A spune sau a nu sti bancuri etc

A spune sau a nu sti bancuri etc | Autor: Ficusia

Link direct la acest mesaj

ma simt prost in societate cind mai toti din jurul meu stiu bancuri, glume si eu trebuie sa fac efort sa imi aduc aminte.
Nu stiu nici sa cint dac nu mi se da textul cintecului.

la voi cum e va mai amintit cintele din copilarei, scoala, poesziile.

Ma simt complexata pe chestia asta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pai n-ai de ce sa te simti complexata!
Unii stiu bancuri si au si haz, d'aia ne prapadim de ras cand auzim un banc bun petru ca, conteaza si maniera in care acesta este sus, nu?
Altii stiu ,dar saracii n-au haz si chiar daca stiu bancuri bune si nu stiu sa le spuna...degeaba!
Si mai sunt cei ca tine, care nu stiu sau nu-si amintesc bancuri dar care le gusta foarte bine!

Omul fara dusmani e ca punga fara bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Ma gindesc ca poate cei care az umorul si darul de a spune bancuri, de a fi centrul atentiei la petreceri sint mai inteligenti ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ficusia,

nu te mai complexa degeaba!Fiecare cu ale lui...daca tu poti sustine o conversatie si fara sa faci glume sau sa fi in centrul atentiei atunci nu iti mai face probleme aiurea!
P.S. Eu nu sunt deloc 'dansatoare' si am invatat sa nu ma mai complexez atat chiar daca la majoritatea nuntilor stau fara sa misc de la masa...asa sunt eu si cei care ma cunosc stiu ca pot sa ma simt bine si fara sa tzopai toata noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Ficusia, din mesajele tale eu inteleg ca este vorba si despre altceva nu doar despre a nu sti bancuri sau cantece sau poezii.
Cred ca este vorba despre un disconfort social al tau, pe care il pot trai la fel de bine si cei care stiu sa spuna bancuri, dar ei il pot ascunde mai bine decat tine.
Si apoi, asa cum spune tzitziri, sunt persoane care nu au anumite aptitudini si au invatat sa se accepte asa cum sunt.
La tine insa nu cred ca e vorba de absenta vreunui talent, ci de abilitati sociale nedezvoltate. Care bineinteles se pot explica intr-un fel sau altul.
Deci in situatia ta, daca ar fi sa o iau gradat, ar fi faptul ca nu te simti confortabil in societate, in pielea ta, acceptata asa cum esti pentru ceea ce esti. Si cu siguranta ca peste asta se suprapune faptul ca tu pui acest disconfort pe lipsa inteligentei. Adica dupa ce ca nu te simti bine te mai si desconsideri. Si astfel nu iti faci deloc viata usoara. Pentru ca desconsiderarea accentueaza anxietatea si un grad prea mare de anxietate perturba o buna functionare sociala. Pari sa fii intr-un cerc vicios.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Principesa

ce s-ar putea face sa imi dezvolt abilitatile sociale?

cum sa le determin cauza?
sa o anulez?

vreau sa rup cercul vicios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Ficusia, niste traininguri de asertivitate la un terapeut cred ca ti-ar fi de mare folos.
Determinarea cauzei nu iti este suficienta pentru schimbarea efectelor.
Anularea cauzei nu este posibila pentru ca nu iti poti schimba trecutul, poti schimba doar efectele lui asupra ta.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasemada spune:

quote:
Originally posted by giulia71

Pai n-ai de ce sa te simti complexata!
Unii stiu bancuri si au si haz, d'aia ne prapadim de ras cand auzim un banc bun petru ca, conteaza si maniera in care acesta este sus, nu?
Altii stiu ,dar saracii n-au haz si chiar daca stiu bancuri bune si nu stiu sa le spuna...degeaba!
Si mai sunt cei ca tine, care nu stiu sau nu-si amintesc bancuri dar care le gusta foarte bine!

Omul fara dusmani e ca punga fara bani!



Foarte adevarat!
Cand eram la scoala eram de neintrecut in spus bancuri si glume. Fiind sefa clasei, eram tot timpul in centrul atentiei, si la ore colegii mei abia asteptau sa scot cate o perla. Stiam cate vreo 10 bancuri legat de fiecare cuvant care il auzeam.
Cand am venit in Germania la faculta, mi-am incercat ''farmecul'' in a spune bancuri, dar nu puteam sa le dau nici o culoare sau incercam sa le traduc din roamana in germana si nu aveau nici un sens. De atunci nici nu mai pot sa le tin minte, pentu ca nu mai ocupa un loc prioritar. Am auzit bancul, am ras daca e cazul si a si iesit din minte.
Totusi, Domane ajuta ca inca mai am ''talentul'' sa scot perle verbale din mine, chiar daca nu intotdeauna is cu intentie graite!

Mergi la inceput