Cum trebuie sa reactionezi cand esti inselat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mircea totul trece pana la urma..chiar daca pare greu de crezut...
insa raman cicatrici... depinde numai de tine ca ele sa nu fie ff adanci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Mircea, in primul rand as vrea sa discut despre titlul topicului. "Cum trebuie sa reactionezi cand esti inselat?". Suna ca si cum ar exista un manual in care se spune asa da, asa nu. Eu cel putin nu am auzit de asa ceva pana acum.
Eu te-as intreba cum iti vine tie sa reactionezi, ce simti, ce gandesti, ce iti vine sa faci? Cred ca raspunsul la aceste intrebari ti-ar fi mai util decat un tipar de comportament standard.
Foarte frumos s-a spus ca procesul pe care il traieste cineva inselat e ca o pierdere. Pentru ca s-a pierdut imaginea despre relatie asa cum era ea inainte si cum nu va mai fi niciodata. Poate va fi mai bine, poate mai rau, in orice caz altfel.
Un urma unei pierderi se declanseaza un proces de doliu, cu negare, cu furie, cu tristete pentru ca abia apoi persoana sa poata din nou reinvesti. Daca nu sunt parcurse aceste etape nu mai poti investi in nici o relatia autentic.
Cine ai avea tu nevoie sa iti spuna cat de orgolios sa fii? Si ce inseamna de fapt sa fii orgolios, pentru tine?
Ai discutat cu partenera ta deschis despre aceasta intamplare?
Daca doresti sa imi oferi raspunsul la intrebari voi dezvolta apoi ideile mele.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Sa nu dati cu rosii ,dar mi se pare ca atunci cind o relatie se termina de fapt nu mai e nimic de spus ;ce importanta are cine ce a adus in relatie ,cine a inselat si de ce ...important e ca au fost clipe frumoase ,iubire poate ,momente magice traite impreuna .

Nu poti sa tii un om linga tine daca el nu mai vrea ;probabil ca cel inselat nu are nicio vina , dar cel care a inselat a simtit ca ceva s-a schimbat in sentimentele lui fata de partener ...nu stie cind si de ce ,pur si simplu nu mai simte la fel .

Ce-i de facut ? Depinde de ambii parteneri ,daca ei vor sa ramina totusi impreuna .

Am cunoscut o doamna care isi inselase sotul dupa 20 de ani de casnicie :un esec total ,imi spunea ca abia acum isi da seama ce sot are .

Cred totusi ca nu as accepta sa mai ramin cu sotul meu daca as afla ca are o relatie stabila cu o alta femeie ;o escapada de o zi as inghiti, dar o relatie presupune sentimente .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea22 spune:

Aseara am avut o discutie cu ea despre tot ce s-a intamplat,despre ce simte,despre ce simt.A fost o discutie cum nu am mai avut de mult,o discutie deschisa in care fiecare a spus ce simte si nu cum faceam pana acum cand fiecare isi aranja cuvintele pentru a nu deranja pe celalalt.In arma acestei discutii mi-am dat seama ca defapt pot gandi coerent dar am si o inima pacatoasa,o inima care plange dupa ea.
As vrea sa pot gandi numai cu capul.Mintea imi spune ca totul este gata si trebuie sa ma gandesc la mine si numai la mine,dar nu pot face inca asta.Desi am pierdut o parte din mine ma gandesc tot la ea, si mai spunea ca sunt orgolios!
As vrea sa calc in picioare tot si sa ma pot gandi numai la mine.
Dupa doua luni inca nu mi-a trecut si cine stie cat va mai dura tot.
Astazi ar fi trebuit sa depunem actele pentru divort dar nu a reusit sa dea de nimeni la judecatorie.Imediat m-am gandit ca poate e un semn, cu toate ca atunci cand mi-a sunat telefonul inghetasem.Sunt un mare tampit,punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

relatiile extraconjugale sunt de doua feluri:
- o aventura = one-night stand, caz in care se poate "scuza" ratacirea asta, cu conditi sa nu se repete, normal, ca e ONE-night stand, nu 2;
- o legatura mai stransa, in care cei doi au devenit amanti, situatie care nu are nici o scuza, dupa parerea mea.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ramonika, relatiile extraconjugale sint de un singur fel, justificarile celor care le au sint de doua! Sau chiar de mai multe...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

eu am sesizat ca ramonika vb de relatzii extraconjugale si nelia face o confuzie intre "conjugale" si "extraconjugale"

Eu chiar nu am priceput ce a vrut nelia sa zica, cred ca sunt putzin obosita, ma duc sa fac nani

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nelia - probabil ai vrut sa zici relatiile EXTRAconjugale. probabil ai vrut sa zici ca tot inselat e si in primul caz si in al doilea, si asa e, tot inselat se cheama in ambele cazuri, dar primul caz as zice eu ca are "circumstante atenuante"...
bine, depinde de la persoana la persoana. cat de iertatoare e. e usor sa spui vaii... daca m-ar insela l-as lasa in secunda urmatoare, pana nu ti se intampla tie. dupa aia vezi ca nu e chiar asa usor, mai ales dupa ce ai intemeiat o familie cu omul respectiv.
nu e cazul meu, ca nici nu-s maritata inca, dar am mai auzit si eu una alta...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mircea speranta moare ultima...

poate mai exista o mica sansa ca voi sa rezolvati divergentele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Mircea, la mine reactiile s-au succedat asa:

1) negare, dorinta ca ceea ce aflasem sa nu fie adevarat;

2) furie pe mine, ca am gresit cu ceva de s-a ajuns pana acolo;

3) furie pe partener, ca si-a batut joc de increderea mea;

4) acceptarea situatiei;

5) despartirea si privitul inainte.

Acum sunt cu cineva care ma iubeste cu adevarat, cineva care ma respecta pe mine si se respecta si pe el si cu care am incredere ca voi putea rezolva problemele si altfel decat sa ajunga sa ma insele. Un om cu caracter si coloana vertebrala divorteaza. Nu inseala. Punct.

In rest, sunt reactiile tale deci sunt perfect normale, fii tolerant si iubitor cu tine insuti, in aceasta perioada de criza ai nevoie mai mult decat oricand de propria ta tarie sufleteasca. Linge-ti ranile si nu te arunca orbeste cu pieptul inainte pentru a mai primi cateva cutite in inima!

Mult succes! Timpul si distanta vindeca toate ranile.



Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput