Febra mare si diaree

Febra mare si diaree | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

Nepotelul meu face febra de 2 zile, are diaree, nu mananca si azi-noapte a si vomat. Azi de dimineata l-au internat in spital. Ce poate fi? Sunt tare ingrijorata! Are doar un anisor!




Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu stiu ca diaree + voma la astia mici pot semnala o enterocolita.
Dar doctorii din spital ce i-au spus?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Da, Elise, asa spun si doctorii, ca ar fi vorba despre enterocolita... Sunt foarte suparata...




Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salma2005 spune:

Multa sanatate bebelusului. ssi eu am o fetita de un an si tot mi-e frica sa-i dau produse din comert, din acelasi motiv; sa ne tii la curent cu noutati si eventual sa ne spui de la ce s-a intamplat asa o problema, ca sa deschidem ochii toate mamicile. Nu stiu eu am impresia ca de la cum spalam si sterilizam biberoane acum cateva luni si nu-i stergem la gurita decat cu comprese sterile sau batiste fierte si calcate, prea acum cand sunt bb-ii mai maricei nu mai dam asa mare importanata acestor aspecte; cel putin mai uit la mine ca inainte daca scapa jucaria pe jos i-o spalam cu detergent inainte sa i-o dau, dupa aia am inceput s-o clatesc numai cu apa, apoi, numai sa o sterg cu un servetel, iar acum nici nu o mai scutur. ma refer la cele care cad pe jos in casa
ca cele care cad pe strada nu i le mai dau; mai ales ca duce totul la gurita.
M-am cam intins off topic, scuze
Dar sunt inforatoare experientele astea cu bb-ii.
Sanatate inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Este un virus care circula am inteles in perioada de iarna . Se manifesta prin febra , voma si diaree.In general intai apare febra si voma , apoi se instaleaza diareea.Simptomele dureaza cam 5 zile. Singurul pericol pentru un copil micut este deshidratarea.Trebuiesc date lichide speciale care contin saruri minerale ce previn deshidratarea.Daca este in spital este bine pentru ca e tinut sub supraveghere.Fetita mea a avut de 2 ori asta, o data pe la 9 luni si o data la 1 an si 10 luni.A doua oara a fost mai rau pentru ca timp de 7 zile efectiv nu a mincat nimic, nimic.In schimb bea apa si inca o alaptam pe vremea aceea.Asta cred ca a salvat-o insa a fost ingrozitor.
Noi locuim la Montreal si peste tot la radio si in ziare au spus ca este un virus de enterocolita f urit acest an si se pare ca e raspindit si in Europa.Nu va ingrijorati pentru ca trece insa 5-7 zile copilasul sufera.Dar asa cum am mai spus daca e in spital e tinut sub observatie deci nu exista pericol de deshidratare.
Sanatate multa nepotelului si tineti-ne la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Intru sa va spun ce s-a mai intamplat cu micutul... Intr-adevar ce s-a intamplat este, asa cum a spus si diana, ca a contactat un virus foarte puternic... Dupa 5 zile de stat in spital i-au dat drumul acasa, dar povestea s-a repetat dupa doar doua zile si mamica lui a fost nevoita sa-l interneze din nou in spital. A fost tratat bine si maine vine acasica. Este in regula de vreo 3 zile. Mai face putina febra, dar dupa 2 saptamani de stat in spital ar trebui sa-si revina complet. A inceput sa manance (tot maincare de regim), e vesel, jucaus, pielea e foarte uscata (daca nu a facut baita atatea zile se descuameaza pur si simplu...), a racit putin (i-a scazut imunitatea), dar o sa-si revina cat de curand! Multumesc ca v-ati interesat de el.

Sanatate multa!


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Am trecut si noi printr-un episod de enterocolita, cand avea Rares 1 an si 4 luni. Primul meu sfat este sa faceti coprocultura pentru a sti despre ce microb este vb. si antibioticul care il distruge, sa nu mergeti pe dibuite. Regimul e fff important si trebuie respectat cu strictete o perioada dupa ce isi revine. Hidratarea, de asemenea este importanta. Mancarici de regim, care refac burtica:
1. Supa de morcov
500 gr. morcov;
1 litru apa;
10 lingurite de glucoza;
un praf de sare.
Se fierb timp de 2 ore la foc mic. Separat se fierbe apa si se completeaza pe masura ce scade apa.Se paseaza, iar apoi se mai da intr-un clocot.
2. Orez pasat
2 linguri de orez;
10 lingurite de glucoza;
1 litru apa;
un praf de sare.
Se prepara identic cu supa de morcovi.
3. Branza cu calciu lactic.
Exclus lapte!
Daca scaunele bb-ului sunt bune, poate trece la urmatoarele:
1. Supa de zarzavat
2/3 morcov;
1/3 pastarnac, telina, ceapa;
orez;
carne de piept de pui fiarta separat.
2. Orez pasat + branza calcica + mar copt.
3. Banana.
4. Galbenus de ou fiert tare.
Alimentele se introduc treptat, ca la diversificare, iar laptele trebuie lasat ultimul. Trebuie sa bea mult ceiut de menta ca sa se hidrateze.
Pentru refacerea florei intestinale i-am dat Redigest, de la Hofigal, homeopat din cuticula de pipota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sigue e enterocolita.
Dupa ce trece diareea sa ii dea ceva pentru refacerea florei intestinale, eu am folosit Ecoflorina si a fost bine.
Insanatosire grabnica!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si noi am avut enterocolita in decembrie si ianuarie (2 "reprize") si am fost internata cu Matei la infectioase la Matei Bals, l-au rehidratat si l-au repus pe picioare. Doc de acolo spuneau ca au mai multe cazuri de enterocolita decat vara, ca nu stiu ce se intampla...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

asa am patit si noi acum 2 zile...Vladut are 1 an si 3 lunite...Joi am facut ROR-ul. Sambata seara, pe la 22.30 a facut febra 39.1, l-am tinut impachetat in prosop, antitermice, nu a scazut, apoi dusuri racite progresiv pana la apa calaie, febra a scazut pe la 2 noaptea, la 4.30 iar ardea...la fel...dusuri mai reci, in fine, duminica dimineata, dupa ce toata noaptea a fost balonat si a dat gaze urat mirositoare, a explodat...a facut de vreo 7 ori in decurs de 24 h. Are saracul un eritem de toata frumusetea. I-am dat mucilagiu de orez si supa de morcov + 2 pliculete smecta, ceai de menta...Iari nu a mai facut febra asa mare, insa tot ardea putin. Nu a vomitat deloc, presupun ca nu e enterocolita, ci o reactie la vaccin. Azi a facut de 3 ori kk dimineata, mai tare putin, febra nu mai are. A papat de dimineata branzica de vaci, ceai de menta si putina painica prajita.
Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by alia_ro

asa am patit si noi acum 2 zile...Vladut are 1 an si 3 lunite...Joi am facut ROR-ul. Sambata seara, pe la 22.30 a facut febra 39.1, l-am tinut impachetat in prosop, antitermice, nu a scazut, apoi dusuri racite progresiv pana la apa calaie, febra a scazut pe la 2 noaptea, la 4.30 iar ardea...la fel...dusuri mai reci, in fine, duminica dimineata, dupa ce toata noaptea a fost balonat si a dat gaze urat mirositoare, a explodat...a facut de vreo 7 ori in decurs de 24 h. Are saracul un eritem de toata frumusetea. I-am dat mucilagiu de orez si supa de morcov + 2 pliculete smecta, ceai de menta...Iari nu a mai facut febra asa mare, insa tot ardea putin. Nu a vomitat deloc, presupun ca nu e enterocolita, ci o reactie la vaccin. Azi a facut de 3 ori kk dimineata, mai tare putin, febra nu mai are. A papat de dimineata branzica de vaci, ceai de menta si putina painica prajita.
Multa sanatate!






Sper ca ai mers rapid la doctor, cu asa ceva nu e de glumit, mai ales ca are si febra. Si sa bea multe lichide!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput