vaccinul de la 2 luni.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

quote:
Originally posted by zax

Recomand si eu Infarix Hexa pentru lipsa de efecte adverse; nu a fost nevoie nici de comprese locale cu apa rece nici de paracetamol sau eferalgan pentru temperatura; Iar pretul a fost in jur de doua milioane la o clinica particulara.
Iar ca sa dai nurofen preventiv 3 zile la rand - iar mi se pare o prostie; cum va mai reactiona organismul copilului cand va avea intr-adevar nevoie.

Dana



Nu cred ca putem generaliza....io am vazut destui copii care au facut febra mare de la vaccinul cumparat...deci nu e regula ca nu are efecte adverse. Depinde de copi. Iar despre Nurofenul dat preventiv...sa stii ca nu e numai antitermic, e si antiimflamator..se da si cand le cresc dintisorii ptr a mai atenua din durere. Deci nu e chiar o prostie In fine..fiecare cu parerea lui, nu ma lansesz in polemici inutile ca nu reprezint interesele niciunei companii..doar am imparatasit o experienta personala.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor, Revelion 2006
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Sirimie esti sigura ca de la vaccin nu mai papa bine? Ca io nu vad care ar fi legatura? Eu ii iau in plus fata de cel gratuit Hiberix-ul (contra meningitei) si le amesteca pe amandoua in aceeasi seringa. Si asa ajungem la aceeasi combinatie pe care o are cel cumparat. Asa ati facut si voi?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor, Revelion 2006
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Lipsa poftei de mancare este de la vaccinul antipolio oral (picaturile de la vaccinul gratuit, la cel cumparat nu e nimic oral, ci doar injectabil)-explicatia exista si in Capraru si am primit-o
si de la pediatru, este rar acest efect advers, dar exista. Fetita mea a patit asa la vaccinurile de la 2 si 4 luni gratuite, dupa fiecare dintre ele a luat in greutate sub jumatate din minim. La 6 luni a fost mai bine, probabil a fost si ea mai maricica. Nu am ales varianta cumparata pentru ca unii pediatrii sustin ca exista forme de poliomielita fata de care copilasii nu sunt protejati daca nu sunt vaccinati oral. In sfarsit, la 1 an, cand se face rapel , o sa cumpar unul dintre vaccinurile de pe piata, dar nu stiu exact care, mai ales pentru ca protejaza si impotriva unei forme de meningita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

noi am ales vaciinul de doua luni infanrix hexa! l-am luat cu 2.600.000. acum e cam 3.000.000. am fost f multumiti de el! (in buc se gaseste fara probl). coincidenta sau nu, mai toate cunostintele mele care l-au cumparat, n-au avut probl cu reactiile! nu febra, nu dureri, nu umflaturi...nimic! eu zic ca macar si asta si merita! (si nu va inchipuiti ca-s plina de bani. am facut niste economii sa mi-l pot permite).
si clar nu-i o chestie comerciala! multi medici sunt f putin, sa nu zic prost, informati! e o prostie sa zici ca-i acelasi lucru. infanrixul are mai multe radacini decat cel gratuit, antipolio este si el inclus, deci nu se da oral, deci nu exista riscul de a-l regurgita si a-si pierde efectul, plus ca acesta contine virusi morti, nu virusi vii ca cel gratuit!

si ar mai fi multe de zis!
in concluzie: eu zic ccc ca daca iti pemiti, si te decizi sa-l iei, e o decizie buna! parerea mea! ideea e ca ar trb sa continui cam pe aceeasi schema mai departe! e de preferat!
la 2 luni - infanrix hexa
la 4 luni - infanrix ipv+hib (penta)
la 6 luni - inafanrix hexa - din nou
la 1 an - infanrix ipv+hib - din nou

s-ar putea ca la 6 luni si la 1 an sa mai trb si altceva dar deocamdata nu-s informata ca n-am ajuns decat la 4 luni! maine mergem si noi la intepat!

succes!



raluca mami de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria care creste si tot creste...
o intamplare fericita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Ma bag si eu in discutie pt. ca sunt cat de cat avizata. La farmacie nu e ca la piata..sa te targuiesti cu farmacistul..."iti comand un vaccin, dar mai lasa din pret". Nu exista asa ceva. Se comanda medicamentul si se vinde cu adaosul practicat de farmacie. In felul asta...la orice magazin poti sa te duci cu pretentia ca vrei sa comanzi ceva, dar sa-l iei mai ieftin.
Iar cumparatul de la distribuitori...e cam ciudat. Poate sa cunosti pe cineva din interior, pt. ca ei nu fac comert en-detail cu persoane fizice. Medicamentele se livreaza cu factura, iar cel care primeste marfa va fi in baza de date a distribuitorului cu adresa, CUI, cont banca, s.a.m.d.

Deci..in concluzie...farmaciile practica adaosul propriu si personal (la unele medicamente, pt. ca majoritatea au pret impus de stat)....nu va ramane decat sa cautati pretul cel mai mic.

Noi am folosit Infanrix Hexa. N-a facut febra, nu a avut nici o reactie negativa. Insa a dormit vreo 5 ore dupa ..Asta mi-a convenit de minune.

Parerea mea este ca cel de la stat nu e un vaccin complet, iar dpdv al reactiilor...apar in functie de fiecare copil.


*********************************************

Inni, mamica de Ami (29.08.2006)
www.totsites.com/tot/ami" target="_blank"> Amalia si paginutza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Inni nu m-am referit ca sa se targuie cu farmacistul. Eu am o farmacie de cartier unde poti sa comanzi anumite med care sunt mai scumpe si nu le au si iti baga un adaos, ideea e sa intrebi si care este ala. Eu chiar am luat de la distribuitor. Si sotul meu lucreaza in distrib si daca vrea sa vanda ii vinde si lui nea Gheorghe de pe strada. Se descurca el cu actele. Adaosul practicat de unele farmacii este fantastic.Plus ca nu e vorba de o aspirina de 10.000 de lei. Este o suma pana la urma.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Inni poate ne spui si cu ce difera combinatia de Tritanrix + VPO = asta e cel gratuit + Hiberix..de cea din Infanrix????


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor, Revelion 2006
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput