Polipi vaginali

Polipi vaginali | Autor: dicirstea

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, daca s-a mai trezit cineva cu asa ceva!!!In iulie am fost la consult, am facut si analize, mi s-a spus ca am un col perfect, nici o problema, si pot ramane insarcinata fara grija.In octombrie, cand nu a mai venit cm si am facut testul de sarcina era .Am fost la dr. cu care doresc sa nasc si mi-a spus din prma ca am polipi vaginali. de altfel au si inceput sa sangereze, iar acum la 3 luni sangereaza cand mult si rar, cand putin si des, dar in orice caz, foarte deranjant. Dr. a zis ca ma opereaza numai dupa ce nasc. Mai e si alta solutie ????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

In timpul sarcinii, nu. Nu ai voie nici o spalatura cu ceai sa faci, de alte tratamente nici nu se discuta, pt. ca sunt periculoase pt. pui. Ai grija sa nu nasti natural ca sa nu ia bebe vreun virus, ca de regula polipii nu apar degeaba, eu stiam ca sunt cauzati de virusi. Dupa nastere opereaza-i repede. Sanatate multa si bebelus vioi si sanatos.
Din pacate nu am mai multe informatii, poate medicul iti va explica mai clar situatia.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am inteles ca ar fi vorba de exces de foliculina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Polipii apar in urma unor dereglari hormonale. Se pot indeparta prin histeroscopie sau laparoscopic. Incovenientul e ca apar din nou.
Exemplu:
I-am scos in primavara lui 2005 iar in toamna trecuta erau din nou, la locul lor.


Nu te ingrijora foarte tare. Mie doctorii mi-au zis ca e o cauza a infertilitatii. Dar tu ai ramas insarcinata.

Ai grija de tine si de burtica si vezi dupa.
Un bebe sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Redeschid subiectul pentru ca mi s-a intamplat ceva horor. Intr-o seara, la toaleta, am simtit ca se misca ceva jos, instinctiv am tras si am simtit ca am rupt ceva, dar nu m-a durut nimic.Ma uitam la o bucatica de carne sangeranda la mine in palma!!! Normal ca m-am speriat, desi m-a batut un gand cum ca ar fi polipul meu vaginal. In orice caz, l-am impachetat si am fugit la spital.
Era polipul.M-au consultat 2 doctori care s-au crucit la mine cum de l-am scos, s-au uitat mai bine, pentru ca le-am spus ca nu am scos nimic, era iesit afara. S-au minunat de mama focului si ii auzeam cum comenteaza ce sa faca, sa incerce sa il scoata sau nu. Pana la urma au ajuns la concluzia ca e mai bine sa il lase pt. ca ar trebui sa ii scoata radacinile si nu se vedeau de ce sunt prinse.
Mi s-a explicat ca poate fi un polip "...am uitat denumirea, ce caraghioasa sunt" ideea e ca sunt de natura hormonala, activati de sarcina. Acestia se desprind de la sine in cazul unei nasteri naturale. Daca se face cezariana se pot opera ulterior, dar nu este recomandata fortarea lor, pentru ca pot avea radacini pe ovar sau trompe si, pentru ca sunt foarte vascularizate, pot provoca hemoragii puternice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Dicirsteaeu nu am avut asa ceva dar am patit ceva asemanator cu fibroamele, s-au desprins parti din ele, aveam hemoragii, dupa care ma trezeam ca aluneca cu o chestie de cativa cm si imi treceau hemoragiile...probabil se mai intampla sa se desprinda si singure.

Cum te simti acum, ce ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Acum ma simt bine, am intrat in 5 luni; dar simt ca au inceput iar sa creasca. La putin timp dupa ce am iesit din spital simteam o jena, o iritatie si m-am gandit ca s-a infectat de la ruptura. Mi-a dat niste ovule si o crema cu care sa ma dau. Crema a fost ok, dar ovulele nu au intrat , pur si simplu, pentru ca polipul era foarte mare. Am zis ca era inflamat si am dat numai cu crema asteptand sa se dezumfle. Dupa 2 saptamani am incercat irasi un ovul si am simtit polipul si mai aproape de iesire, deci cred ca peste putin timp va ajunge iarasi afara. Macar acum stiu sa nu mai trag si ma voi duce direct la doctor sa vad daca ii poate face ceva. Tu ce ai rezolvat cu fibroamele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Vai de mine prin ce treci.Mie vroiau sa-mi scoata uterul in Ro, toti medicii la care am fost, e polifibromatos si aveam hemoragii intre cicluri, apoi total dezorganizat, ccl f abundente cate o saptamana, ...nu am acceptat si pe ultima suta de m am aflat si ales embolizarea ( o procedura greu de suportat dar cu efect bun asupra hemoragiilor, pastrandu-mi si uterul ca urmare)Cu privire la embol., multi medici sunt sceptici pt ca nu exista stuudii suficiente care sa arate ca nu este un pericol pt o viitoare sarcina, desi sunt fete care au facut copil dupa o asemnea procedura, chiar pe DC. Cei de la Municipal Bucuresti, singurii din tara care o fac, susutin ca nu e nici o problema si tocmai de-aia am facut-o sa raman cu uter, in vederea unei viitoare sarcini.Restul medicilor mi-au dat sanse 0 de bb din cauza fibroamelor( si inainte si dupa embo) .Acum sunt in Canada si vad ca astia nu se sperie deloc de fibroame, desi noi stim ca sunt una din cauzele de infertilitate,( aici totul e pe invers decat stim)mi-au zis ca as putea face bb ( eu nu mai speram asa ceva, si acum chiar as vrea pt ca sunt casatorita de un an doi dar incercam bb doar din oct noiembrie 2006)insa ridica problema varstei( implinesc 40) si a unor eventuale riscuri- nastere prematura, malformatii etc.Cica sa fac histerosalpingografie , sa nu fie trompele astupate de fibroamesi inseminare pt ca nu prea mai e timp de incercari( si analiza sotului)

Cum spuneam, de cateva ori mi s-a intamplat sa pice cate o formatiune ciudata, dupa hemoragii,am spus medicilor si mi-au spus ca probabil e o bucata de fibrm, si eu ma gandeam ca poate e polip uterin ca se vedea ca fusese prins doar intr-un loc, ca si cum ar fi atarnat, insa nu mi-a dat nimeni acest diagnostic.Dupa ce cadea se oprea si hemoragia.Si alte fete cu fibrom au patit ceva asemanator.Era insa ff fibros tesutul, poate polipul e ceva mai moale?orie ra bucata de endometru ingrosat, mi-a mai sugerat alt medic in RO


Imi pare rau ca te chinui cu asa ceva tocmai acum in sarcina,probabil ca si presiunea mare ii influenteaza...Iti dorec mult suuces, sa scapi de ei cat mai repede si mai usor.... sarcina usoara! si mai astept vesti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

buna fetelor

am si eu problema legata de acesti polipi. dar mai intii de toate sa dau si detalii. sint insarcinata in 3 luni si sint la a doua sarcina, am RH negativ dar si si primul copil are tot asa, deci nu ar fi problema cu sarcina asta( teoretic). acuma , la vizita inainte de sarcina medicul mi-a spus ca totul este ok si pot sa ramin insarcinata , insa la prima vizita dupa ce am ramas , tipa care m-a consultat mi-a spus ca am un polip mic chiar la intrare. insa, un mic detaliu, dupa ce am ramas insarcinata am inceput sa singerez aproape la fiecare contact sexual iar ultima data am singerat destul de mult.
intrebarea mea ar fi: acesti polipi afecteaza intr-un fel sarcina sau bebeul?
am programare la medic saptamina asta si imi este un pic frica de ce va urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu afesteaza nici sarcina nici bb-ul, doar pe tine. Dar cum suporti contactul sexual???? Eu nu ma suport nici pe mine la igiena intima sau la ingtrodus ovule! Dar dr. nu ti-a spus sa eviti contactul sexual? Mie mi-a interzis cu desavarsire! Ai vazut ca mie mi s-a rupt!! Mai bine nu te risca, orice sangerare poate face loc infectiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

In timpul actului sexual nu ma deranjeaza de loc si nu am nici o durere nici dupa. Abia joi ma duc la a doua consultatie si o sa vad atunci ce-mi spune medicul. E nasol daca trebuie sa stau pe uscat atitea luni .

Mergi la inceput