scolioza si sarcina

scolioza si sarcina | Autor: mychydutza

Link direct la acest mesaj

sufera cineva de chestia asta? ce influenta are asupra sarcinii? sarcina poate agrava problema asta?
multumesc

+9, dupa parerea ecografului
mihaela
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mychydutza/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am o scolioza in S. inainte de sarcina am tot facut sport.
pe perioada sarcinii m-am simtit f. bine
acum, dupa nastere incepe iar sa ma supere spatele. e drept ca puiul meu e mare si ma solicita destul de mult.

Andrei (16.12.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

deci pe perioada sarcinii n-ai avut probleme? si eu am facut gimnastica medicala o vreme. in ultima perioada am lasat-o mai moale. nu ma doare spatele dar la o privire mai atenta se observa deviatia coloanei. ai luat mult in greutate in sarcina? pe mine ma macina chestia asta. sa nu cumva sa am probleme. dupa ce a crescut burta ai avut dureri de spate? te-ai menajat mai mult in perioada sarcinii? ma tot gandesc sa ma duc la dr sa vad ce ma sfatuieste. acu sunt in 9 saptamani.

+9, dupa parerea ecografului
mihaela
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mychydutza/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shpiry spune:

si eu am scolioza. In plus am tasare de vertebre in regiunea lombara. Eu am durerii de spate (nu exagerate, dar nu pot sta pre mult in picioare). Eu sper din tot sufletul sa nu am probleme la nastere...si pana acolo, la vara, cu burta mare.Oare trebuie sa fac cezariana?..sapt viitoare ma duc sa vb cu dr. de spate si ce complicatii ar putea aparea.
Pupici is sarcina ushoara, fara probleme!
Sanatate si spate puternic!

Shpiry +11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

deci pe perioada sarcinii n-ai avut probleme? si eu am facut gimnastica medicala o vreme. in ultima perioada am lasat-o mai moale. nu ma doare spatele dar la o privire mai atenta se observa deviatia coloanei. ai luat mult in greutate in sarcina? pe mine ma macina chestia asta. sa nu cumva sa am probleme. dupa ce a crescut burta ai avut dureri de spate? te-ai menajat mai mult in perioada sarcinii? ma tot gandesc sa ma duc la dr sa vad ce ma sfatuieste. acu sunt in 9 saptamani.

+9, dupa parerea ecografului
mihaela
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mychydutza/my_photos




acum reusesc sa-ti raspund, ca doarme dl. galagie
in timpul sarcinii am luat 16 kg, si am dus sarcina pana la 40s. e drept ca m-am mai abtinut de la mancare, si tot am facut un copil mare (4200 g).
in timp ce mi se marea burta am mai avut dureri lombare, care mi-a spus dr sunt absolut normale. mai luam no spa pt. dureri.
din luna a 7-a mi-am redus programul de lucru la 6 ore, si m-am odihnit mai mult. asa am scapat de dureri de spate.
la inceputul lunii a 9-a am intrat in concediu si m-am odihnit destul de mult.
pe perioada sarcinii am facut multa miscare, dar nu efort.
la nastere, cand mi-a montat epidurala i-am spus anestezistului de scolioza. acesta intai mi-a vazut spatele si apoi mi-a montat epidurala. el mi-a spus ca exista cazuri de afectiuni ale coloanei in care nu se poate monta epidurala.

Andrei (16.12.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Si eu am scolioza si acus intru in luna a 7-a ,dureri de spate am si eu mai ales cand stau mult in picioare am noroc ca nu lucrez acum si ma pot odihni.Ma intereseaza f. tare pareri despre acest subiect deoarece medicul meu care urmareste sarcina e tare dus dar aici nu pot schimba medicul pt, ca ei au f. mare lipsa de medici si poti astepta ani pana gasesti altul,deci cu Dumnezeu inainte.Sper sa nu afecteze cu nimic nasterea nu stiu absolut nimic despre acest subiect,astept si eu mai multe opinii ,poate intrebati voi medicii in RO si imi spuneti si mie.
si sarcina usoara in continuare

LAURA27ARIANNA

Mergi la inceput