Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Buna fetelor!
Do am vazut pozele cu bebe,este adorabil,hai ca nu este chiar asa un elefantel! Sa va traiasca si sa fie sanatos si norocos.
Fetelor in ultimile zile am trait clipe de cosmar.Luni dupa-amiaza mi-au aparut niste pete maronii pe chilot,am crezut ca lesin!M-am speriat ingrozitor de tare.L-am sunat pe dl.dr. si m-a chemat la cabinet sa ma vada.Ieri am fost si totul este bine,bebe este la locul lui,mi-a zis ca a mai crescut putin si ca este in evolutie.L-am intrebat de inimioara si a zis ca este prea devreme sa se vada,cred ca aparatul de la cabinet nu este prea performant Sunt in 7 sapt. desi dupa calculul UM ar fi 8,oricum nu mai conteaza.
Mi-a dat tratament cu Utrogestan,pe care oricum il luam,si Gavibinon-injectii,1 la 5 zile.Aseara am facut-o pe prima.
Nu m-am gandit ca o sa trec prin asta,stiind ca la prima sarcina nu am avut probleme de acest gen.
Sunt ingrijorata acum de ce nu s-a vazut inimioara batand,desi el ma asigurat ca este totul bine,s-a uitat de mai multe ori si a zis ca este in crestere.
Acum sper sa fie totul bine si sa trecem peste acest episod trist.
Va pe toate!



Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

REFERITOR LA PEDIATRU

Am aflat ca va trebui sa iti inscrii bebelusul la un pediatru inainte de nastere deoarece la emiterea certificatului constatator al nasterii te intreaba la ce medic pediatru sunteti inscrisi. Trebuie doar sa iei legatura inainte sa nasti cu un medic pediatru si sa il rogi sa te ia in evidenta. Cand ti se va completa certificatul constatator al nasterii, vei fi intrebata de care medic pediatru apartii pentru ca ei(cei de la maternitate)il anunta ca ai nascut si in functie de asta i se vor face vaccinurile lui bebe(in afara de cel care i se face la iesirea din maternitate). Unii cer copie xerox dupa C.I., adeverinta de salariat (in care sa se specifice contul in care s-au varsat contributiile la stat), iar dupa nastere certificatul de nastere (copie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Mirela, stai linistita, nu mai te ingrijora daca dr ti-a zis ca e in evolutie, inseamna ca e bine..se poate sa nu fie aparatul prea bun, ai putea sa incerci sa mergi si in alta parte sa mai faci o eco mai performanta
Si eu am patit la fel cu sarcina, am avut tot asa scurgeri maronii si am luat utrogestan 4/zi(vaginal), gravibinon, gynipral, aspenter..inceraca sa stai cat mai mult in pat si cu tratamentul pe care-l urmezi va fi bine
Te pup!

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

In sfarsit, am reusit sa vorbesc cu Nayel si sa-mi programez o consultatie

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Mirela stai cumintica ca totul o sa fie bine!
Florentina si Do sa va traiasca puiutii frumosi!
Martha unde te-ai programat la spital sau la cabinet?

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Raluca, la spital m-am programat

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Off, Mirela,
Bine ca ai ajuns repede la Nayel sa te linistesti.Sper ca esti ok acum!Chiar daca aparatul de la cabinet nu este ultra performant, mie de fiecare data mi s-a parut ca vede bine ceea ce vede.Este doar parerea mea, poate este subiectiva, Dar daca era o pb, eu ma gandes ca iti spunea.
Do Am vazut si eu pozutele. Mumos elefantelul.
Dimalexia, eu am facut analize la inceputul sarcinii, si apoi in saptamana 32-33, parca, pe cele gratuite. Oricum, i-am amintit eu medicului de familie de ele, ca altfel cred ca le mai amana.Si apoi m-a trimis Nayel sa mai fac 2-3, care oricum erau in afara parametrilor normali, dar zice ca "nu-i problema"
Cosmo, multzam de info cu pediatrul.

Voi ce ma sfatuiti? Med meu de familie, are vreo 30 de ani.O fi suficient de experimentata si pentru bebe? Mi-e la indemana ca are cabinet in locul de vizavi, oricum nu stiu vreun pediatru .... As merge tot pe mana ei.Stie careva intamplator un pediatru bun in Dr. Taberei?
ma gandesc, daca am pediatrul la mama naibii, pana ajung eu la el......
Eu ma lupt in continuare cu raceala si nu prea ii mai dau de cap.
Ma doare stomacul de la atata ceai cu lamaie.Si mi-am rupt nasul cu servetele


Shine 37

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Martha daca este de garda spune-mi si mie te rog cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Shine off...cum ai reusit sa racesti asa de rau,de ce nu ai grija de tine,sa nu-mi spui ca si acum mai mergi la serviciu?
Ai dreptate in legatura cu ecograful,chiar daca nu este prea performant,vede ceea ce trebuie.Ieri chiar mi-a zis de cateva ori"e sarcina,este in crestere" Chiar insista cu eco,la un moment dat ma durea si operatia,asa de tare apasa ca sa vada daca este totul in regula,dar nu mai conta decat ca este bebe bine. Am vazut pe cartea de vizita a dr. ca este specialzat si in ecografie.Oricum am auzit de multi medici care desi au aparatura performanta nu stiu sa interpreteze ceea ce vad,sau unii nu fac ecografii.
Nu stiu ce sa-ti zic in legatura cu pediatrul,acum este bine sa fii aproape dar si sa se priceapa la bebei.Vezi cum faci pana la urma.
Martha el ti-a zis sa mergi la spital sau tu ai vrut? Sa nu-mi spui ca abia acum mergi la control dupa nastere? Cand este de garda?
Raluca mersi!
Va !



Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Raluca, m-a chemat duminica si presupun ca este si de garda din moment ce m-a chemat..de obicei asa procedeaza face programari mai ales cand e de garda
Mirela, eu am vrut la spital si da, ma duc prima data la control, ce sa zic.. cam inconstienta am fost , am tot amanat, ba am fost plecata din Bucuresti, ori nu l-am gasit pe dr, ori n-am avut eu chef sa merg
Tu ce faci, cum te mai simti? Mai ai scurgeri? Daca vrei un eco performant si un dr profesionist poti merge la Iosup

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput