Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

blueeyes2003

Bine v-am gasit

Mie mi-a zis ca e baiat de la 14 saptamani si asta la ecograful lui de la cabinet,care mi s-a parut mai putin performant.A tinut sa-mi dea si o poza care sa ateste asta...in fapt eu stiam ca este baiat de cand am ramas, am un calendar in functie de data nasterii ambilor parteneri si a momentului conceptiei...e o formula destul de complicata,se impart varstele la 3 respectiv la 4 si restul ...etc etc...in 10 ani nu a dat vreodata gres dar exista si o perioada de aproximativ 1 an in care sexul e mai greu de precizat...eu din sept 2005 si pana in iun 2007 eram 100% sigura ca e baiat.
Iti doresc si tie o sarcina usoara si fara probleme.

Tanya 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Florentina, scuze acum te innebunim cu intrebari: Am inteles ca iti cere anestezista inainte de a-ti face anestezia ultimele analize medicale. Eu am facut primele si ultimele la 3 luni de sarcina. Trebuie sa mai fac altele acum mai recent? Dr. Nayel nu mi-a mai zis ca ar trebui sa mai fac vreun set de analize.
La tine cum a fost?
Do: Tu ai avut mai multe seturi de analize, trebuie sa mai facem vreun set inainte de nastere?
Multumesc si toate cele bune!

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Shine, eu am pus poza cu sala de nastere sperand sa-ti dea mai multa incredere nu sa-ti inspire teama. Sa sti ca masa e foarte confortabila! Iti spun eu, care am nascut primul bebe in SUA si cu toate dotarile lor masa de nastere nu se compara cu asta. Plus de asta, acolo vei petrece cel mai putin timp... nici nu vei apuca sa-ti dai seama ce se intampla, pentru ca te muta cand esti dilatata gata de nastere!

Mikyn, ti-am trmis PM!

Dimalexia, nu ma indoiesc ca baietii tai se vor intelege bine, mai ales ca bebe 2 a fost dorit de fratziorul mai mare! Eu consider ca atunci cand ai un frate primesti cea mai buna lectie de viata, inveti sa fi mai altruist, sa intelegi ca nu totul ti se cuvine, inveti sa-l iubesti pe cel de langa tine. Insusi faptul ca el i-a ales numele spune multe! Abia astept sa ne povestesti cum o sa fie!




Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Eu am chibzuit bine, de cateva ore incoace (m-a ajutat bineinteles o felie de tort d-ala cu muuuulta ciocolata), si am ajuns la concluzia ca sunt usor pe aratura.
Pana la urma, nasc femeile de mii de ani si tocmai la mine s-au adunat toate grijile?
Florentina, M-am mai uitat odata la poze:pe fata ta se citeste fericirea, serios; Esti fericita si multumita. Radiezi in toate pozutele. Pana la urma cred ca nu este chiar la tortura acolo, ce naiba, sunt atatia oameni care sunt acolo doar ca sa ne ajute, nu?
Mai am putin si renunt si la ideea ca eu vreau sa il aduca barza pe BEbel, Pai, cum, care barza? Aia care m-a adus pe mine.
Sa stiti ca de obicei nu sunt asa , dar acum sunt racita si mucoasa si mofturoasa.


Shine 37

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Dimalexia eu l-am tot intrebat pe Nayel cand trebuie sa mai fac analize si imi tot spunea ca mai incolo .La 31w mi-a spus ca peste o luna dar saptamana trecuta am fost la medicul de fam sa-mi iau prenatalul si mi-a facut si analizele (cele gratuite).Saptamana asta ar trebui sa merg la control am 35w dar astept rezultatul analizelor .
Stiti cumva cand este de garda saptamana asta si cealalta?

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

da, si pe mine ma intereseaza....

quote:
Originally posted by raluca22
Stiti cumva cand este de garda saptamana asta si cealalta?

35+



Martha & Darius
ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Buna fetelor!
Raluca: Deci trebuie al doilea set de analiza facut acum la sfarsitul sarcinii?
mie nu mi-a zis nimic dr., ma gandesc sa-l sun sa-l intreb, eu sunt in 36 de sapt. si ma mai duc la cabinet cam pe 06.febr. pt. a ma programa la cezariana.
Nici nu stiu ce sa fac cu analizele.
Do: Tu ai facut al doilea set de analize?
Este obligatoriu, daca primul set l-am facut la 3 luni de sarcina si totul a fost bine, si dr. nu mi-a zis nimic cand am fost la control ultima data- la 33 de sapt.

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Do spune:

Buna, fetelor!

Florentina, frumoasa poveste.
Am reusit in sfarsit sa-mi fac album sa-mi vedeti elefantelul.

A propos de elefant si de gestatia lui prelungita, mi-am dorit si eu sa fiu elefant la un moment dat, dar nu inainte sa ma conving ca n-am nici o sansa sa clocesc un ou

Dimalexia, am facut un set de analize cu o zi inainte sa nasc. Ti-am trimis si mail.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Do: Multumesc si pe aceasta cale.
O sa ma programez si eu sa le fac din nou!
Pozele cu bebe sunt super, adica baietelul este un scump.
Sa-ti traiasca!


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

Buna mamici,
Florentina si Do, aveti niste baietei f reusiti. Sa creasca mari si sanatosi!

Florentina, am citit pe nerasuflate povestea nasterii micului Patrick. Esti o mamica curajoasa dar de acum si cu destula experienta. Pozele tale cred ca ne-au molipsit pe noi toate, cele care urmam in scurt timp sa ocupam masa aia "comoda" de nastere. Erai atat de vioaie dupa ce nascusei!!!
Am retinut de la tine ca trebuie sa ne gasim chiar inainte de nastere pediatrul la care sa ne inscriem micutii. Eu auzisem o varianta, cum ca iti este repartizat un medic pediatru de la cea mai apropiata clinica de langa domiciliu, dar trebuie sa verific si lucrul asta. Pare prea usor ptr Romania noastra.

Nici eu nu am facut vreun set de analize pe perioada sarcinii, doar RH-ul si grupa sanguina ptr mine si tatic. Nayel a fost multumit cu faptul ca i-am spus inca de la a 2-a consultatie ca amandoi avem RH-ul negativ, ceea ce l-a facut sa spuna senin " aaa, pai atunci e cum nu se poate mai bine, nu sunt probleme daca aveti amandoi" si cam asta a fost discutia despre analize. Avand atatea paciente de varste si cu probleme de sanatate diferite, mi se pare firesc ca Nayel sa ne ofere si solutii diverse. In cazul meu, mi se pare tardiv acum, la finalul sarcinii, sa fac niste analize, de care dr. nu a avut nevoie si nu mi le-a cerut.
Desi nu am fost intrebata am raspuns.

Mergi la inceput