maioneza din ou fiert - cum?

maioneza din ou fiert - cum? | Autor: romana

Link direct la acest mesaj

N-am mai facut maioneza cu ou crud de vreo 7 luni. De fapt n-am facut deloc si as vrea sa fac o salata cu maioneza.

Cum preparati maioneza din galbenus fiert?
Cite galbenusuri si ce mai puneti ( mustar, ulei, etc)???

Mersi.

Romana si cei trei pitici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Eu fierb oul tare (normal ) apoi dau galbenusul prin sita ca sa nu aiba cocoloase si incep si pun ulei si pun ulei si tot frec pana se ingroasa. Poti adauga un galbenus crud sau o lingura de mustar, sau ambele, iar cand se ingroasa prea tare adaug putina apa minerala, mai adaug si suc de lamaie si gata.
pofta buna!

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Eu pun la un galbenus de ou fiert o lingurita de mustar si un pic de sare. Amestec bine, bine (se se sfarame bine oul) si apoi incep sa pun un pic cite un pic mustar, exact la fel ca la maioneza din ou crud. Iese la fel de buna, iti trebuie numai rabdare. Cand fac o salata normala pun un singur ou, de Craciun, cand am facut si ciuperci cu maioneza si salata boeuf am pus 3 galbenusuri.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

zdrobesc galbenusul, il amestec cu o lingurita plina cu mustar dupa care incep sa adaug ulei.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu intotdeauna folosesc un galbenus fiert si unul crud,le amestec/frec bine pe amindoua si apoi le frec cu ulei.adaug putin mustar si suc de lamaie,daca folosesc maioneza pentru ciupercute de exemplu adaug si smantana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Va multumesc pentru idei.
Am pus trei galbenusuri fierte, sare , zeama de lamie, ulei. Am tot amestecat, apoi am zis sa pun si apa minerala, apoi am mai pus ulei ... si mi s-a taiat. Am mai pus un pic de apa, si-a revenit pe moment, dar s-a taiat iar. Am pus un pic de cartof fiert si am bagat totul la blender si mi-a iesit ceva maioneza, destul de buna, dar nu se compara cu cea din galbenus crud.
Mustar n-am pus ca nu am avut.


Romana si cei trei pitici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mie nu mi-a iesit niciodata numai din ou fiert. Cu ou fiert si ou crud imi iese, dar asa nu. Oare de ce ca am incercat si cu lamaia si cu apa min si degeaba. Cand o las din amestecat 1 min iese uleiul din ea si se taie.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

eu pun la 4 galbenusuri fierte unul sau doua crude...Asa cum s-a mai spus, galbenusul fiert il trec prin sita ca sa devina mai fin, fara cocoloase..apoi adaug ulei si zeama de lamaie.. daca devine prea tare pun cate un pic de apa rece...

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!

Blog:www.rollymania.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Nici mie nu imi iese maioneza numai cu galbesnus fiert; tocmai am incercat acum cateva zile, si pana nu am pus si unul crud, nu a mers!

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Fara galbenus crud nu imi iese maioneza, de ce oare?

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Noi familie numeroasa, maioneza multa. De Pasti si de Craciun facem si din 7-9 oua crude si 2 fierte. Galbenusurile fierte date prin sita, adaugat putin mustar si apoi ulei. Treptat adaug si galbenusurile crude. Daca se intampla sa se taie, DREG RAPID CU O LINGURA DE SMANTANA (GARANTAT). La urma adaug zeama de lamaie si mustar (dupa gust). Galbenusul crud incorporeaza uleiul, de aia nu iese numai cu galbenus fiert.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput