Frica de nastere

Frica de nastere | Autor: dan_danyela

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea .
Eu sunt foarte noua DC, sunt o gravidutza de 31 de saptamani si sunt pe cale sa intru in panica pt ca se aproprie termenul cu pasi repezi. Teoretic stiu cam tot ce ma asteapta ca DC a avut grija sa ma invete . Eu sunt din Medias sio sa nasc la mures , stie cineva ceva despre maternitatea de acolo. Astept orice informaie , atat despre spital cat si despre cadre mediacale .


Multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Despre spitalul de-acolo am auzit numai de bine, dar sunt sigura ca exista povesti si povesti, asa ca stai linistita. Atata timp cat nu ai probleme deosebite, totul o sa fie ok. Eu sunt in saptamana 40 si inca astept, dar trebuie sa recunosc ca si eu am putin inima stransa, mai ales ca am schimbat medicul din Bucuresti cu unul din provincie chiar in luna a 9-a.
Ai grija de tine!

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Fetele si eu am bocit zdavan cind s-a dus dopul gelatinos si mi-am dat seama ca trebuie sa nasc...La mine a fost mai usor ca am nascut prin cezariana dar deja nasterea se declansase.m-am internat cu dilatatie 4. dar imi ziceam.."trebuie sa iasa..ca la mine in burta nu are cum sa stea for ever.." Iar dupa ce am nascut si acum chiar tare as mai vrea s afie in burta ca era mai usor de carat. In momentul asta am o durere de spate de groaza-de la dus in brate.

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Si eu eram ca tine. Nu ai de ce sa te temi e f.usor. Si gindestete ca chiar daca te doare oricum are o finalitate, durerile sint cu pauze in care i-ti poti reveni. Sincer si eu am avut dureri mari dar in momentul in care le-am simtit prima data si am realizat ca nasc m-am calmat instantaneu si am incercat sa privesc totul ca pe o experienta de care trebuie sa ma bucur si de care sa-mi aduc aminte cu placere.
Nu trebuie sa te sperie faptul ca ai dureri, pur si simplu accepta-le, calmeazate si continua sa repeti ca poate nu vei mai trece niciodata prin aceasta experienta asa ca trebuie sa te bucuri de ea cu tot ce i-ti aduce indeferent ca e vorba de dureri.
Poate din cauza asta am reusit sa stau linistita si relaxat iar in timpul contractiilor am inceract sa spun o rugaciune o poezie ceva care sa-mi mute gindul de la durere. M-am dilatat de la 2cm la 8cm intr-o singura ora si nasterea cu totul a durat 3 ore. Eu eram pregatita psihic pt. mult mai mult.
Nastere usoara.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Eu am nascut in septembrie o frumusete de fetita.Mi-a fost f frica,de firea mea sunt o fricoasa cand vine vorba de asa ceva.Sora mea a nascut in aprilie 2006 o fetita de3.700g in nici 2ore,durerile au fost NIMIC pe langa ce am avut eu.M-am internat in 18 sept la ora 12 si am nascut a doua zi la 3.50 dimineata.Te rog sa ma crezi a meritat orice durere,orice tipat de-al meu(nu m-am putut abtine ca sora-mea)cand mi-am vazut ingerasul afara.Sa nu iti fie frica de nastere pt ca ceea ce vei vedea va fi CEL MAI FRUMOS CADOU DE LA DUMNEZEU.Nu m-am luat dupa nimeni cu faza ca nu tipa,nu te agita...Daca iti vine sa tipi,tipa asa mi-a spus moasa,s a nu-mi fac probleme pe tema asta.Din tot sufletul iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si voinic,sa ne auzim cu bine.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Abia in saptamana 31 esti pe cale de a intra in panica ? Eu am intrat in panica de cum am aflat ca sunt gravida si tine-te bocete . Acum lasand gluma la o parte, este absolut normal sa te temi oricat de bine informata ai fi. Nu pot sa-ti spun cum o sa fie nasterea, dar ce pot sa-ti spun cu precizie este ca vei uita toate durerile si suferintele cand iti vei vedea puiul.
Iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si frumos

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUIZAM spune:

Eu am nascut prin cezariana, dar mi-a fost o frica, dardaiam pe masa de operatie ca varga. Mai era si aerul conditionat in functiune, era vara, dar dupa ce am nascut si m-au dus la reanimare eram inghetata tun; apoi mi-au mai pus si niste gheata pe burta, ca aproape era sa intru in hipotermie.
Dar, apoi mi-am revenit mai ales cand a inceput sa ma viziteze bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Cele care a-ti nascut prin cezariana cat de repede v-ati refacut?
Si mie imi este frica de nastere sunt la prima dar ma incred in DD.
Aici nu pot sa aleg modul prin care voi naste dar despre cezariana am auzit ca e mai greu dupa.....

laura27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Laura refacerea dupa cezariana depinde de multi factori.Nu se poate generaliza.

La mine a durat exact 14 zile pina nu am mai simtit nici o durere(in primele 7 zile am luat 2 analgezice slabe 3 ori pe zi).

Cel mai nasol a fost ca simteam dureri cumplite cind ma ridicam din pat, de pe scaun, de oriunde.In primele 3 zile mi-era greu chiar sa ma intorc in pat singura, ce sa mai vorbesc de intinsul dupa telefonul mobil/lucrurile de pe masuta de spital care erau f. aproape dar...

Unele fete sunt mult mai baftoase si am auzit mamici care spuneau ca in 2-3 zile nu mai aveau dureri.Desi mi-e f. greu sa cred asa ceva,sunt sigura ca au dreptate si imi pare bine sa stiu ca exista si cazuri din astea.

Epiziotomia a fost floare la ureche pe linga durerile de operatie, dar asta a fost doar cazul meu, nu trebuie sa generalizez.

Mariana 33+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Laura, si eu am nascut prin cezariana (la cerere) acum 3 sapt. si 5 zile...pentru mine a fost un cosmar...nu vreau sa te sperii, dar mi-am revenit foarte greu. Primele 3 zile am luat calmante; cand am fost dusa de la reanimare in salon nici nu ma puteam misca, de multe ori cand vorbeam ramaneam fara aer de la durere...insa a treia zi, cand mi l-au adus pe bb, am inceput incet incet sa-mi revin, ca avea nevoie puiutzul de mine...altfel cred ca si azi as fi bolit ...oricum, am avut norocul sa fac si complicatii, asa ca din 2 in 2 zile sunt la spital pentru control (am facut SEROM)...

Sora mea, in schimb, (tot cezariana, tot anul trecut)si-a revenit mult mai repede decat mine si nici n-am auzit-o vreodata sa spuna ca i-a fost greu...

Asa ca depinde de fiecare...

Nastere usoara si refacere rapida!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

Este normal sa-ti fie teama. Asta am simtit si eu mereu, iar eu sunt o fricoasa convinsa. Sa stii ca la nastere am fost foarte tare si am nascut natural.
Capul sus, o sa fie bine, o sa vezi. Nici tu nu o sa te recunoscti.
Bafta multa

Mergi la inceput