Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Do, baitza nu mi-au arat cum sa-i fac - insa oricum nu se compara baitza pe care o fac ei in chiuveta cu cea pe care le-o facem noi acasa. In schimb mi-au aratat cum sa-i curat buricul, zona intima, mi-au zis sa-i dau cu spirt pe sub toate cutele si apoi cu baneocin pudra, ceea ce nu am facut acasa pentru ca spirtul mi se pare cam tare pentru pielea lor fina. Am folosit in schimb ulei de masline fiert si racit.
Depinde si ce tura ai prins.. mie asistentele mi s-au parut ok, chiar si doctoritele. Cand m-au adus pe mine in salon tocmai se facea vizita la bebelusi si doctoritza (una blondutza, cu un halat scurt, nu stiu cum o chema) incerca sa o convinga pe o fata amarata de la tzara care tocmai se externa, sa alapteze. Nu a vrut sa-i faca externarea pana nu a vazut ea cum isi pune copilul la san sa se convinga ca nu vrea sa suga. Era ceva ciudat cu fata asta, eu chiar am crezut ca vrea sa-si abandoneze copilul, a cerut sa fie externata desi nu declarase copilul, pe motiv ca i-a murit cineva acasa. In fine - la insistentele doctoritei fetitza ei a invatat sa suga - mi-a placut a i-a vorbit respectuos si i-a adus o gramada de argumente sa nu renuntze la alaptat.

Mai dar ce bebe grasan ai! Nu ne arati si noua poze cu el?
Operatia cum este? Te mai doare?



Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Florentina, multumim pentru lista si pentru faptul ca ne povestesti si tu cum a fost la tine.
ne ajuta foarte mult sa stim dinainte ce ne asteapta.
Ne-a povestit si Do, si ii suntem recunoscatoare.
Daca va mai aduceti aminte de ceva, asteptam sa mai povestiti.
Sunteti foarte dragute!
Mamicile care mai sunt de februarie ce mai fac?

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Am uitat sa va intreb ceva... Do si Florentina: Cum ati procedat cu medicul pediatru dupa ce ati venit acasa? Mai vine acasa cineva, anuntat din spital, sau trebuie sa ne inscriem? Daca da, ne inscriem dupa ce venim acasa sau ar fi mai bine sa vorbim inainte?


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Florentina: Tocmai am vazut pozele cu puiutii tai. Ai niste copii minunati: sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei.
Cati ani are fetita? Cum la primit pe bebe? Ai avut probleme cu ea dupa venirea lui Patrik?
Am si eu un baietel de 5 ani si jumatate si este incantat acum ca o sa mai aibe un fratior, dar nu stiu cum se va comporta dupa venirea lui bebe... Cred ca o sa aibe scne de gelozie, frustrare... Eu ma gandesc de pe acum si o sa incerc sa nu fie vreo problema... dar nu stiu cat o sa reusesc...


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Florentina, multumesc mult pentru lista, deja am transcris-o si ma pun pe treaba.
Dimalexia, eu fac bine: picioare umflate, dureri inghinale, greturi din cand in cand, si mai nou, mananc tot timpul; nu stiu ce am, sunt pe invers. Mi-e teama ca o sa fac un bebe de 5 kile. Nu pot sa ma abtin de la nimik: gogosi, paine, chec,eugenii, cafea decofeinizata cu muuuuuult lapte condensat(adica de-ala "ingrasator")
Saptamana viitoare zic eu ca o sa renunt si la mersul la serviciu. deja ar fi saptamana 37, Eu zic ca imi ajung doua saptamani de organizare, nu? Ca de dormit, oricum nu pot sa dorm!




Shine 36

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Shine: Tu cand trebuie sa nasti? Te mai duci o data la control?

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Dimalexia, dupa ce spune Dr., fericitul eveniment ar trebui sa aiba loc, unde va intre 12-15 feb. Dupa calendarele de pe DC 09.02
La control mi-a zis sa ma mai duc la inceputul lui februarie, o sa merg probabil undeva pe 5-6.

Shine 36

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Shine: Eu mai merg la un control pe 06.02.2006 si atunci ma programeaza pt. cezariana, depinde cum este bebe si cand va fi dr. de garda atunci. Tu cum nasti: normal sau prin cezariana?
Mie mi-a zis ca termenul ar fi 22 febr. dar fiind cezariana cam pe 14-15 febr.

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Scuze: 06.02.2007.

I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Dimalexia, eu zic asa:
Cosmogirl are termen 07.02
Helenutza are termen in jur de 17
Eu am dupa calendar 09.02; dupa Nayel 12-15.02
Tu faci ceza in jur de 15.
Deci clar, cu una din voi sigur ma intalnesc pe holurile maternitatii. Eu sunt usor de recunoscut. Sunt grasa si cu burta mare



Shine 37

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput