Nas infundat...

Nas infundat... | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

...dar nu stiu cu ce. De joia trecuta daca retin bine, fetita mea (2 ani si 3 luni) nu mai respira grozav pe nas atunci cand bea laptele. Adica face pauze de respiratie pe gura intre gurile de lapte supt si parca face din ce in ce mai rau, trage gurile alea de aer de parca ar fi fost sub apa. Cand bea apa, suc nu face asa (tine biberonul in alta pozitie si ia inghitituri mai mici nu 300 ml odata), dar la lapte oboseste. Am crezut initial ca urmeaza o repriza de muci dar...nu au aparut. Deci nu ii curge nasul si nu aud nici sus pe nari sa fie muci, uneori la somn parca-parca aud ceva dar nu atat de rau. Nu are nici un semn de raceala, nu pare sa aiba nimic, cu exceptia acestor pauze de respirat luate la biberoanele de lapte. Am incercat sa ii curat narile, am pus ser, spray cu apa de mare, vibrocyl, nu iese nimic din nara si nici nu vad nici o ameliorare. Desigur vom merge si la medic dar sunt curioasa ce ar putea fi? Polipi, cruste? Ati patit asa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Si eu ma gandesc la polipi.... Oricum mergi la doctor ca se chinuie biata si cred ca oboseste ingrozitor.
Multa sanatate.

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Inseamna ca nu nasul (adica narile) este infundat, ci undeva mai sus, poate faringele sau traheea. Eu zic sa mergi la un medic ORL cat mai curand.

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nici eu nu stiu ce sa zic dar imi dau cu parerea... oare de ce face asa doar la biberonul cu lapte? poate "gaurica" e prea mica si se chinuie prea mult sa traga si oboseste si mai respira si pe guritza, facand pauze.
mergi totusi si la orl,noi am fost la doctorita lepadatu de la budimex
numai bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Si Andrei mai face asa .Noi tocmai am facut azi o vizita la orl si verdictul a fost polipi mari si inflamati care trebuie operati cat de curand ,nici cu amigdalele nu e prea bine si se pare ca nici cu urechile nu sta prea grozav .Bine ,noi suntem acum in plin puseu de raceala ,iar eu sunt turbata ,ca numa ce a fost racit inainte de craciun cu vreo 2-3 zile ,iar desteapta de soacra-mea il duce pe Andrei in vizita la var-su care face antibiotic injectabil de racit ce e .
Asa ca iar antibiotic ,vibrocil si antihistaminic si adio gradinita pana dupa operatie .
Oricum ar fi eu zic ca un control orl nu strica .Eu vreau sa-l duc pe al meu si la oftalmolog desi pare ca nu ar avea ceva .
Sanatate Alexandrei !

Editez ca sa spun ca "maretul" dr stanciu pe care l-am tot vizitat din vara incoace nu a avut nici o banuiala de polipi ,nici macar o idee ,iar urechile i le-a tot controlat si nu a vazut nimic in neregula cu ele .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Of mai Briantis dar chiar ca le trageti si voi! Tare rau imi pare!
Ce sa zic...noi am fost la petrecerea nepotului meu saptamana trecuta miercuri si acolo au venit 2 copii raciti cobza (desi mama lor stia situatia nepotului meu care este ffff sensibil). A doua zi Stefan, nepotul, a inceput sa faca muci, o fetita mai mica a facut febra si Ale a inceput sa faca cum va spun. De aceea am suspectat debutul unei viroze.
Azi noapte am tot ascultat-o, respira pe nas cu suzeta in gura, deci nu e obstructionat nasul de tot. Insa...pe la 3 asa de ganduri nu dormeam si mi-am dat seama ca anul asta nu am mai pus tavite cu apa pe calorifere si ma gandesc ca si asta o fi un motiv, eu am tot insistat sa ii trag niste mucozitati inexistente si probabil mai rau i-am congestionat mucoasa.
Acum ce sa zic, indicatie de operatie de polipi+deviatie de sept am avut eu pentru mine toata viata si uite ca sunt bine mersi cu ea nefacuta. Nu sunt asa un mare fan al operatiei si evit sa ajung la ea cat pot.
O sa caut un ORL-ist si sa mergem la un control desi, sincer, Ale nu coopereaza, noi abia putem sa ii punem putin ser, medicul de familie greu de tot ii vede gatul asa ca....mi-e putin groaza.

Mergi la inceput