Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Florentina ai vazut ce usor a fost?
Felicitari verisoarei tale,sa aiba o sarcina usoara si un bebe sanatos!
Referitor la tarife,chiar ma intrbam cand o sa le schimbe pentru ca am auzit ca peste tot depasea de mult 100ron,eco+consult.
Abia astept sa citesc povestea nasterii!
Shine esti haioasa,chiar cat o unghie ar fi super
Lasa ca te descurci tu cu gogosile din fata cabinetului! Imi aduc aminte ca odata m-am dus la cabinet si nu mancasem nimic pana la ora 3 cand aveam programare si cand am ajuns in fata gogoseriei am crezut ca lesin de miros(eram )si am zis lasa ca imi iau cand ies.Bineinteles cand am iesit,asa eram de bucuroasa ca aflasem ca o sa am o fetita,incat am uitat de toate gogosile,nici mirosul nu l-am mai simtit.
Va



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

shine, helenutza, blueeyes, florentina, fetelor,
multumesc ptr. primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o.

Shine, Nayel mi-a prezis mai intai data de 31 ianuarie, iar ultima data cam intre 4-7 februarie.. Ceea ce este sigur este faptul ca este o fetita, destul de inaltutza a spus el. (are cu cine sa semnene) La 33-34 de saptamani avea deja 40 cm si 2 kg.

Helenutza, multumesc ptr urari. Si tu sa ai o nastere usoara. O sa incerc sa nasc normal cu epidurala, doar daca decide Nayel voi face cezariana. El mi-a zis ca sunt sanse mari ptr o nastere normala.
si eu o sa ma programez ptr vineri 19 ian, tot la cabinet ca si pana acum. Prima data cand voi ajunge la spital va fi cand va veni momentul. Regret ca nu voi fi oarecum familiarizata cu locul insa sper sa fiu intr-o pasa buna in ziua cu pricina.

Blueeyes, merci ptr sfatul refeitor la PM. Am remarcat ca imi lipseste dar nu stiam ca de-abia dupa un nr de mesaje primesc acceptul. Inginerie, nu gluma. Sincer, sunt cu adevarat multumita de Nayel. Eu l-am ales citind zeci de pagini de forum depre doctori si spitale. Iar cand am ramas insarcinata, by surprise, imediat m-am programat la el sa vad daca imi va place. Si mi-a placut. M-am bucurat cand am vazut ca nu era un dr. in varsta, plictisit si adormit. Vroiam sa dau peste un Dr preocupat si serios. Si el s-a incadrat in ceea ce urmaream eu. Nu degeaba il laudam noi atat. Omul isi merita laudele. Depinde si de sarcina fiecareia dintre noi. Eu nu am avut parte de neplaceri de nici un fel. Am avut noroc.

Dar voi cand asteptati bebelusii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:


Haaa
Blueeyes, dupa ce am vazut ca ai pomenit de gogosile din fatza cabinetului am inceput sa poftesc din amintiri. Si eu si sotul meu ne luam cate una dupa ce ieseam de la consulatie. Nici chiar de fiecare data.
Dar de o luna de zile, am decis sa renunt total la dulciuri, in special la ciocolata. Mi-am promis ca prima ciocolata sa o mananc dupa ce o sa imi vad fetitza in brate. Nu sunt sigura ca o sa rezist tentatiei la urmatoare vizita prin zona, mai ales ca de pe acum le simt mirosul lor imbietor. O sa ma straduiesc.
Shine, nici tu nu le faci fatza prea usor???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

hehe, incep sa cred ca aia cu gogosile din fata cabinetului tre sa ii dea un procent din castig si lui nayel.
deci au crescut preturile....asta e!

34+

Un An Nou cu sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Shine, firul era asha de lung, nu cusatura! Taietura mea are vre-o 2.5 cm, nu stiu unde a intrat atata ata! Oricum sustin ideea ca e artist la cusut. Din primele ore am stat in fund fara probleme, nu am avut nici o durere, rareori ma mai tineau firele, insa comparativ cu prima nastere, cand am avut o taietura la fel de mare si aveam fundul albastru vinetiu efectiv... a fost floare la ureche!
Cand m-a chemat la scos de fire recunosc ca am fost un pic dezamagita ca nu mi-a pus din alea care se topesc insa acum ii multumesc pentru asta. Am simtit pe pielea mea data trecuta si am auzit si din experienta altora ca te seaca la inima cand se usuca, pe cand cu astea nu am avut nici o jena, nici macar cand mi le-a scos.

Sa va mai spun o faza tare de ieri... cand am ajuns in cabinet nu mai era nimeni in sala de asteptare, decat sotul unei paciente care era in cabinet deja. Trecand peste faptul ca asistenta "abia a putut" sa-i faca programare verisoarei mele dat fiind ca era foarte aglomerat ce credeti ca-mi face? Cand i-am zis pentru ce am venit a spus in gura mare "chilotii jos si treceti pe masa", asta in sala de asteptare de fata cu tipul ala, verisoara si sotzii nostri. Eu eram prea speriata sa mai zic ceva iar sotzul mi-a spus ca i-a stat pe limba sa-i zica ceva dar s-a abtinut. Apoi o vad cu o foarfeca in mana, tot incerca sa o curete si vine la mine si ma intreaba daca stiu eu ce este chestia aia depusa intre striatiile de la foarfeca, ca eu am ochi mai buni ! Va dati seama ca eu am crezut ca o sa-mi scoata ea firele si eram ingrozita insa l-am auzit apoi pe dr. ca intreba de mine pe hol si mi-a mai venit inima la loc.
Apoi alta faza, cand ma imbracam intra in cabinet, m-a intrebat daca m-a durut si apoi vine cu remarca "dumneavoastra aveti si un perineu foarte bun","cum adica?" - intreb eu, "e foarte elastic... daca ati vedea cum sunt alte paciente care vin de la alti doctori...." in fine... ma intreb de unde stie cum este perineul meu dar ma depaseste problema !

Nu vorbesc cu rautate de ea... chiar o compatimesc, ea incearca sa fie dragutza dar nu prea ii iese!

Cat despre gogoshi... cat am fot gravi n-am avut pofte insa acum recuperez! Cand credea ca a scapat, acum am inceput sa-l disper pe sotz! Ca sa nu mai spun ca daca nu am eugenii de la Rostar in casa nu se mai intelege cu mine! Si bineinteles ca ieri am luat si gogoshi!



Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

cosmogirl la mine data nasterii nu s-a modificat de-a lungul sarcinii si a coincis cu ce calculasem eu dupa ultimul ciclu. asa ca ar fi pe 17 feb. ultima eco (la Iosup) insa mi-a dat o marja mai mare: intre 14-17 feb. si eu as vrea tot o nastere naturala. cat despre epidurala ma mai gandesc inca, mi-e cam teama de anestezii vad ce zice si nayel. de ce nu te inscrii si tu la odiseea mamicilor de ianuarie-februarie 2007?

Florentina G "chilotii jos si treceti pe masa" sorry, stiu ca nu e de ras, dar... off, asistenta asta e ceva de.... oricum ma bucur ca ai trecut cu bine peste scoaterea atzelor!


34+

Un An Nou cu sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

Buna fetelor,

M-am bucurat sa aud ce ai spus tu, Florentina, ca nu te-a durut cusatura si ca ti-ai revenit foarte repede. De multe ori incerc sa imi imaginez cum as suporta refacerea zonei care a fost cusuta. Multe fete spuneau pe forum ca sunt multumite de cusaturile pe care le face Nayel. Cat despre cei 2,5 cm de taietura mi se pare ca e ceva atat de mic si discret, nu? Cat despre gogosi si eugenii...mai bine uitam de ele, chiar si dupa sarcina. stiu sigur ca ingrasa cumplit si eugeniile astea.

Helenutza, si eu am fost pe la mijlocul sarcinii la Iosup si mi-a prezis ca voi naste intre 28 ian - 2 febr. Eu desi sper sa nasc normal, nu vreau sa sufar nici macar un pic. Vreau sa prind curaj si ptr sarcina viitoare. Asa, fie ca va fi peridurala(epidurala) sau rahianestezie, sunt convinsa ca nu numai fizic dar si psihic ma va ajuta sa o intalnesc mai usor pe minunea asta mica.

Cosmogirl
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Tina, da'ai vazut ca acum gasesti eugenii si la bax?
Rad colegii de mine, ca intotdeauna ma apuca foamea cand plec de la serviciu, si mai scot cate o eugenie din tolba
Doamne, este criminala asistenta!
Bine ca nu a efectuat ea operatiunea,desi am inteles ca are experienta serioasa in spate, nu-i chiar asa, "o necunoscatoare".
Ma gandesc sa imi fac lista cu bagajul de spital. Poti sa imi dai cateva indrumari?(ca sa nu zic sa imi dai lista exacta)
Cosmogirl,, am mai povestit eu pe aici. Eu am intrecut orice limite la ciocolata de doua luni incoace. Oricum, am mancat absolut orice ingrasa: struguri, patiserie, cicocolata.Poate, poate raman si eu mai grasuta.
Ai primit mail-ul meu?.
Mai am de scris, dar a venit mancarea si fug


Shine 35

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:


Shine si Cristiana, merci ptr. mail. V-am raspuns si eu.

Si eu la fel am facut Shine. Strugurii au fost cam singurele fructe care au rezistat in preferintele mele pe tot parcursul sarcinii. Stiu ca ingrasa numai ca macar erau fructe si nu ciocolata, din care, spre detrimentul siluetei, am mancat aproape zilnic cate putin. Imi dau seama ca am luat kg mai ales din cauza dulciurilor insa cum am mai spus, macar m-am oprit acum mai pe final. Inainte sa fiu insarcinata faceam f mult sport, ceea ce de-abia astept sa fac imediat cum voi putea. Ptr ca am mai facut miscare, la recomandraea Dr., de-aici si poftele astea interzise.

Cosmogirl 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

corectez: ptr ca nu am mai facut miscare mai deloc....riscam sa pierd sarcina la inceput

Mergi la inceput