caracterul copilului sau alintul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Mai fetelor, e vorba totusi de un copil de 1 an si 4 luni, ce explicatii rationale ar putea intelege acel copil???? Vreti sa negociati cu el ca la marirea de salariu???

Din pedepse, certat, incuiat in camera, lasat singur sa zbiere si sa se tavaleasca pe jos va invata in primul rand sa se teama de a mai fi el insusi si va invata cu siguranta urmatoarele lucruri: ca mama lui nu-l ia in serios cu dorintele lui, ca nu are voie sa ceara altceva decat i se permite, ca va fi pedepsit cand indrazneste sa se manifeste asa cum doreste el, deci ca nu i se da voie sa fie asa cum este el etc. Si va creste amputat sufleteste.

Cele mai bune sfaturi le gasesti in cartea "Mami, tati, ma auziti?" (Jacques Salomé).



Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

la un an si patru luni cand face crize il iei in brate si-l pupi si-i spui ca mami il intelege.

la 3,mai intai il ignori complet,il mai pui si la colt prin magazine(la mine nici asta nu merge intotdeauna) si apoi il iei in brate si-i explici ca-l intelegi ca e frustrat!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu nu sint de acord cu ignorarea la un an si patru luni! E trecerea prea rapida, nu a trecut nici un an de cind alergai la fiecare scincet si nu-l lasai sa plinga nici o secunda. Cit de mare crezi ca a crescut in citeva luni? Este tot un sufletel mic, care cere sa-l intelegi, care cere ajutor pentru ca e derutat: nici nu mai e destul de mic ca sa nu inteleaga nimic, dar nici nu e destul de mare ca sa inteleaga tot ce se petrece in el si in jurul lui.
Eu exclud alintul la virsta asta, dar e adevarat ca felul ca care rezolvi crizele acum va avea repercusiuni asupra personalitatii lui si a relatiei voastre mai tirziu. Si, asa cum ti-a mai spus cineva, linisteste-te, ia-l asa cum e, incearca sa-l intelegi pe el, pe tine si, cu calm, veti gasi solutii impreuna ca sa rezolvati aceste crize.
Dar te rog sa nu uiti nici o secunda ca e copilul tau si ca e musai sa treaca prin si peste ceea se i se intimpla de minuta cu tine.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

nelia,

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu zic ca este prea mic ca sa-l pedepsesti.copilul meu are 3ani jumate si tot nu-i rezist la toate fasoanele cand face vreo criza in magazin il iau in brate si -l fac sa uite.chestia cu plecatu si lasatu in magazin la mine nu merge.vb frumos cu el,ii arat ceva sa uite...ce sa-i faci asa sunt toti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Da, la un am si trei luni nu se poate pune problema pedepsitului. Dar nici nu-l poti lasa sa umble cu ce nu are voie sau sa-si pune viata in pericol. La acesta varsta se spune "NU" categoric si se ia copilul de la locul periculos sau i se ia obiectul cu care nu are voie. Nu se ia in brate si se pupa daca nu are voie sa faca un lucru si el tot insista. Eu pur si simplu nu am fost atenta ca este atat de mic. De obicei intre 2 si 3 ani incepe "varsta teribila a lui NU".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Din pedepse, certat, incuiat in camera, lasat singur sa zbiere si sa se tavaleasca pe jos va invata in primul rand sa se teama de a mai fi el insusi si va invata cu siguranta urmatoarele lucruri: ca mama lui nu-l ia in serios cu dorintele lui, ca nu are voie sa ceara altceva decat i se permite, ca va fi pedepsit cand indrazneste sa se manifeste asa cum doreste el, deci ca nu i se da voie sa fie asa cum este el etc. Si va creste amputat sufleteste.
quote:



Nu stiu exact de ce, atunci cand vine vorba de educatie, toata lumea tinde sa se situeze numai la extreme. Ori incuiat in camere si distrus personalitatea copilului ori luat in brate si pupat si transformat intr-un mic Goe. De calea de mijloc care inseamna sa fixezi niste limite rezonabile cu prietenie si intelegere, de mici pedepse (gen jucaria pe dulap pentru 1 ora, doua, etc.) pentru a-i semnala copilului ca "a sarit calul" pare ca nu a auzit - sau nu vrea sa auda - nimeni. A-l invata pe copil de mic (cu metodele specifice fiecarei varste) ca traieste intr-o societate in care respectul celor din jur (inclusiv respectarea dorintelor lor) este o conditie pentru a fi la randul sau respectat nu-i stirbeste nici pe departe personalitatea, ba dimpotriva, ajuta la cladirea viitoare a respectului de sine si, de ce nu, la muuuulta armonie in familie.

Dar sigur, este infinit mai comod sa nu faci nimic cand copilul de 1 an trage fata de masa cu pahare pe ea jos. Eventual poti sa te amuzi cu toata familia (o scena autentica pe care am vazut-o), eventual punand bona sa stearga repede mizeria. Astfel "personalitatea" copilului nu are nimic de suferit...
Sau poti sa nu scoti o vorba cand, copilul tau de 1 an si jumatate vine si-ti arunca-n cap un autobuz de fier de circa 1/2 de kil (scena traita de verisoara mea cu mine de fata). A continuat s-o loveasca si sa-i arunce diverse obiecte in cap pana pe la 6 ani, timp in care ea, a continuat sa-l roage frumos, pe un ton plangacios, sa inceteze. Acum la 7 o injura birjareste.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

copilul de 12-17 luni tocmai descopera mersul.realizeaza ca nu mai este lipit de mama, ca poate actiona asupra mediului,ca este o individualitate distincta. devine un mic explorator,curios,rastoarna totul in calea lui, goleste cu frenezie sertare. Invariabil,se loveste,pentru prima data in viata,de refuzul categoric"NU" ,din partea mamei. Mai mult,nu poate sa vorbesca, de unde sporirea frustrarii. este prima varsta a negarii. cam in aceasta perioada, copilul incepe sa invete sensul lui nu,la inceput da din cap sau arata nu cu degetul,apoi spune si el un "nu" categoric oricui il interogheaza.Ati vazut copil care sa-l invete mai intai pe "da" ? eu nu!

lucruri considerate de noi de la sine intelese,cum ar fi faptul ca poti sa te arzi la aragaz, ca nu e frumos sa lovesti, pentru el sunt total lipsite de sens.


se exprima asa cum poate,kit ca asta include un dat cu fundul de pamant. sa vorbeasca nu poate, sa invinga ca si forta un adult nu poate,mai mult, nu intelege de ce nu are voie sa faca un anumit lucru. si atunci ce-i ramane de facut? urla,tipa,da din picioare,eventual musca si loveste adultul.


de regula,spunem NU,cateodata maisi explicam uni pici de 15 luni de ce ,insa rar am vazut. un NU si copilul e luat de acolo in tipete . daca totusi incerci sa intorci placa, sa-l iei in brate si sa-i explici ca sti ca e suparat si ca il intelegi,toate spuse pe un ton afectat,in timp ce-l iei de acolo(de la aragaz) s-ar putea sa mearga.

la mine amers oricum mai bine decat "nu" ul categoric si pedeapsa.m-a vazut calma,s-a calmat. acum nu mai prea merge, ca s-a marit bebelusa!



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Ar mai fi o idee.asta e parerea mea personala,nu dau sfaturi si nu critic pe nimeni,fiecare cu ideile lui.

Eu am mers mult pe limitarea...limitelor! asta la indemnul si impreuna cu o tipa invatatoare. pe pricipiul ca unui copil ii e mult mai usor sa accepte trei de nu decat 100. deci am taiat de pe lista lui "nu e voie " urmatoarele: telefonul mobil,(il blochez sau i-l dau inchis),telecomanda(ce daca se joaca totusi cu ea?) pietrele (la urma urmei de ce sa nu ia o piatra in mana daca eu sunt cu ochii pe ea)-astea din exemplele data de autoarea mesajului. la asta as mai adauga: tavalit prin iarba,nisip(avem masina de spalat) pus mana pe animale(gasesti rapid o pompa sa-l speli) catarat pe garduri,banci,topogane(poti mere cu copilul in oras intr-un trening modern si adidasi ultimu'racnet si il poti ajuta in escaladari,ca te ajuta si pe tine la silueta),alergat( poti sa imbraci copilul adecvat atat cat sa nu transpire-by the way asta urasc cel mai mult,copiii opriti din alergat,eventual infasati intr-un costum din ala de ski, pe motiv ca racesc),cumparat o jucarie noua cu conditia sa fie cat de cat ieftinuta, (ce daca are munti, ce nu-i mai trebuie cadonam sau facem schimb),pus mana pe zapada(il calesti), balacit prin baltile din spatele blocului dupa ploaie(se gasesc,ce.i drept mai scumpi adidasi sau ghetute inalte impermeabile)

ideea ca e, din punctul meu de vedere, un copil care a auzit prea multi de nu va inceta la un moment dat sa dea frau curiozitatii,va sta cuminte langa mami pe banca.


ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu folosesc ... de cand era foarte mic (9 luni) alte exprimari... de genul... daca ia cutitul nu urli la el "Nu este voie cu cutitul"... ci ii spui ferm... "Cutitul nu este de joaca, il iei si il pui intr-un loc in care nu are acces la el"...

Mergi la inceput