Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Cristiana, este bine sa dormi pe stanga.Daca vrei iti dau si explicatia stiintifica de la Nayel, cu desen cu tot.
Eu una asa ma asez sa dorm, dar ma trezesc pe spate, mai mereu.
Nici eu nu stiu cand este de garda, cine afla prima, sa dea de stire.


Shine 33

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor am sunat la cabinet si am aflat ca maine este dl.dr. de garda.
Va



Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

LA MULTI ANI tuturor! va doresc un an cat se poate de bun, plin de bucurii, cu bebei sanatosi si voinici.

blueeyes2003 merci pt info . ce faci, cum iti e? ai ajuns la control? (sper sa nu gafez, intrebandu-te)

Shine zi explicatia . ca eu m-am tot tinut sa il intreb si am omis

33+

Un An Nou cu sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Helenutza as vrea sa merg maine dar nu sunt foarte hotarata,ma gandesc ca nu se vede nimic inca,maine ar fi 5 saptamani de la UM.Voi ce credeti sa vede ceva? Simptomele inca intarzie sa apara,asa a fost si la prima sarcina.
Shine si eu sunt curioasa sa aud explicatia stiintifica



Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Fetelor am sunat azi la cabinet si am aflat ca maine este de garda Dl doctor si vineri la cabinet.

Vineri o sa merg si eu sa-mi scoata firele! Am emotii, sper sa nu ma doara!

Va pup mult si revin.. am inceput sa scriu povestea nasterii, cand termin o postez imediat!


Tina, mami de Patrick si Maya

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Buna seara.
Florentina de ce iti scoate firele?. Eu credeam ca sunt d-alea care se topesc....Brrrrr, sa ne zici cum a fost.
Mirela, ai dreptate, uite am verificat si eu acum de cand am prima ecografie: um 05.05, prima ecografie 23.06. Moooaaama , tin minte ca imi venea sa il pup cand a zis: mda, esti insarcinata!
Explicatia cu dormitul pe stanga este simpla ca buna ziua: pe dreapta trece vena care duce sangele la creierasul nostru. Si i-ote d-aia este bine sa dormi pe stanga, ca sa se mai oxigeneze inteligenta.Asa mi-a zis Nayel, si mi-a desenat si coloana, si uterul si vena, ca sa inteleaga si capul meu, de ce nu pot sa imi tin barbatul in brate noaptea
eu m-as duce saptamana viitoare cu analizele facute acum doua saptamani.... Stiu, sunt o delasatoare.


Shine 34

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Shine mersi, deci este mai bine sa mergi dupa 6 saptamani ca sa se vada bebe bine.Am sa merg sapatamana viitoare cand voi fi in 6 sapt.




Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Eu l-am intrebat pe dl doctor cum este cu dormitul pe partea stanga, si mi-a zis ca daca nu sunt probleme, de ce sa-mi fac eu. Daca va fi nevoie imi va zice el daca este necesar sa dorm pe partea stanga.Bebe-ul meu este bine , avem 28 de sapt. Mi-a zis ca de 2-3 ori in timpul sarcinii ma pot vopsi,si chiar cand am fost racita mi-a recomandat antitermic (paracetamol -simplu,nu sinus, eventual o aspirina- la nevoie, paxeladine ptr tuse, olynth -pt nas, si daca fac febra, peste 38, pot lua zinat de 250 mg- dar nu a fost nevoie).La mirarea mea privind asprina la gravide, mi-a spus ca d-lui recomanda la cele cu tulburari circulatorii- si aspenter- care este de fapt o aspirina.Pot bea o cafea mica pe zi (sunt hipotensiva),eventual ceai verde.Nu mi-a zis nimic de vitamine, iar cand i-am zis ca pana acum am luat doar 3 kg, mi-a spus ca bebe-ul este foarte bine, are in jur de 1 kg( dupa masuratorile facute la echograful de la cabinet).Bebe-ul isi ia de la mama ce are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

LA MULI ANI !!!!Un An Nou plin de bucurii,realizari !!
FLORENTINA,felicitari !E un scump bb Patrick!
BLUEEYES ce cadou frumos ai primit de Carciun Sarcina usoara !!
Stiti cumva in ce consta controlul la 6 saptamani de la nastere ?MI-e o frica de ma ia durerea numai cand ma gandesc..ma apasa pe burta ?si am un fix cu ecograful..eu vreau la ecograf sa fiu sigura ca e totul revenit cat de cat la normal
Si nu stiu ce sa fac..mi-a ramas burtica uratica rau..adica chiar deasupra la operatie am un pliu de piele(sau slaninuta nu stiu ce- o fi )cum il fac sa dispara ca ma streseaza rau..ma uit la pozele de dinainte de bb cu burtica mea unde se vedea "mercedesul" si cand ma uit acum in ogilnda ma apuca disperarea. In plus nu mai am decat 5 kg dar pliul ala ma obsedeaza rau
Bb al meu e bine ,insa e un "terorist" la cele 6 saptamani ale lui..e pe senzori..cum il pun jos urla,cum il iau in brate tace eu parca am doua maini stangi ...iar cu bb ma port de parca ar fi un glob de sticla,noroc ca-l mai jumuleste taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pitikot, mie mi-a facut doar ecografie, atat.


Si eu ar trebui sa ajung la un control, dar tot aman....

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput