc un caz concret in care la suprafata cei doi pareau cei mai buni prieteni si se ajutau in orice problema.Cu timpul s-a dovedit ca cei doi aveau si o legatura mai stransa decat atat, ba mai mult au mintit pe toata lumea si de fapt ei ajunsesera in foarte scurt timp IN PAT.Prea se laudau cu colegialitatea lor, cand de fapt toate se reduceau la intalniri prelungite si chiar deplasari impreuna sub pretextul...ne intelegem foarte bine, ca fratii.Ei de fapt, ajunsesera de nedespartit.M-ai inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taedi spune:

Buna

Eu cred f.tare in prietenia dintre un barbat si o femeie.Ma-m inteles intotdeauna mai bine cu baietii.Am lucrat cu un tip timp de trei ani si eram ca o sora mai mare pt el.Dupa ce am schimbat serviciul am tinut legarura si ne intalneam saptamanal.Iar acum (ne cunoastem din 1999),eu syau cu sotia lui la cafele ,iar sotul meu merge impreuna cu el la fotbal sau alte chestii barbatesti.si nu suntem gelosi nici unul si nici una.
Eu cred ca asta inseamna prietenia adevarata.

edith

Mergi la inceput